Wizyta w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1

14.11.2018r. starszaki z grupy "Pszczółki" gościły w bibliotece klas starszych Szkoły Podstawowej.  Zaproszone zostały przez  Koło Biblioteczne wraz z opiekunem Panią Honoratą Dyduch w związku z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Przedszkolaki zostały serdecznie powitane przez Panią Dyrektor - Beatę Smolarek. Następnie Pani bibliotekarka zaprosiła dzieci do świata magii i baśni. Oglądając prezentację multimedialną pt. "W baśniowym świecie" starszaki poznały charakterystyczne cechy baśni - jest to dłuższa opowieść fikcyjna, w której znajdują się zarówno postacie realistyczne /np. król, królowa, rycerz, dziewczynka, chłopiec, itp/, jak i bohaterowie fantastyczni /np. wróżki, smoki, czarodzieje, krasnoludki, olbrzymy, zwierzęta o ludzkich cechach, itp./. W baśni pojawiają się również magiczne przedmioty /np. różdżka, czapka niewidka, latająca miotła, czarodziejski kufer, itp./. Kończą się one najczęściej zwycięstwem dobra nad złem. Jednymi z najbardziej znanych autorów baśni są: H. Ch. Andersen. Bracia Grimm, Ch. Perrault.

Przygotowano dla przedszkolaków zagadki obrazkowe "Zgadnij, jaka to baśń?" Oglądając prezentowane ilustracje dzieci musiały odgadnąć, z jakiej baśni pochodzi dana postać. Dzieciaki nie miały trudności z tym zadaniem, padały bezbłędne odpowiedzi: Pinokio, Śpiąca, Królewna, Piotruś Pan, Kopciuszek, Roszpunka, itp. Z kolejnym zadaniem starszaki poradziły sobie równie dobrze. Słuchając fragmentów wybranych baśni określały, z której opowieści ten opis pochodzi. I tak pojawiły się odpowiedzi: Calineczka, Kot w Butach, Złota rybka. Dalej  zaproponowano małym czytelnikom "Szkolny test wiadomości". Spośród trzech proponowanych odpowiedzi przedszkolaki musiały wybrać jedną właściwą. I z tym zadaniem dzieci poradziły sobie znakomicie.

Następnie uczestnicy spotkania mogli obejrzeć przedstawienie teatralne pt. "Czerwony Kapturek" w wykonaniu uczennic klasy III Gimnazjum. Widzowie z zainteresowaniem śledzili losy głównych bohaterów baśni. Utrwalono morał - nie  udzielamy nieznajomym informacji na nasz temat.

Kolejną zabawą, jaką zaproponowano gościom, to "Wyliczanka - kuferek". Wypowiadając treść wyliczanki "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, ale coś w kuferku będzie. Ja to coś odnajdę sam, zręczne palce przecież mam. Raz, dwa, trzy, do kuferka idziesz ty", gimnazjalistki wybierały dane dziecko, które wyciągało z kuferka wylosowany przedmiot. I tak piernik kojarzył się z "Jasiem i Małgosią", ziarnko grochu z "Księżniczką na ziarnku grochu", jabłko z "Królewną Śnieżką", pantofelek z "Kopciuszkiem", ryba ze "Złotą rybką", itp.

Pod koniec spotkania zaproszono przedszkolaki do pracowni chemicznej, gdzie uczniowie pod okiem Pani chemik Kamili Bienioszek wykonali eksperymenty nawiązujące do świata baśni i bajek. W zdumienie wprawiło dzieci doświadczenie, podczas którego kolory w menzurkach zmieniały swoją barwę pod wpływem innych czynników, bądź ruchu.

Na zakończenie magicznego dnia w szkole dzieciaki zostały obdarowane orderami z pracowni chemicznej, zakładkami do książek oraz lizakami. Za miłą i serdeczną atmosferę, ciekawy przebieg zajęć przedszkolaki podziękowały prowadzącej  kwiatami.

Mam nadzieję, że mile i ciekawie spędzony czas w bibliotece zapadnie w pamięci dzieci i z pewnością zaowocuje chętnym sięganiem po pozycje biblioteczne, kiedy starszaki będą już uczniami.

Aleksandra Kołodziejczak