Spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską
6.10.2018 r. dzieci z grupy "Pszczółki" miały okazję poznać osobiście Annę Marię Wesołowską znaną z serialu "Sędzia Anna Maria Wesołowska", który mogliśmy oglądać w latach 2006 - 2011. Pani sędzina ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim w 1978 r. Pracowała jako sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi. Jest ekspertem od przestępczości zorganizowanej i współtworzyła prawo o świadku koronnym. W 2009 r. sędzia Anna Maria Wesołowska przeszła w stan spoczynku i w tej chwili nie pracuje w sądzie. Poza karierą telewizyjną sędzia pisała felietony do "Dziennika Łódzkiego", w których przybliżała młodzieży prawo.
Z jej inicjatywy uczniowie mogli brać udział w rozprawach dzięki czemu odbywali edukację prawną. Jest autorką książki "Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny".

Spotkanie było zorganizowane w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w latach 2016 - 2020.

Spotkanie  z przedszkolakami i uczniami klas I - III można było podzielić na dwie główne części. Pierwsza część dotyczyła zagadnienia złych przykładów zachowania samych dzieci, tego co należałoby zmienić, aby w przyszłości nikt z młodego pokolenia nie miał problemów z prawem. Przedszkolaki i uczniowie prowadzili swobodną wymianę zdań z panią sędzią. Podawali przykłady i odpowiadali na pytania. Stworzyli swoisty kodeks zachowania. Druga część natomiast dotyczyła zachowania rodziców widzianego oczami dzieci, tego co najmłodszych smuci w postawie dorosłych i o czym marzą. Najważniejszym życzeniem dzieci odnośnie rodziców jest pragnienie posiadania szczęśliwej, zgodnej rodziny: mamy i taty, którzy się nie kłócą, nie mówią brzydkich słów i nie krzyczą.

Dowiedzieliśmy się także kto jest kim w sądzie tzn.: kim jest i jaka jest rola sędziego, adwokata, kto to jest protokolant, kurator, świadek. Wiemy także, że strój sędziego to toga, a kolor jego żabotu to fioletowy. Zielone żaboty noszą adwokaci, niebliskie radcy prawni, a biało-czerwone sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Rozmawialiśmy o różnego typy zagrożeniach wynikających z rozwoju technologii, internetu. Przypomnieliśmy sobie jak ważne jest zgłaszanie wszelkiego rodzaju problemów dorosłym do których mamy zaufanie, że pod żadnym pozorem nie należy oddalać z osobami, których nie znamy.

Pani sędzia Anna Maria Wesołowska w bardzo ciekawy dla dzieci sposób opowiadał o swoich doświadczeniach zawodowych. Przytoczyła prawdziwe historie, które miały miejsce na sali sądowej. Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy - na pewno to spotkanie zapadnie w naszej pamięci, a może niektórych w przyszłości uchroni przed popełnieniem błędu, który mógłby zaważyć na całym późniejszym życiu. Naszemu gościowi podziękowaliśmy gorącymi brawami, kwiatami i słodkim upominkiem. Mamy nadzieję, że pani sędzia będzie nas równie miło wspominać jak my ją. Mieliśmy również okazję zrobić pamiątkowe wspólne zdjęcia

Anna Szmajduch