DOŻYNKI PRZEDSZKOLNE 2018

25.09.2018 roku w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Goczałkowicach - Zdroju odbyła się niecodzienna uroczystość. Sala przedszkolna zamieniła się w spiżarnię i mały skansen, a zaproszeni goście przybyli w celu przybliżenia przedszkolakom tradycji i kultury naszego regionu.

Dożynki rozpoczęliśmy od przywitania państwa Heleny i Gerarda Koska - członków Goczałkowickiego Zespołu Folklorystycznego, którzy przybyli przepięknie ubrani w stroje tradycyjne. Następnie goście zaśpiewali piosenkę "Plon niesiemy plon". Po występie nauczycielki przedstawiły tradycje, obrzędy i zwyczaje, które wiążą się z dożynkami, np. zostawianie ostatnich kłosów na polu, wiązanie ich w kępkę, ozdabianie, a niekiedy nawet układanie pod nimi kawałka chleba w lnianej szmatce miało magicznie łączyć przyszły plon z już zebranym i zapewnić urodzaj na przyszły rok. Ziarna wykruszane z wieńca dożynkowego były natomiast używane do pierwszych zasiewów.

Jako pierwsze wystąpiły dzieci z grupy "Sowy", które przebrane w stroje nawiązujące do folkloru recytowały wiersze i wniosły do sali chleb, a następnie przekazały go na ręce pani dyrektor. Specjalnie na tą okazję wypieczony chleb został pokrojony i każde dziecko miało okazję go skosztować. Potem wszystkie przedszkolaki bawiły się przy muzyce i pokazywały jakie czynności wykonać potrzeba przy pieczeniu ciasta. Gdy zabawa dobiegła końca przyszła kolej na przedszkolaki z grupy "Pszczółki", które w krótkiej inscenizacji wszystkim przypomniały jak powstaje chleb i ilu rąk pracy potrzeba, aby mogliśmy się nim cieszyć codziennie na naszym stole.

Po artystycznych występach pani Helenka zaprezentowała z czego składa się strój śląski i dowiedzieliśmy się jak kiedyś przetwarzało się warzywa i owoce, aby całą zimę zachowywały swoje wartości odżywcze i się nie psuły, co ludzie robili z zebranymi plonami, gdzie je trzymali, jakie zwierzęta hodowli i co z nich otrzymywali, a także jak powstaje masło i za pomocą czegoś się kiedyś młóciło zboże. Przedszkolaki z zaciekawieniem przyglądały się niecodziennym strojom gości i słuchały opowieści jak dawniej żyło się w Goczałkowicach. Podczas uroczystości została poruszona tematyka samowystarczalności gospodarstw domowych. Dzieci miały okazję zobaczyć maślniczkę, półfuntek, cep i kosę.

Wśród wystroju sali przedszkolnej  nie mogło zabraknąć wieńca dożynkowego - symbolu starej wiejskiej tradycji ukształtowanej na przestrzeni wieków, czyli korony uwitej ze wszystkich zbóż, która symbolizować ma urodzaj.

W naszym przedszkolu  realizujemy projekt edukacyjny - "Edukacja regionalna" - kultywowanie tradycji naszych przodków i rozwijanie patriotyzmu. Dzięki działaniom zaplanowanym w projekcie będziemy się starać, aby się w łatwy i przystępny przekazywać małym dzieciom treści, które zainteresują je życiem, kulturą i obyczajami mieszkańców naszej miejscowości. Dożynki Przedszkolne 2018 zainaugurowały rozpoczęcie cyklu imprez i uroczystości z tej tematyki. Było to wzruszające spotkanie trzech pokoleń, poprzez które, pragniemy wpoić przedszkolakom miłość do Goczałkowic - naszej małej ojczyzny. Chcemy również podziękować państwu Kosek za przyjęcie naszego zaproszenia, przybycie i uświetnienie naszego małego święta. Mamy również nadzieję, że uda nam się w tak wysokim stopniu zainteresować naszych wychowanków kulturą i tradycją, że kiedyś zostaną oni członkami kół i zespołów regionalnych - szczerze byśmy sobie tego życzyli.

Anna Szmajduch

Edyta Smejka