CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM -
NA 100-LECIE NIEPODLEGŁEJ

Tegoroczne podsumowanie akcji CPCD poświęcone zostało urodzinom naszej Ojczyzny. Jak drogi  jest wolny od okupantów, zaborców kraj mogą docenić najbardziej ci, którzy takiej niewoli doświadczyli. W roku 1795 Polska zniknęła z mapy Europy. Piękne, prężne państwo przestało istnieć. Zaborcy - Prusy, Rosja i Austria, podzielili między siebie ziemie i zniewolili nasz  naród. Wszelkie oznaki polskości były tłumione, gorliwych patriotów czekały ciężkie represje. Nie brakowało zapaleńców porywających do powstań. Niestety, przez kolejne 123 lata byliśmy narodem uciskanym, z którym nikt się nie liczył. 100 lat temu, po zakończeni I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość i ludzie mogli znowu cieszyć się m.in. z wolności słowa mówionego i pisanego.

Ta tematyka dla małych dzieci jest bardzo trudna. Nie potrafią sobie wyobrazić, jak można nie mówić po polsku we własnym kraju. Dlaczego zamykano w więzieniach, zsyłano do obozów za mówienie i pisanie po polsku. Jednak na szczęście my żyjemy w kraju wolnym od ciemiężycieli, którzy zabraniają wolności mowy polskiej, nauki, pisma. Dlatego tak ważne jest dbanie o język polski, o poprawną polszczyznę, choć niektórzy ją wyśmiewają, że szeleści, że archaiczna.
O polskość walczyli nasi dziadowie i dziś należy im się za to szacunek.

Pamięć o polskich pisarzach, którzy na przekór zaborcom tworzyli w ojczystym języku swe słynne utwory dla dorosłych i dzieci jest tak samo ważna, jak zrywy zbrojne. Pamiętajmy, zatem, by naszym dzieciom czytać na głos codziennie, by uczyć ich wrażliwości na piękno literatury polskiej.

13.06.2018 roku w naszym przedszkolu już od bramy witały wszystkich prace naszych podopiecznych związane z Polską i utworami dla dzieci. Dzieci, ubrane w biało-czerwone stroje, wzięły udział w spotkaniu, w którym przypomnieliśmy sobie znane postacie, m.in. Jana Brzechwę, którego "Kaczkę Dziwaczkę" znają wszystkie przedszkolaki i pięknie śpiewają. Dzieci wyrecytowały "Okulary" - wiersz kolejnego znanego pisarza - Juliana Tuwima. Uczyły się wiersza Czesława Janczarskiego "Barwy ojczyste". Pięknie odśpiewały hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego", którego słowa napisał Józef Wybicki w roku 1797 na cześć twórcy Legionów Polskich, gen. Jana Henryka Dąbrowskiego jako piosenkę żołnierską.

Przedszkolaki pięknie poradziły sobie z polskimi legendami i ich bohaterami, wspólnie
z paniami przygotowując rekwizyty dla Warszawskiej Syrenki, króla Kraka, Białego Orła, a także księcia Goczałka. Pochwaliły się wiedzą ze znajomości miast polskich i ich symboli, wysłuchały tekstów czytanych. Myślę, że takie wprowadzenie zaprocentuje chęcią poznawania historii Polski przez dzieci w przyszłości.

Zredagowała
Anna Czernecka - Mac