ŚWIĘTO MARCHEWKI

Do jedzenia ciast dzieci raczej nie trzeba namawiać, wręcz przeciwnie. Często chcemy ograniczać spożywanie przez nie słodyczy. Takim kompromisem może być cisto marchewkowe: i smaczne, i zdrowe jeżeli zastosujemy odpowiednie proporcje.

Wszystkie przedszkolaki wiedzą. że marchewka jest zdrowa, dzięki niej mamy zdrowy wzrok i piękną skórę.. Dzieci na zajęciach robiły już kompoty z jabłek, gruszek, śliwek oraz z dyni. Suszyły także jabłka (pieczki), które zjadały na drugie śniadanie.

23 i 24 października 2018r. marchewka była głównym bohaterem zajęć. Dzieci z grup "Misie" i "Pszczółki" postanowiły przygotować muffinki, gdzie najważniejszym składnikiem była marchewka. Trzeba było ją zetrzeć - zrobiliśmy to w sposób tradycyjny, czyli za pomocą tarki. Dzieci próbowały zmierzyć się z tym zadaniem. Następnie odciskały sok - robiły to rączkami,  w ten sposób ćwiczyły napięcie mięśniowe dłoni oraz zmysł dotyku. Przekonały się, że marchewka ma sok. Po zmieszaniu sypkich produktów i jajek dodaliśmy marchewkę, wypełniliśmy foremki ciastem i oddaliśmy je w ręce pani kucharki. Gdy muffinki się piekły dzieci wysłuchały wiersz J. Brzechwy pt. "Marchewka", oglądały jej nasiona, oraz przypomniały sobie jakie warunki są potrzebne roślinie by prawidłowo rosła. Po upieczeniu muffinek ułożyliśmy je w piękny tort. Każde dziecko odchodząc do domu zabierało sok marchewkowy, a także swój wypiek z wierszem:

"Jestem bardzo zdrowa

gotowana i surowa.

Kto marchewkę co dzień zjada

ten kondycję ma nie lada".

Dzieci z grupy "Wiewiórki" postanowiły natomiast przygotować pyszną surówkę z wykorzystaniem marchewki i jabłka. Zanim jednak przystąpiły do zadania wysłuchały listu od Kubusia, który dowiedział się o święcie Marchewki w przedszkolu i przesłał im kilka ciekawych zadań do wykonania. Dzieci musiały rozwiązać zagadkę, odpowiedzieć na kilka pytań quizu, rozpoznać marchewkę po dotyku pośród innych warzyw, odszukać sylwety marchewki ukryte w sali, oraz zabawić się przy piosence pt. "Urodziny Marchewki". Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci mogły przystąpić do zrobienia surówki. Nikogo nie trzeba było namawiać do tarcia marchewki i jabłek, wymieszania składników, a następnie do zjedzenia samodzielnie przygotowanej surówki.

Jak zdążyliśmy zauważyć dzieci bardzo lubią zajęcia kulinarne, na których możemy ćwiczyć czynności samoobsługowe, sprawności manualne, dbamy o kształtowanie nawyków higienicznych. Podczas takiej pracy łatwiej jest dzieciom nawiązać współpracę. Te dzieci, które w tradycyjnych sytuacjach edukacyjnych bywają nieśmiałe podczas takich zajęć mają szansę na zaistnienie. Wartością nadrzędną zajęć kulinarnych jest danie dzieciom szansy na zjedzenie zdrowego pokarmu, rozbudzenie ich zainteresowań żywieniowych, oraz kształtowanie u nich dobrych nawyków prozdrowotnych.

Wszystkie przedszkolaki dziękują mamie Wojtka z grupy "Wiewiórki" za przepyszny sok marchewkowy "Kubuś".

Bożena Rak

Anna Szmajduch