Dziecko bezpieczne w sieci

Mamy XXI wiek  nie ma już chyba domu, w którym nie byłoby najpopularniejszego środka masowego przekazu jakim jest komputer z dostępem do sieci. Służy on jako narzędzie do zdobywania wiedzy, poznawania świata osobom dorosłym i dzieciom. To urządzenie często ułatwia nam życie ale również staje się coraz powszechniejszym sposobem spędzania czasu przez najmłodszych. Zabawa z komputerem bardzo angażuje najmłodszych użytkowników, niektóre dzieci mogą się uzależnić, dlatego też od początku trzeba trzymać rękę na pulsie. Na każdym etapie ważne jest podejmowanie rozmów z dzieckiem na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie.

Jako pierwsi kontrolę nad tym w jaki sposób przedszkolak korzysta z dobrodziejstw komputera powinni, sprawdzać rodzice. Wspólnie dobrane programy pomagają rozwijać spostrzegawczość , zręczność i sprawność manualną, refleks oraz podzielność uwagi. Z uwagi na zagrożenia jakie niesie korzystanie z sieci, rodzice mają obowiązek uczestniczyć w internetowym życiu swojej pociechy i oglądać strony dostępne do jego wieku i stopnia rozwoju emocjonalnego. Wspólnie spędzony czas przed komputerem przyniesie większe korzyści niż wszelkie blokady i ograniczenia.

10 PORAD DLA RODZICÓW

DOTYCZĄCYCH BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU  PRZEZ DZIECI

1.Odkrywaj internet razem z dzieckiem.

2.Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie .

3.Rozmawiaj z dzieckiem o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w sieci.

4.Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.

5.Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w sieci.

6.Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka.

7.Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści.

8.Zapoznaj dziecko z netykietą-kodeksem dobrego zachowania w internecie.

9.Poznaj sposoby korzystania z  internetu  przez twoje dziecko.

10.Pamiętaj, że pozytywne strony internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.

Nauczyciele przedszkola również pomagają dzieciom w bezpiecznym korzystaniu z komputera .W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, dnia 08lutego w każdej grupie wiekowej, odbyły się zajęcia poświęcone powyższym zagadnieniom. Są to trudne do zrozumienia tematy dla najmłodszych. Pomocne okazały się tutaj filmy edukacyjne serii "Sieciaki" -rozmowy z nauczycielami. Na zakończenie każdy  przedszkolak otrzymał plakietkę - Jestem bezpieczny w sieci, która  ma mu przypomnieć o bezpiecznym korzystaniu z komputera i internetu.

ZREDAGOWAŁY

IWONA MAŚKA        BOŻENA RAK