Zabawy z gliną - warsztaty ceramiczne w przedszkolu

Dzisiejszy dzień  w przedszkolu tj. 26 .02.2019 r., należał do bardzo pracowitych. Już od samego rana, zaraz po śniadaniu, dzieci z wszystkich grup przedszkolnych podjęły twórczy trud, by z szarej gliny stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Wskazówek udzielała Pani Ania Stalmach, lokalna artystka  , która warsztaty   ceramiczne poprowadziła. Ponieważ dziecko w wieku przedszkolnym rozwija się poprzez zabawę ,warsztaty takie przynoszą wymierne efekty.

Na samym początku naszej przygody , dzieci  oswajały się z materiałem, jakim jest glina. Bawiły  z nią, przekładały z ręki do ręki, ugniatały, próbowały formować pierwsze proste kształty , np. kulki, wałeczki. Z czasem  zaczęły pewnie gnieść w łapkach masę, opanowały  wałkowanie i formowanie gliny - same zaczęły  tworzyć swoje arcydzieła.

Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny rozwija aktywność dzieci, kształtuje wyobraźnię artystyczną, wrażliwość estetyczną i zdolności manualne dziecka.

Ugniatanie jej, lepienie zmusza dzieci nie tylko do wysiłku fizycznego,  ale także umysłowego, gdyż same muszą wymyślić i podjąć decyzje co zrobić z tym kawałkiem gliny, który trzymają w ręku.

Praca z gliną  rozwija cierpliwość . Pozwala uwierzyć we własne możliwości.  Jest twórcza i kształcąca, jest doskonałą formą wyrazu artystycznego. a może przede wszystkim jest wspaniałą zabawą i jak dało się zauważyć , sprawia dzieciom autentyczną frajdę!

Jednak, aby uzyskać zamierzony cel , trzeba się napracować. Praca z gliną składa się z kilku etapów.

Najpierw lepienie, a następnie.........No właśnie.

Wykonane przez dzieci prace zostaną wypalone w piecu, a później  pomalowane. Wszyscy jesteśmy ciekawi końcowego efektu. Z prac jakie powstały podczas  zajęć ,  przygotujemy   niespodzianki-upominki dla Mam , z okazji ich Święta.

Serdecznie dziękujemy Pani Ani za poświęcony czas i przeprowadzone zajęcia dla dzieci.

Małgorzata Władarz