Teatr w przedszkolu - "Baśń o smutnej królewnie".

Była to opowieść o nieposłusznym, krnąbrnym chłopcu o imieniu Ali, który wraz z matką mieszkał w małym miasteczku. Ich życie było bardzo ubogie. Mama chłopca zapracowana kobieta, wciąż zamartwiała się o psotliwego i leniwego potomka, który włóczył się z kolegami i nie chciał pracować. Jego ciągłe niezadowolenie i brak kultury bardzo martwiły matkę. Jedynym marzeniem chłopca było zostać księciem. Wkrótce nadarzyła się taka sposobność, gdyż zostało wydane orędzie w którym obwieszczono: "Kto rozweseli smutną królewnę RONĘ zostanie jej mężem". Ali postanowił wyruszyć w drogę i zdobyć serce wybranki. Przed podróżą odmawiał mamie wszelkiej pomocy i nie słuchał jej dobrych rad. W trakcie wędrówki spotkał rywala - maga, który też zmierzał do zamku. Ten udawał schorowanego staruszka i poprosił wędrowca o pomoc, lecz Ali odmówił wsparcia a jego zachowanie w stosunku do starszego podróżnego było wielce naganne. Za niegrzeczne zachowanie spotyka go kara - zły Czarodziej zamyka Alego w podziemiu, pełnym skarbów. Dopiero gdy chłopiec obiecuje poprawę i wykazuje skruchę jego Duch opiekuńczy pomaga mu się uwolnić z zamknięcia i pozwała na zabranie skarbu. Od tej pory nasz bohater staje się dobrym, kochającym synem, pragnącym za wszystko przeprosić matkę, we wszystkim jej pomagać i rozpocząć pracę. Na zamku przy pomocy przedszkolaków udaje mu się odczarować księżniczkę i zostać księciem.

Podczas spektaklu nacisk położono na aspekt wychowawczy - zachowania wobec rodziców i osób starszych, a także na zawsze aktualny temat bezpieczeństwa dzieci - ograniczonego zaufania do osób nieznajomych. Dzieci miały wiele okazji współpracy z aktorami. Wspólnie oceniały zachowania głównego bohatera spektaklu, śpiewały piosenki, prowadziły dialog z aktorami na temat posłuszeństwa wobec rodziców, wspólnie wymawiały dobre zaklęcie i rozśmieszały księżniczkę.

Cały spektakl był niezwykle ciekawy. Posiadał bardzo bogatą oprawę plastyczną, piękne stroje zadziwiały swym przepychem a piosenki, tańce i dialogi z aktorami przyczyniły się do utrwalenia treści dydaktycznych.
                                                                                                Opracowanie
                                                                                                Edyta Smejkal