"Kochamy Was !!"

Ważnym wydarzeniem w życiu naszego przedszkola już od wielu lat są obchody Dnia Babci i Dziadka. Poprzez organizowanie tej uroczystości pragniemy przyczynić się do wzmacniania więzi emocjonalnej dzieci z najbliższymi osobami - babciami i dziadkami. Bo przecież dziadkowie kochają swoje wnuki, wspierają je, zawsze są przy nich, na każdy smutek mają rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie.  Wnuki również odwzajemniają  uczucia dziadków, gdyż  babcia i dziadek kojarzą się im  z ciepłem, miłością, oddaniem i wszystkim, co dobre.

Przygotowania do uroczystości rozpoczęliśmy już w grudniu. Nauczycielki napisały scenariusze przebiegu imprez, przydzieliły role małym aktorom, uczyły piosenek, utrwalały, wiersze, program artystyczny. Wykonano również zaproszenia i upominki, a także dekorację.  Ponieważ w bieżącym roku szkolnym realizujemy projekt pt. "Edukacja regionalna", którego jednym z głównych założeń jest przybliżenie przedszkolakom gwary śląskiej, dlatego  w prezentacjach wykorzystano elementy języka śląskiej gwary.

23 i 24  stycznia  w sali Urzędu Gminy zebrali się zaproszeni goście. Dzieci przygotowały przedstawienia, w których wyraziły swą wielką miłość do babć i dziadków. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem.

W dniu pierwszym przedszkolaki z grupy  "Sowy" i "Wiewiórki" zaprezentowały  bajkę
pt:   "Kopciuszek". Dzieci  przygotowywały spektakl pod okiem swoich wychowawczyń.  Ćwiczyły nie tylko kwestie sceniczne, lecz także kroki i figury poloneza.

Rodzice również byli zaangażowani w to przedsięwzięcie  -  przygotowali kostiumy  i rekwizyty  dla swoich pociech.  Przedstawienie wystawione zostało "po naszymu", czyli w gwarze śląskiej.

"Jak się Kopciuch na bal oblykoł" bajka zoboczycie.

Bydzie tukej godka o piyknych śląskich strojach

oroz tyż o tym, jak fest opłaco sie być Ślązoczką!

I choć nie wszyscy posługują się gwarą i ją rozumieją, dzieci doskonale  poradziły sobie z przyswojeniem  i odtworzeniem ról w języku gwarowym.

Imponująca gra aktorska, bajkowe stroje oraz swoboda małych aktorów na scenie urzekły widzów. "Kopciuszek" zachwycił zgromadzoną publiczność. Niejednej babci i dziadkowi łezka zakręciła się w oku, gdy oglądali  poczynania swoich wspaniałych wnuków.

Inscenizacja wszystkim znanej bajki udała się na szóstkę z plusem, a widzowie nagrodzili małych aktorów burzliwymi oklaskami. Przedszkolaki zrewanżowały się wręczając babciom i dziadkom samodzielnie wykonane upominki.

W drugim dniu starszaki z grupy "Pszczółki" i maluszki z grupy "Misie" zaprezentowały gościom  program artystyczny pt. "Jak z Babcią i Dziadkiem spędzamy czas..." W deklamowanych  wierszach opowiadały, jakie są ich  babcie i dziadkowie, jak spędzają z nimi czas, za co ich kochają, a także złożyły życzenia. Nasi mali aktorzy popisali się również bardzo dobrą znajomością kilku tematycznych  piosenek tj. "Czadowa babcia", "Szałowy dziadek", "Bardzo kochamy was", "Całusy dla babci i dziadka", "Dzień omy i opy", które pięknie zaśpiewali.  Swoje poczynania zakończyły tańcem śląskim pt. "Gąsior". W piosence "Sto lat" pożyczyły dziadkom jak najdłuższych lat życia.

Dzieci cieszyły się, że mogą w odświętny sposób wyrazić swoje uczucia do najbliższych: miłość, szacunek, pamięć. Natomiast goście z dumą i wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich i gromkimi brawami dziękowali za życzenia i występy.

Na koniec uroczystości wnuki obdarowały babcie i dziadków upominkami: odciśniętymi śladami swoich małych rączek i stópek w formie obrazka, tak, aby każda babcia i dziadek mogli zawiesić prezent w widocznym miejscu swojego mieszkania. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego goście mogli podzielić się wrażeniami z obejrzanych spektakli.

Mamy nadzieję, że spotkania te były niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dzieci, ale także dla seniorów. Nam nauczycielom przyniosły wiele satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy.

Aleksandra Kołodziejczak