Spotkanie z teatrem

08.05.2019r. przedszkolaki z grupy "Pszczółki" i "Sowy" udały się do Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach - Zdroju na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej. Celem wizyty było obejrzenie przedstawienia teatralnego promującego czytelnictwo oraz świadome korzystanie z Internetu w związku z trwającym Tygodniem Bibliotek.

Widowisko przygotował Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Tytuł spektaklu brzmiał: "PRASTARA KSIĄŻNICA - SKARB I TAJEMNIC... bo mądrość tkwi nie tylko w WiFi".

W dzisiejszym świecie często mawia się, że Internet to skarbnica wiedzy. Bez trudu i większego wysiłku znajdziemy tam odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Czy to oznacza, że biblioteki pustoszeją? Książki i papierowe encyklopedie nie są nam już potrzebne? Nic bardziej mylnego!

Piratka  Kira to odkrywca. Swoją ogromną ciekawość świata przejawia podróżując. W telefonie ustala plan wycieczek i z determinacją płynie na swoim statku do celu. Pewnego dnia dociera do zaginionej wyspy, na której podobno ukryty jest skarb. Kiedy szczęśliwa próbuje otworzyć swoją internetową mapę do skarbu, okazuje się, że na wyspie nie ma ... WiFi!! Co teraz zrobić i jak sobie poradzić? Jak rozpalić ognisko? Jak rozbić obóz? Na te pytania dotąd odpowiadał Kirze Internet. Teraz musi radzić sobie sama. Dziewczynka wkrótce spotyka tygrysa - mieszkańca wyspy. Nowy znajomy z pewnością postara się pomóc, zna wyspę jak nikt. Ponadto okazuje się, że może zaprowadzić Kirę do Starszego Wyspy ? Szamana, który podobno jest najmądrzejszym człowiekiem na całej planecie. Wizyta u Szamana będzie dla dziewczynki kolejnym zaskoczeniem, bowiem Starszy Wyspy pokaże jej pewien rebus, który będzie musiała rozwiązać wraz z dziećmi. Na papirusie widnieje napis Książnica. Cóż to jest? Co to za miejsce... ? I gdzie ukryty jest skarb?

Aktorzy w bardzo żywy i ekspresyjny sposób wcielali się w role prezentowanych postaci, co chwilę działo się coś nowego, zaskakującego. Dlatego dzieci z uwagą śledziły fabułę i grę aktorów, na komiczne sytuacje reagowały salwami śmiechu i radości. Z chęcią angażowały się do śpiewu, a motywem przewodnim był refren piosenki:

"Hej, ho, żagle staw, ciągnij linę i się baw.
Hej, ho, śmiało steruj, statkiem który jest z papieru, hej."

Przedstawienie bardzo podobało się naszym małym widzom, dostarczyło im wiele wrażeń i przeżyć. Uświadomiło im również, że największym skarbem człowieka jest książka, zatem mamy nadzieję, że nasi podopieczni będą często gośćmi bibliotek.

Zredagowała:

Aleksandra Kołodziejczak