"JAK WITALIŚMY WIOSNĘ"

Zima , którą zgodnie z prastarą tradycją żegnamy 21 marca nie jest  taka  zła, ponieważ daje nam wiele radości , gdy zachwycamy się pięknem zimowego krajobrazu oraz przyjemności z zabaw na śniegu. Tyle tylko , że każdemu w końcu się znudzi i z tęsknotą oczekujemy nadejścia wiosny.

Oficjalnie za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uważany jest 21 marca. Ta astronomiczna zaczyna się w momencie , gdy słońce przekracza równik . Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma miejsce około 20 marca.

Długo zastanawialiśmy  się w jaki sposób urządzić pierwszy dzień wiosny. Nieustannie staramy się poszukiwać nowych , ciekawych pomysłów i organizować tak sytuacje edukacyjne , aby dawały one dzieciom zadowolenie, a przede wszystkim aktywizowały ich twórczą wyobraźnię. Staramy się też kultywować prastare obrzędy i tradycje. Dziecko od maleńkości chłonie i zatrzymuje w pamięci to, co dzieje się w jego najbliższym  otoczeniu i zwyczaje wyniesione z dzieciństwa pamięta przez całe życie, a potem przekazuje kolejnym pokoleniom.

Wiosna to  dobry czas na wystąpienie najmłodszych grup przedszkolnych. Dzieci są już po okresie adaptacji . Od momentu występu dla Babć i Dziadków był czas na naukę nowych wierszy i piosenek . Wiosna stanowi odpowiedni moment do ciekawych rozmów i  obserwacji dokonywanych przez przedszkolaków. Stąd też zajęcia edukacyjne zostały połączone z przygotowaniem przedstawienia
pt: " Żegnaj Marzanno, zimowa panno".

Pierwszy dzień wiosny był przepełniony śmiechem  i dobrą zabawą.  Podczas naszego wspólnego wiosennego spotkania, dzieci z grupy średniej i młodszej pożegnały panią Zimę ,a  powitały panią Wiosnę , prezentując program artystyczny, przygotowany specjalnie na tę okazję. Przedstawienie składało się z kilku scenek. W pierwszej bałwanek i strach na wróble sprzeczali się ze sobą , która pora roku jest lepsza . Dla Bałwanka była to zima, dla Stracha na wróble wiosna i lato.

W kolejnych scenkach wystąpiły ptaki:  gile, skowronek- zwiastun wiosny oraz pan Listonosz, który przyniósł dzieciom list od pani Wiosny , zawierający zadania do  wykonania.

Wiewiórka, jeż, ogrodnik , ogrodniczki i jaskółka też przygotowywały się na przyjście wiosny. , robiąc porządki w swoich dziuplach , norkach, gniazdach i ogrodach.

Ważnym wydarzeniem tego dnia było powitanie w sali słomianej kukły , symbolizującej zimę,  a zwanej Marzanną. Dawniej topiono Marzannę w rzece , aby popłynęła do morza. Dziś nie chcemy zaśmiecać rzek , ponieważ dbamy o środowisko, jesteśmy przyjaciółmi przyrody i jej strażnikami.

Dlatego w tym roku pan Listonosz zaproponował , aby Marzannę- symbol zimy , spakować do pudła , zakleić, związać sznurkiem , nakleić znaczek i wysłać ją do morza.

Niech zginie, przepadnie i nie wraca  już,

bo Wiosna już czeka  za progiem tuż, tuż.

Naszą uroczystość zakończyliśmy spacerem ulicami Goczałkowic w towarzystwie "Gaika -  Maika" -  symbolu wiosny. W czasie naszego spaceru udało nam się znaleźć wiele oznak nowej pory roku , która rozgościła się w naszych ogrodach na dobre.

Celem naszego happeningu było rozbudzenie przywiązania do tradycji i zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny . Dlatego mamy nadzieję, że data 21 marca pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

Bożena Rak

Małgorzata Władarz