DNI OTWARTE W NASZYM PRZEDSZKOLU

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w jego życiu społecznym. Zastanawiamy się co zrobić, aby dzieci z uśmiechem przychodziły do przedszkola, czuły się nim bezpiecznie? Szukając odpowiedzi na to pytanie staramy się umożliwić przyszłym przedszkolakom poznanie naszego przedszkola.

W dniach od 04.02. do 18.02.2019r. - trwają zapisy do przedszkola. Dlatego w tym okresie od wielu lat organizujemy DNI OTWARTE dla dzieci, które w następnym roku szkolnym zostaną przedszkolakami oraz ich rodziców. W bieżącym roku szkolnym takie dni odbyły się od 05.02.- 06.02.2019 r.
   Z zaproszenia bardzo chętnie skorzystało wielu rodziców ze swoimi pociechami.

We wtorek, 05.02. 2019r. odbyły się zabawy muzyczno-ruchowe dla najmłodszych (3- latki). Nauczyciele zaproponowali dzieciom zabawy z chustą animacyjną "trafić piłką w otwór", twórcze zabawy z muzyką "na placu zabaw", oraz "przejdź przez tunel" - pokonywanie przeszkód. Drugą propozycją w tym dniu były zajęcia z wykorzystaniem nietypowych przedmiotów. Na przyszłe przedszkolaki czekała skrzynia z nietypowymi przedmiotami - chętne dziecko wyciągało ze skrzyni zawinięte w celofan, niepotrzebne, przeznaczone do wyrzucenia rzeczy. Były to: rolki po tapetach, guziki, chustki, sznurówki, butelki plastikowe, gazety. Każdy wybrany przedmiot był omawiany do czego wcześniej służył. Z każdym przedmiotem dzieci wykonywały szereg ćwiczeń ruchowych. Po zakończonych zajęciach chętni goście mogli ozdobić wybrany sprzęt gimnastyczny papierem kolorowym.

W środę 06.02.2019r. dzieci zostały zaproszone na zabawy integracyjne dla najmłodszych (3 - latki). Przywitał je żółty balonik z uśmiechniętą buzią i poprosił wszystkich o taki sam uśmiech. Następnie zostały dzieciom zaproponowane zabawy: kołowa "balonik", z chustą animacyjną "dopasuj kolor", oraz zabawa taneczna do piosenki "Bal w przedszkolu dzisiaj". Po zakończeniu zabaw na dywanie zaproponowano dzieciom rysowanie na kartce piłki (duże ruchy koliste) stosując kolory żółty, zielony, czerwony niebieski.  Dla dzieci starszych (4 -6 letnich) w tym dniu odbył się język angielski na wesoło. Po krótkim zapoznaniu się dzieci rozpoczęliśmy piosenką "Hello, hello". Następnie dzieci bawiły się w odnajdywanie przeciwieństw do piosenek "Open, shut them". W dalszej kolejności uczestniczy przypomnieli sobie historię Pinokia i zamienili się w głównego bohatera książki Carla Collodiego - podczas zabawy przy piosence "The Pinocchio". Na zakończenie dzieci grały w "koło fortuny", a także inne gry dydaktyczne.
Po krótkich zajęciach w obu dniach nasi mali goście mieli możliwość swobodnej zabawy w wybranych przez siebie kącikach zainteresowań. Odchodząc do domu każdy mały uczestnik DNI OTWRTYCH  został obdarowany upominkiem: kwiatek z lizaka, kotem z mandarynki oraz pojemnik na drugie śniadanie. Rodzice natomiast mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące pracy przedszkola, zajęć dodatkowych, zapewnienia bezpieczeństwa, nauczania i opieki.

Wszystkie podejmowane przez nas działania miały na celu ułatwić dziecku  start w przedszkolu oraz zachęcić rodziców) do współpracy. DNI OTWARTE uświadamiają rodzicom, że pobyt w przedszkolu jest nie tylko ciekawą i wesołą zabawą, ale i formą radosnego spędzania czasu, którego dziecko poprzez szereg działań pogłębia swoją wiedzę i umiejętności. Warto wspomnieć, że pobyty rodzica z dzieckiem podczas DNI OTWARTYCH często w znaczącym stopniu skraca okres adaptacyjny, czyli dziecko szybciej przyzwyczaja się do nowej sytuacji w jakiej znajdzie się z początkiem roku szkolnego.

Bożena Rak
                                                                                                             Anna Szmajduch