100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI W NASZYM PRZEDSZKOLU

Naczelnym zadaniem naszego przedszkola jest rozbudzanie u dzieci  przywiązania i miłości do małej i wielkiej Ojczyzny. Dla małego dziecka ojczyzną jest jego miejsce zamieszkania, wieś czy miasto, przedszkole, szkoła, koledzy,  gdzie wszystko jest znajome i bliskie, gdzie czuje się bezpieczny. Kształtowanie postaw patriotycznych jest obowiązkiem każdego nauczyciela, to on przygotowuje najmłodsze pokolenie Polaków, którzy w przyszłości wezmą w swoje ręce losy naszej kochanej Ojczyzny, która ciągle będzie się zmieniać na lepsze, będzie coraz piękniejsza i bogatsza.

Zagadnienia historyczne i narodowe nie jest łatwo przekazać maluchom, ale w naszym przedszkolu, takich tematów nie unikamy. Ważne jest, aby wszystko przekazać w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci.

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość, powróciła na mapę Europy i Świata. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o czasach, kiedy nie można było rozmawiać po Polsku, wywieszać biało- czerwonej flagi i jak trzy obce państwa podzieliły nasz kraj.

Dziś w setną rocznicę niepodległości czcimy pamięć żołnierzy, wspominamy rolę młodych harcerzy i wszystkich ludzi, którzy walczyli byśmy dzisiaj wszyscy w wolnym kraju żyli, aby język polski rozbrzmiewał na ulicy, w szkole, przedszkolu, w domu, w urzędach, byśmy mogli cieszyć się wolnością i wokoło chwalić się naszą Ojczyzną.

W rocznicę niepodległości w całym kraju odbywają się uroczystości, akademie, parady wojska. 9 listopada i w naszym przedszkolu miała miejsce uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość przygotowały dzieci z grupy Wiewiórki i Sowy wraz ze swoimi wychowawczyniami. Uroczystość rozpoczęła się od wniesienia flagi do pięknie udekorowanej sali, w której zgromadziły się wszystkie przedszkolaki. Następnie dzieci z grupy Wiewiórki zatańczyły Poloneza do muzyki Michała Kleofasa Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny". Wierszami i piosenkami oddały szacunek symbolom narodowym. Zaś o godzinie 11.11 nasze przedszkolaki wspólnie z uczniami szkół i przedszkoli biły rekord w odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu Polski "Mazurka Dąbrowskiego". Mamy nadzieję, że ta uroczystość na długo pozostanie w pamięci naszych wychowanków.
                                                                                                   Zredagowały:
                                                                                            Iwona Maśka, Anna Wrzoł