^Powrót na górę
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Ostatnie Wydarzenia

TEATR W PRZEDSZKOLU - "KŁOPOTY SROCZKI"

         W środę 3 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili aktorzy teatru "BAJKOTEKA", którzy przedstawili małym widzom opowieść  pt. "KŁOPOTY SROCZKI".  Na wstępnie goście przywitali się z przedszkolakami i zachęcili do obejrzenia historii "sroki, która wpadła w kłopoty", utrwalili również zasady zachowań podczas spektaklu.

      Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się pięknej scenografii, którą stanowił ogromny dąb - mieszkanie sowy, bardzo mądrego, ułożonego i niezwykle uporządkowanego ptaka. Jedynym problemem KLEMENTYNY był słaby wzrok, sprzątając swoje mieszkanie, miękką szczoteczką odkurzała nawet naszych podopiecznych, których śmiechy było słychać w całym przedszkolu.

Kolejną postacią w spektaklu była tytułowa sroka. Podczas dialogu z dziećmi żaliła się, że zwą ją złodziejką. Pokazywała piękne błyszczące przedmioty i tłumaczyła co znalazła, co od kogo pożyczyła, co zakupiła. Charakteryzowała się uprzejmością, była bardzo pomocna, ale i ciekawska oraz roztrzepana.

Najbardziej zabawną postacią okazał się ślimak. Występował w roli listonosza, więc wszystkie przesyłki trafiały do zwierząt z wielkim opóźnieniem. Był jednak bardzo pracowity, solidny i cierpliwy oraz bardzo zaangażowany i oddany swoim zawodowym obowiązkom.  

MAURYCY - zając to następny bohater spektaklu. Zwierzę bardzo radosne, przyjazne, uczciwe i wygimnastykowane. Największą jego wadą było to, że nie lubił się uczyć, więc nie znał odpowiedzi na podstawowe pytania. Dzieci w trakcie przedstawienia wcielały się w role nauczycieli i dzieliły się z nim swoją wiedzą. 

Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały pouczającą i zabawną historię. W bajce sroczka, została niesłusznie oskarżona o kradzież złotego łańcuszka. Konsekwencją tego było wyrzucenie ptaszka z lasu. Na szczęście nieporozumienie w porę zostało wyjaśnione i wszystko dobrze się skończyło - zwierzęta przeprosiły sroczkę i urządziły przyjęcie z okazji jej powrotu do domu.

Dzieci brały aktywny udział w przedstawieniu. W trakcie trwania wielokrotnie prowadzone były dialogi, zapytania, prośby kierowane do dzieci, przedszkolaki wskazywały niewłaściwe zachowania bohaterów oraz rozwiązywały trudne sytuacje. Nasi podopieczni utrwalali i rozwijali szereg umiejętności z zakresu: czytania, matematyki, przyrody, geografii, mowy i myślenia. Nie zabrakło też ruchu, który dzieciom w wieku przedszkolnym jest bardzo potrzebny:

"Raz, dwa, trzy i cztery,
 
podskok, podskok i tupiemy
 
i klaszczemy"

śpiewały przedszkolaki wraz z bohaterami opowieści wykonując odpowiednie ruchy. Nasi goście zachęcali nas do codziennej gimnastyki, zwracając uwagę, że ruch to zdrowie.     

Dzieciom bardzo podobały się przygody leśnych zwierząt, a co więcej - z przedstawienia wyniosły przesłanie:

"Zanim nazwiesz kogoś złodziejem
 
przemyśl najpierw oskarżenie.
 
Słowem można bardzo skrzywdzić..."

Nie wolno nikogo bezpodstawnie oskarżać i zbyt pochopnie oceniać nie mając ku temu dowodów. Należy także zawsze przyznać się do popełnionego błędu i najważniejsze - PRZEPROSIĆ.

                                                                                          nauczyciel: Edyta Smejkal

Copyright © 2013 Przedszkole nr 2 Goczałkowice-Zdrój