Dzień dziecka w przedszkolu-"DZIKA AFRYKA"

Międzynarodowy Dzień Dziecka to długo oczekiwany czas dla każdego dziecka, a szczególnie dla naszych wychowanków. W tym roku przypadł  w sobotę, zatem w przedszkolu obchodziliśmy go w poniedziałek - 3 czerwca.Dzień ten przebiegał pod hasłem "Dzika Afryka". Już od godzin porannych panowała w przedszkolu egzotyczna atmosfera, i to nie tylko za sprawą afrykańskiego upału, ale przede wszystkim z powodu przebrań, w jakich w tym dniu przyszli do przedszkola nasi podopieczni. W salach pojawiły się różne postaci: mieszkańcy Afryki, turyści wybierający się na safari, ale przede wszystkim egzotyczne zwierzęta: małpki, żyrafy, tygrysy, pantery, itp.

Po śniadaniu wszystkie grupy spotkały się w sali starszaków, gdzie czekali na nich wodzireje przebrani za Murzynów. Uczestnicy zabawy zostali zaproszeni w podróż pociągiem do dzikiej Afryki. Kiedy się już tam znaleźli odtańczyli taniec w rytm dzikiej, afrykańskiej melodii. Dzieci miały również możliwość swobodnej improwizacji ruchowej. Pląsy i tańce naśladujące ruchy wodzirejów przeplatane były zabawami. Dzieciaki z wielkim zapałem spieszyły do udziału w różnych konkursach.  Podczas zagadek słuchowych  miały za zadanie odgadnąć odgłosy, które wydają dzikie zwierzęta. Z tym zadaniem mali uczestnicy zabawy poradzili sobie bardzo dobrze. Ponieważ Afrykańczycy lubią ozdabiać swoje ciała różnoraką biżuterią, kolejne zadanie polegało na nawlekaniu kolorowych koralików na sznurek. Zwyciężyła ta para, której szybciej udało się wykonać zadanie. Trzecie zadanie wymagało niemałej zręczności. Przedszkolaki dowiedziały się, że afrykańskie kobiety przenoszą różne ciężary na głowie. Mogły na własnej skórze sprawdzić, czy jest to łatwe, czy trudne zadanie. Kładły na głowach plastikowe talerze, na których znajdowały się cukierki i przemierzały parę kroków uważając, by talerz nie spadł. Większość dzieci sprostała temu zadaniu, kilka musi popracować nad prawidłową postawą. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa pt. "Pływamy na tratwie". Dzieci dobierały się trójkami, jedno dziecko wchodziło do kółeczka - na "tratwę". Podczas muzyki dzieci schodziły z "tratwy" i "pływały", na przerwę szybko zajmowały najbliższą "tratwę", tak, by nie zostać na morzu. Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy zabawy obdarowani zostali świecącymi bransoletkami, a roześmiane buzie przedszkolaków upamiętnione zostały podczas sesji zdjęciowej poszczególnych grup.  Na dzieci czekała również słodka niespodzianka w postaci "tęczowej" galaretki z bitą śmietaną, cukierków oraz pomarańczowego soku.

W tym szczególnym i obfitym w wrażenia dniu uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków i na długo pozostanie w ich pamięci.

Aleksandra Kołodziejczak