"ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU"

"Andrzejki" to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.
Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Dziewczynki , a nawet chłopcy ,chcą dowiedzieć się o swoim  przyszłym losie. Pamiętajmy jednak , że wróżba to zabawa i nie należy  traktować jej  całkiem poważnie,  chociaż nie jest wykluczone , że może się spełnić.

Obecnie "Andrzejki" są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. I tak 27 i 30 listopada każda z grup przedszkolnych obchodziła tę tradycyjną zabawę.

Sale  przedszkolne  powitały wszystkich przekraczających ich próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Przyczyniła się do tego zapewne stosowna, magiczna dekoracja, ale również i to, że wszyscy przyszli do przedszkola przebrani ? niezliczona rzesza wróżek, magików, czarownic i czarodziejów, a także ich kocich pomocników, nietoperzy...

Do dzieci, z grupy "Wiewiórek" i "Sówek" przyleciała nawet  czarownica wraz z zaprzyjaźnionym kotem. Nie po to jednak by je straszyć ,ale w andrzejkowy dzień wywróżyć im to, co je czeka w przyszłości.

"Hokus-pokus, czary- mary,

Niech się spełnią andrzejkowe czary".

Stosowne rekwizyty , świece oraz  zapach topionego wosku wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Nie zabrakło najbardziej popularnych wróżb. Dzieci poznały znaczenie kolorów, magicznych przedmiotów i liczb , koła fortuny oraz innych przepowiedni. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce.

Jednak najwięcej radości i wrażeń dostarczyła dzieciom ostatnia wróżba -  czyli lanie wosku.

"Oj darze, oj darze ,niechaj przyszłość się ukarze.

Czary - mary ,wosku lanie co ma stać się, niech się stanie.

Zaraz wszyscy się dowiedzą  co nam wróżby przepowiedzą".

Po tych słowach przedszkolaki kolejno podchodziły  do stolika , na którym stała miska z wodą i z pomocą nauczycielki- lały wosk przez zaczarowany klucz .  Z powstałych kształtów, dzieci wspólnie z nauczycielką odczytywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w  przyszłości. Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zaproszono na słodki poczęstunek.

I tak dni magii i czarów dobiegły końca. Z całą pewnością można je uznać za bardzo udane. Mamy nadzieję, że dzieci będą je mile wspominać, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale.

Małgorzata Władarz