Spotkanie z ratownikiem medycznym

"Jesteśmy z Wami i dla Was,

chcemy abyście wszyscy i zawsze czuli się bezpiecznie"

15.04.2019r. gościliśmy w naszym przedszkolu wykwalifikowanego ratownika  medycznego -   pana Rafała Główczyka,  członka  grupy   PCK w Czechowicach- Dziedzicach.

To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły  dzieci  z  wszystkich  grup wiekowych.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać do przedszkoli tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.

Celem spotkania  było zapoznanie  przedszkolaków z  wykonywanymi   czynnościami  udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowym zachowaniem  się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Na samym początku pan ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień i wytłumaczył dlaczego jest koloru czerwonego. Wyjaśnił również,  na czym polega praca ratownika medycznego, co należy do jego obowiązków i jakie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy musi posiadać.

Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, krwotoków czy zasłabnięć . Dzieci uczyły się w  jakiej pozycji należy ułożyć osobę podczas zasłabnięcia  i w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.

W trakcie spotkania, dzieci zapoznały się również z wyposażeniem torby ratownika medycznego. Najwięcej  emocji wzbudził jednak pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika, mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności niesienia  pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie  nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc.

Po zakończeniu spotkania w sali przedszkolnej, dzieci miały możliwość obejrzenia z bliska sprzętu ratowniczego  oraz wnętrza i zawartości  ambulansu, co wywołało spore  emocje.

Naszemu Gościowi - panu Rafałowi  - bardzo dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, ponieważ taka forma zajęć na pewno stanie się bardzo ważną częścią naszej pracy związanej z tematyką PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ.

Małgorzata Władarz

Anna Szmajduch