^Powrót na górę
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Ostatnie Wydarzenia

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W NASZYM PRZEDSZKOLU

 

 

21 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy światowy dzień poezji. Podczas zajęć przybliżyliśmy sylwetki klasyków poezji dziecięcej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej oraz ich najsłynniejsze i najzabawniejsze utwory, których dzieci wysłuchały z uwagą i zainteresowaniem.

GRUPA SOWY

Przedszkolaki z tej grupy zapoznały się z treścią najsłynniejszego utworu Juliana Tuwima, którym niewątpliwie jest "Lokomotywa". Po jego wysłuchaniu uzupełniały wagony pociągu zgodnie z jego treścią. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej "Jedzie pociąg z daleka", a potem konstruowały pociągi z klocków, w małych grupach, ucząc się tym samym współpracy z rówieśnikami. Jako że Julian Tuwim okazał się najpopularniejszym poetą, jego literatura wykorzystana została również w grupie "Pszczółki" i "Wiewiórki".

GRUPA PSZCZÓŁKI

Na początku zajęć dzieci oglądały zagadkę, której rozwiązaniem była "książka". Następnie w zabawie "ciepło-zimno" wybrane dziecko szukało ukrytej książki. Po jej odnalezieniu dzieci dowiedziały się, że są to "Wiersze" Juliana Tuwima. Wysłuchały krótkiej notatki biograficznej o poecie, a następnie wybranych fragmentów utworów. Zadaniem dzieci było odgadnięcie, z jakiego wiersza ten fragment pochodzi. Z tym zadaniem przedszkolaki poradziły sobie bezbłędnie. Na dłużej zatrzymaliśmy się nad wierszem pt. "Rzepka". Po jego wysłuchaniu przedszkolaki wspólnie z nauczycielem omówiły wiersz, zastanowiły się, co to oznacza, że rzepka była jędrna i krzepka, wymieniały poszczególne postacie, które pomagały dziadkowi wyciągnąć warzywo z ziemi. W czasie "burzy mózgów" zastanawiały się, czy warto jest pomagać innym i dlaczego. Same podawały przykłady niesienia pomocy bliskim. Podczas zabawy ruchowej "Rośnie rzepka" starszaki kształtowały prawidłową postawę ciała. Największą atrakcję stanowiła dla przedszkolaków zabawa inscenizowana, podczas której dzieci przebrane w elementy stroju poszczególnych postaci występujących w wierszu, odgrywały role kolejnych bohaterów utworu. Na koniec zajęć wykonały pracę plastyczną rysując ilustrację do tytułowej "Rzepki".

GRUPA WIEWIÓRKI

Podczas zajęć dzieci wsłuchały się w utwór "Ptasie radio" Juliana Tuwima. Celem zajęć, było przypomnienie przedszkolakom popularnych gatunków ptaków. Miały również okazję poznać piękno języka, jego barwność i obrazowość. Nauczycielka uwrażliwiła przedszkolaków na piękno przyrody, wspomniała również o odpowiednim, zachowaniu się w lesie. Na zakończenie dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę, akompaniując sobie odpowiednimi  do głosów ptaków instrumentami perkusyjnymi.

GRUPA MISIE

W grupie najmłodszej dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy pt. "Zoo". Na podstawie ilustracji maluchy miały okazję zobaczyć jak wygląda zoo oraz jakie zwierzęta w nim mieszkają. Następnie rozwiązywały zagadki które polegały na tym, że nauczycielka opisywała wygląd dzikich zwierząt mieszkających w zoo, a zadaniem dzieci było odszukanie odpowiedniej ilustracji pasującej do opisu, oraz podanie jego nazwy. Nauczycielka uświadomiła również przedszkolakom że odwiedzając zoo nie wolno zbliżać się do klatek oraz dokarmiać zwierząt. Na koniec każde dziecko wybrało dla siebie ilustrację zwierzęcia i pokolorowało jego sylwetkę.

                                                                                                                                  
                                                                                 Zredagowała Iwona Maśka                                                                                       

Copyright © 2013 Przedszkole nr 2 Goczałkowice-Zdrój