"ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI"

Życzliwość to taki mały skarb, który sprawia, że życie staje się lżejsze. Co prawda życzliwym i miłym powinno się być przez cały rok, ale 21 listopada to wyjątkowy dzień to  ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ.

To święto warto wpisać na stałe w naszą tradycję, niech dzień życzliwości nie będzie tylko 21 listopada. Uśmiechajmy się częściej, mówmy sobie nawzajem coś miłego, spróbujmy spojrzeć życzliwie na drugiego, pomagajmy sobie. Czasem naprawdę niewielki wysiłek może zmienić czyjeś życzcie na lepsze. Kto z nas nie chciałby spotkać na swojej drodze miłych, życzliwych, uśmiechniętych ludzi. W dobie naszych czasów często brakuje ciepłego spojrzenia, miłego uśmiechu, ludzie są wobec siebie oschli, nie zauważają siebie nawzajem. W tym szczególnym dniu, celem jest uwrażliwienie ludzi oraz wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

Dlatego dzień 21.11.2018r. był w grupie maluszków okazją do propagowania właściwych zachowań wśród rówieśników. Dzieci na zajęciach wysłuchały opowiadania pt. ?Przyjacielska Pomoc? gdzie głównymi bohaterami były zwierzęta; jeż, zając. Próbowały odpowiedzieć na pytanie "co to jest przyjaźń, dobroć, życzliwość". Odpowiedzi były proste: "pomagać innym, nie bić się, być dla siebie dobrym i miłym, dużo się uśmiechać".

Istnieją w naszym języku słowa, które powinny być ciągle używane. Słowa te stanowią klucz do ludzi, otwierają niejedne drzwi. Są to "MAGICZNE SŁOWA": dzień dobry ,do widzenia, proszę, dziękuję,  przepraszam. Te zwroty grzecznościowe dzieci przypominały sobie słuchając wiersza pt. "Dobre Zwyczaje". Mowa służy człowiekowi do porozumiewania się. Mowa grzeczna pozwala porozumieć się szybciej. Dlatego dodajemy do mowy uśmiech, który zrozumiały jest w każdym języku, rozjaśnia twarz i dodaje ciepła.

Dzieci próbowały ocenić także bohaterów opowiadania naśladując ich dobre i złe zachowanie. Przedstawiały za pomocą min i gestów emocje towarzyszące nam każdego dnia w różnych sytuacjach między innymi: radość, złość, smutek, strach. Ucząc się tym samym odróżnić dobro od zła. Na zakończenie zajęcia dzieci  wykonały pracę plastyczną "Wagoniki przyjaźni". Za wykazaną pracę dzieci otrzymały "MEDALE UŚMIECHU", które wykonała babcia Roberta. Celem prowadzonego zajęcia było zachęcenie dzieci do okazywania innym dobroci, koleżeństwa, kulturalnego zachowania się w domu, przedszkolu, na ulicach, a także uświadomienie przedszkolakom jak ważna jest serdeczność, życzliwość, miły uśmiech, który na pewno złagodzi wiele konfliktowych sytuacji.

Bożena Rak