Jesteśmy Ekostrażnikami.

Ziemia to nasza planeta. Żyją na niej ludzie, rośliny i zwierzęta. Ludzie jednak stworzyli zagrożenie dla całej przyrody. Często niszczą środowisko, w którym żyją. Ścieki z zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych zatruwają wodę w rzekach i jeziorach. Dym z kominów zanieczyszcza powietrze. Wysypiska śmieci powodują skażenie gleby.     A my oddychamy zatrutym powietrzem, pijemy zanieczyszczoną wodę, jemy żywność, która nam szkodzi, toniemy w śmieciach. W zatrutym środowisku chorują ludzie, giną rośliny i zwierzęta. Na szczęście ludzie zrozumieli, że niszcząc Ziemię niszczą siebie.Musimy ratować Ziemię" - nasz wspólny dom !

Aby uratować naszą Ziemię powinniśmy uwrażliwić młode pokolenie na jego problemy. Wzbudzanie świadomości ekologicznej jest zatem jednym z głównych zadań współczesnej szkoły i przedszkola. To między innymi na nauczycielach spoczywa odpowiedzialność za to, aby dzieci i młodzież nauczyła się szacunku do przyrody i czuła potrzebę jej ratowania.
22 kwietnia świętujemy "Dzień Ziemi". Ten dzień przypomina nam, że Ziemia, na której mieszkamy, potrzebuje ochrony i opieki. W naszym przedszkolu Dzień Ziemi obchodziliśmy 26 kwietnia. Imprezę ekologiczną z tej okazji przygotowały przedszkolaki z grupy "Pszczółki" i "Sowy" pod okiem swoich wychowawczyń. Wszystkich zebranych powitała pani Agatka, która poinformowała dzieci, co jest celem dzisiejszego spotkania. Następnie Maciek H. zaprezentował model Ziemi -  globus, wypowiadając słowa: "To nasza Ziemia" - kula olbrzymia. Mieszkamy na niej, mocno się trzyma. I leci z nami w przedziwny sposób. Przez czarną, zimną przestrzeń kosmosu".  Następnie Agatka B. i Zosia S. przeczytały przedszkolakom informacje o tym, jak  nasza planeta jest przez ludzi degradowana. Podczas "burzy mózgów"  wszyscy zastanawiali się, jak można dbać o nasz wspólny dom.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie inscenizacji w wykonaniu 'Sówek" pt. "Sznurek Jurka". Wiersz opowiadał o tym, jak  powstało wysypisko śmieci od niewinnie wyrzuconego przez Jurka starego sznurka. I zamiast boiska "wyrosła" góra śmieci. W trakcie recytacji mali aktorzy rzucali na scenę papierki po cukierkach, woreczki śniadaniowe, ścierkę, plastikowe kubki, butelki szklane, itp.  Mali ekolodzy stwierdzili, że nie chcą mieć takiego bałaganu w sali i należy wszystko posprzątać. Zauważyli, że odpady należy posegregować. I w tym momencie pojawiły się kolorowe  worki do segregacji śmieci. Dzieci doskonale wiedziały, jakie śmieci należy wrzucać do poszczególnych worków. Wybrane drużyny z wszystkich grup wzięły się do pracy. Zadanie zostało wykonane bezbłędnie. Po skończonym sprzątaniu wszyscy skandowali "To są bardzo grzeczne dzieci - one segregują śmieci". Następnie zaproszono przedszkolaki do zabawy ilustrowanej ruchem pt. "My jesteśmy ekoludki" .

Po zabawie starszaki z grupy "Pszczółki" pięknie zadeklamowały zebranym wiersze o treściach ekologicznych. Przedszkolaki dowiedziały się z nich, jak należy szanować przyrodę, jak dbać o rośliny i zwierzęta, co to są parki narodowe, co to jest ekologia.  Następnie przystąpiły do drugiego zadania. Wybrane dzieci nazywały zwierzęta i rośliny znajdujące się na obrazkach. Dowiedziały się, że są one pod ochroną, a więc nie należy ich zrywać, niszczyć, łapać, czy zabijać. Nagle w sali pojawił się nieoczekiwany gość - Pan Listonosz - przyjaciel Ziemi.  Przyniósł dzieciom "Telegramy od Ziemi". Odbiorcy kolejno odczytywali hasła - prośby Ziemi, zapisane na telegramach. Znalazły się tam między innymi takie hasła jak: "Nie łamcie drzew i krzewów !", "Nie śmiećcie i nie hałasujcie w lesie !", "Zbierajcie makulaturę !", "Segregujcie śmieci !", itp.

Podczas spotkania nie zabrakło piosenek o tematyce ekologicznej w wykonaniu małych strażników przyrody. Z ust przedszkolaków popłynęły takie piosenki jak: "Kochamy świat", "Leśne duszki",  "Kolorowe pojemniki", "Ekostrażnicy". Na zakończenie spotkania dzieci złożyły obietnice "Małego ekologa".
  Mamy nadzieję, że poprzez podjęte przez nas działania zasialiśmy w naszych podopiecznych ziarno troski o dobro naturalne obecnych i przyszłych pokoleń.

Aleksandra Kołodziejczak

Agata Bajbuła