Spotkanie autorskie z Marcinem Kozłem

17.04.2019r. grupa starsza "Pszczółki" miała wyjątkową okazję zjedzenia świątecznego, wielkanocnego śniadania w towarzystwie niecodziennego gościa - pana Marcina Kozła. Po uroczystym śniadaniu autor książek dla dzieci, który przybył do naszego przedszkola w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach-Zdroju, zabrał przedszkolaki z wszystkich grup w podróż wraz z Wombatem Maksymilianem, bohaterem jednej z serii jego książek. Dzieci dokładnie poznały głównego bohatera książki, który jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku. Dowiedziały się, gdzie zamieszkuje i jak żyje. Pan Marcin opowiadał także o podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan (tam rozgrywa się akcja pierwszej książki: "Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka"), a także sąsiedniego Nepalu, gdzie Wombat zawędrował w drugiej części pt. "Wombat Maksymilian i misja na dachu świata". Na koniec, opowiadając o trzeciej części przygód Wombata, pt. "Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach" przenieśliśmy się do Chin - od Pekinu i Szanghaju po Hongkong i Makao. Co ważne i ciekawe dla dzieci to, że każda z książek o Wombacie jest interaktywna - w środku ukryte są bowiem łapki, a zeskanowanie tak oznaczonych zdjęć telefonem lub przepisanie kodu na stronie internetowej pozwala przenieść się do miejsca akcji lub zobaczyć uzupełniające materiały multimedialne, a w trzeciej części zawiera pełną talię kart i chińską grę planszową.

O autorze:

Marcin Kozioł urodził się w 1977 roku. Jest autorem lektury szkolnej (dla klas 4-6) - "Skrzynia Władcy Piorunów" i jej kontynuacji "Tajemnica przeklętej harfy". Pan Marcin ma szereg pasji, m.in. prowadzi rezerwat starych komputerów, a owocem komputerowych zainteresowań jest książka "Szalona historia komputerów". Jest również zapalonym podróżnikiem. Zwiedził ponad 50 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie: 1. "Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka",  2. "Wombat Maksymilian i misja na dachu świata", 3."Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach" (m.in. najlepsza książka podróżnicza 2016 - Nagroda Magellana). A miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w serii "Stajnia pod tęczą" (jej współautorką jest Katarzyna Dowbor). Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Na festiwalu teatralnym w Edynburgu prezentował swoją farsę i wystąpił w niej w roli... królika.

Po spotkaniu można było nabyć ulubione książki z dedykacją samego autora, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. To była naprawdę interesująca multimedialna lekcja z elementami dyskusji wypełniona ciekawą i zabawną narracją autora, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami. Bardzo miło nam było gościć pana Marcina w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Goczałkowicach-Zdroju!!

Anna Szmajduch