Cudze chwalicie, swego nie znacie...

W bieżącym roku szkolnym przedszkole nasze realizuje projekt edukacyjny "Edukacja regionalna" - kultywowanie tradycji naszych przodków i rozwijanie patriotyzmu wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Jednym z celów projektu jest rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej, ukazywanie związków z najbliższym otoczeniem przyrodniczym i społecznym, zdobycie umiejętności dostrzegania wartości środowiska lokalnego. Realizując wyżej wymieniony cel zorganizowaliśmy wycieczkę do części zdrojowej naszej gminy.

12.09.2018 r. dzieci z grupy starszej "Pszczółki" i średniej "Sowy" udały się spacerkiem do Zdroju. Podczas wycieczki przedszkolaki zobaczyły ciekawe obiekty i miejsca. Najpierw podopieczni udali się w okolice budynku administracji Uzdrowiska. Jest to dawny hotel z 1880r. nazywany "Prezydent" lub "Cesarski". Tutaj dzieci odpoczywały po długiej drodze chłodząc się w mgiełce wody rozpryskującej z fontanny. Opisywały, co przedstawia rzeźba oraz dowiedziały się, kto jest jej twórcą.  Kolejnym celem naszej wycieczki był Szpital Reumatologiczno - Rehabilitacyjny z zabytkową rzeźbą. Mali turyści z zainteresowaniem przyglądali się postaci kobiety z dzieckiem na ręku i łanią przy boku. Na przeciw niego stoi budynek w drewnianej konstrukcji muru pruskiego. To pawilon zdrojowy "Wrzos" z 1874 roku. Tutaj przedszkolaki zrobiły pamiątkowe zdjęcie. Kolejna budowla również przyciągnęła uwagę dzieci - to zabytkowy budynek dawnej Pijalni Wód. Wzniesiony w 1862 roku, w stylu architektury parkowej. Wzrok przyciąga drewniana konstrukcja ryglowa, wieloboczne okna o drobnym, pajęczynowym podziale i czterospadowy dach.  Podczas wycieczki dzieci miały możliwość spaceru alejkami pięknego parku zdrojowego.

Ponieważ pogoda w tym dniu dopisywała, było słonecznie i ciepło,  przedszkolaki zaproszone zostały na lody do kawiarenki "Malwa". Wybierając swój ulubiony smak, dzieci z przyjemnością pałaszowały smakołyki.

W drodze powrotnej udaliśmy się nad Staw Maciek, gdzie podziwialiśmy panoramę środowiska przyrodniczego oraz pływające łabędzie. Ostatnią budowlą, jaką dzieci zobaczyły był "Stary Dworzec", w którym można ciekawie spędzić czas czekając na pociąg.

Myślę, że wycieczka się udała, dzieci zadowolone i bogatsze w wiedzę dotyczącą naszej urokliwej miejscowości, wróciły do przedszkola.

Aleksandra Kołodziejczak