Dzieci z pielęgniarką.
27.04.2023 r. gościliśmy w naszym przedszkolu Panie Pielęgniarki: Darię Kost – mamę Jasia i Dagmarę Pośpiech.
Pani Basia rozpoczęła spotkanie od przedstawienia i przywitania gości. Wprowadziła dzieci w tematykę spotkania oraz omówiła cele. Po krótkim wstępie oddała głos Pani Darii.
Panie Pielęgniarki w bardzo ciekawy sposób opowiedziały dzieciom, na czym polega praca pielęgniarki, jak trudny i odpowiedzialny jest ten zawód. Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć strój do pracy w czasie dziennym, a także ubiór do tzw. zadań specjalnych.
Następnie zaprezentowały dzieciom „Magiczne pudełko”, w którym zostały ukryte akcesoria medyczne. Zadaniem najmłodszych było wylosowanie z pudełka z zamkniętymi oczami przedmiotu oraz nazwanie go. Zadanie to wcale nie było takie łatwe, bo wśród akcesoriów medycznych znalazły się przedmioty tj. np.: stetoskop, kroplówka, koc termiczny, strzykawka, termometr, okład termiczny oraz ciśnieniomierz. Za prawidłową odpowiedź przedszkolaki nagradzane były balonikiem z lateksowej rękawiczki oraz brawami uczestników spotkania. Pielęgniarki zaprezentowały apteczkę oraz jej zawartość, a także przedstawiły sposób okrycia kocem termicznym w odpowiedni sposób do wybranej pogody.
Kolejnym punktem spotkania było zademonstrowanie przez Panią Olę ilustracji zaniedbanego chłopca – Stasia, który nie stosował zasad higieny. Na pytanie, czy chciałyby mieć takiego przyjaciela, jednogłośnie odpowiedziały „nie”. Był to dobry moment do rozmowy z podopiecznymi na temat higieny ciała, włosów, dłoni oraz zdrowego stylu życia.
W czasie pogadanki wzbogaconej obrazkami uczestnicy spotkania wypowiadali się, w jakich sytuacjach należy myć ręce, jak dbać o zęby, włosy oraz czystość całego ciała. Nazywały przedmioty potrzebne do pielęgnacji rąk, włosów oraz mycia zębów. Dzieci utrwaliły wiadomości w zakresie poprawnego mycia zębów, częstotliwości ich mycia oraz wiedzą, że wizyty u stomatologa są konieczne i nie są takie straszne.
Dowiedziały się, że dla zachowania zdrowia nie tylko ważne jest dbanie o schludny wygląd, ale również aktywność fizyczna. Przedszkolaki powinny jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu, dużo ruszać się, gimnastykować, uprawiać sport. Bardzo ważne jest również prawidłowe odżywianie. Dzieci wiedzą , że ich harmonogram jedzenia w ciągu dnia to pięć pełnowartościowych posiłków dziennie.
W czasie spotkania poszczególne grupy zaprezentowały przygotowane piosenki dotyczące omawianych treści tj. np. „Myj zęby”, „Wirus”, „Sport to zdrowie”, „Witaminki, witaminki”. Po pięknych występach, dzięki uprzejmości Pani Marzenki, dzieci miały okazję uczestniczyć w muzycznym aerobiku.
Wychowankom bardzo podobało się spotkanie z przedstawicielami służb medycznych. Z zainteresowaniem słuchały omawianych treści i wypowiadały się na poruszane tematy. Podczas rozmowy wykazały się dużą wiedzą na temat szeroko pojętego zdrowia: higieny, odporności, odżywiania i aktywności ruchowej.
Dzieci ogromnymi brawami i kwiatami podziękowały gościom za ciekawe i pouczające spotkanie. Panie Pielęgniarki również miały niespodziankę dla wszystkich przedszkolaków – naklejki „Dzielny Pacjent” oraz małą strzykawkę, a także kosz wypełniony owocami. Na zakończenie spotkania zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia z Paniami.
W ramach propagowania zdrowego żywienia na drugie śniadanie podopieczni mieli okazję spróbować i wypić pyszny witaminowy koktajl. Każda z grup w wolnym czasie utrwaliła zdobytą wiedzę na otrzymanych kartach pracy.
Bardzo dziękujemy Paniom Pielęgniarkom za przyjęcie zaproszenia i przekazanie najmłodszym pacjentom cennych informacji.
Opracowały: Aleksandra Kołodziejczak, Barbara Dzida
Konewka podlewająca ziemię.
Jak co roku, 22 kwietnia, nasza planeta ma swoje święto. Ziemia to nasz jedyny, niezastąpiony dom, o który należy dbać z najwyższą starannością, rozumiejąc zależności między ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem ludzi. Z tej okazji podejmujemy wiele działań, zmierzających
do uświadamiania dzieciom młodszym i utrwalania u dzieci starszych prawidłowych nawyków „bycia eko”.
I w tym roku nasi podopieczni wzięli udział w obchodach Dnia Ziemi, największym wydarzeniu obywatelskim. W czasie piątkowego spotkania przedszkolaki udowodniły, że rozumieją konieczność szanowania zasobów przyrodniczych dla wspólnego dobra. Uczestniczyły w zabawach i ćwiczeniach ruchowych, przygotowały piosenki związane z omawianą tematyką. A dzieci grup starszych, po pysznej owocowo-jarzynowej przekąsce, poszły sprzątać okolice przedszkola.
W czasie obchodów największego międzynarodowego święta odbył się także Konkurs Recytatorski, na który zgłosiło się tak wielu chętnych, że trzeba było przeprowadzić eliminacje wstępne. Odbywały się one w grupie Sów od wtorku. Wszyscy przygotowali utwory zgodne z tematem, tzn. z przyrodą, ochroną planety, Dniem Ziemi. Trzeba przyznać, że organizatorzy byli pod wielkim wrażeniem stopnia trudności wybranych wierszy. Dotarły do nas również wierszyki wymyślone właśnie z tej okazji. Wszystkim ogromnie gratulujemy i bijemy wielkie brawa. Rodzicom dziękujemy za poświęcony dzieciom czas, przygotowanie swoich pociech, czym przyczynili się do pomocy w zorganizowaniu tego wyjątkowego dnia.
Ponieważ wszyscy przygotowali się z taką starannością, deklamowali wiersze, przygotowali rekwizyty, nie można było wyłonić zwycięzców, kolejnych miejsc. Dlatego organizatorzy postanowili jednakowo nagrodzić wszystkich uczestników konkursu.
Mamy nadzieję, że wiadomości z zakresu ochrony środowiska, uwzględniając wpływ człowieka na dbanie o zasoby naturalne, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, możliwość recyklingu wielu materiałów, na zawsze zapadną w pamięć naszych dzieci i będą bazą do prowadzenia działań proekologicznych w przyszłości.
Anna Czernecka – Mac
Weronika Stasicka
Pani Wiosna
Zima, którą zgodnie z prastarą tradycją, żegnamy 21 marca nie jest taka zła, ponieważ daje nam wiele radości. Zachwycamy się pięknem jej zimowego krajobrazu oraz zażywamy wiele przyjemności podczas zabaw na śniegu. Tyle tylko, że każdemu w końcu się znudzi ta pora roku i z tęsknotą oczekujemy nadejścia wiosny. Oficjalnie za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uważany jest 21 marca. Ta astronomiczna zaczyna się w momencie, gdy słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma miejsce około 20 marca.
Długo zastanawiałyśmy się w jaki sposób urządzić pierwszy dzień wiosny. Nieustannie staramy się poszukiwać nowych, ciekawych pomysłów i organizować tak sytuacje edukacyjne, aby dawały one dzieciom zadowolenie, a przede wszystkim aktywizowały ich twórczą wyobraźnię. Staramy się też kultywować prastare obrzędy i tradycje. Dziecko od maleńkości chłonie i zatrzymuje w pamięci to, co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu i zwyczaje wyniesione z dzieciństwa pamięta przez całe życie, a potem przekazuje kolejnym pokoleniom. Zajęcia wychowawczo – dydaktyczne poprzedzające naszą przedszkolną uroczystość były ściśle połączone z przygotowaniem grup do powitania nowej pory roku. Wiosna stanowi odpowiedni moment do ciekawych działań, rozmów i obserwacji dokonywanych przez przedszkolaków, zachęca też do spacerów.
Świętowanie „Powitania Wiosny” rozpoczęło się od poszukiwań przez dzieci kopert zostawionych przez panią Wiosnę. W każdej z nich znajdowały się zadania do wykonania przez przedszkolaki z poszczególnych grup. Dzieci musiały wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku: śpiewały piosenki, tańczyły, rozwiązywały zagadki słowne i słuchowe, grały na instrumentach i brały udział w zabawach sprawnościowych. Nie zabrakło też ciekawych rekwizytów, które dzieci na zakończenie dnia zabrały ze sobą do domu. Za każde dobrze wykonane zadanie każda grupa otrzymała kosz kwiatów.
Ważnym wydarzeniem tego dnia było powitanie w sali słomianej kukły, symbolizującej zimę, a zwanej marzanną. Dawniej topiono marzannę w rzece, aby popłynęła do morza. Dziś nie chcemy zaśmiecać rzek, ponieważ dbamy o środowisko, jesteśmy przyjaciółmi przyrody i jej strażnikami. Dlatego w tym roku, marzannę – symbol zimy, dzieci wywiozły z sali na taczkach.
„Marzanno, marzanno, odejdź już prosimy,
nie chcemy więcej żadnych oznak zimy…”
Następnie dzieci przygotowały „Zielony Gaik”, symbolizujący nadejście nowej pory roku. Został on ozdobiony otrzymanymi przez grupy kwiatkami oraz paskami bibuły. Przedszkolaki z wielką radością i zaangażowaniem zawieszały na gałązkach kolorowe ozdoby skandując przy tym:
„Z Gaikiem zielonym, co go dzieci niosą,
czas powitać wszystkim wiosenkę uroczą…”
Na zakończenie spotkania, wszystkie dzieci zostały zaproszone na niespodziankę, przygotowaną przez Panią Wiosnę – kolorowe kompozycje warzywno – owocowe. Przedszkolaki z apetytem zajadały bananowe delfiny, marchewkowe lwy, winogronowe stonogi, jabłkowe ptaki, palmy z kiwi i mandarynek i jeszcze wiele innych kompozycji z arbuza, truskawek, pomarańczy, papryk, borówki amerykańskiej, ananasa, gruszki, pomidora czy kiełków. Nasz pierwszy dzień wiosny był bardzo smakowity, przepełniony niespodziankami, radością i śmiechem wszystkich przedszkolaków.
Celem naszego happeningu było przede wszystkim rozbudzenie przywiązania do tradycji i zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny. W tym roku, sposób w jaki realizowaliśmy ten cel to: działania dzieci poprzez aktywność ruchową i zachęcanie do zdrowego odżywiania się. Mamy nadzieję, że wszystkie przedszkolaki bawiły się dobrze a data 21 marca pozostanie na długo w pamięci naszych podopiecznych.
Zredagowały: Edyta Smejkal, Małgorzata Władarz
Nauczyciele Przedszkola Nr 2
Dzieci z przyborami matematycznymi.
14 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Matematyki – królowej nauk. Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata, jest fundamentem logicznego myślenia. Z okazji Dnia Matematyki nauczyciele przygotowali dla dzieci wyjątkowe, matematyczne zajęcia, był to bardzo ciekawy, wesoły i kolorowy dzień. W każdej grupie wiekowej działania dzieci były dostosowanie do ich rozwojowych możliwości.
Przedszkolaki z grupy „Jeżyki” uczestnicząc w zabawach ruchowych „Gimnastyka” i „Woogie – Boogie” doskonaliły orientację w schemacie własnego ciała. Turlając kostką przeliczały ilość wykulanych oczek, uzupełniały kwiaty w wazonach, porównywały ich ilość stosując określenia więcej, mniej, tyle samo, klasyfikowały według koloru i wielkości oraz układały ciągi rytmiczne. Na zakończenie rozpoznawały figury geometryczne tworząc z mozaiki kwiatek.
W grupie „Misi” dzieci bawiły się kostką do gry, odtwarzały ruchem treść wiersza doskonaląc orientację przestrzenną, budowały wieże z klocków według instrukcji nauczyciela, ćwiczyły spostrzegawczość, utrwalały liczenie w zakresie do 5, bawiły się chustą animacyjną, nie zabrakło również zabaw z kodowaniem.
Grupa „Wiewiórki” rozpoczęła zajęcia od piosenki „Matematyczna gimnastyka”. Następnie na tablicy dzieci przeliczały i porównywały liczebność zbiorów wiosennych kwiatów. Kolejne zadanie, przed którym stanęły przedszkolaki polegało na znalezieniu odpowiedniej ilości klocków w podanym kształcie. Dzieci wykonywały zadania pokazane na piktogramach. Bawiły się w grę „W klasy”, a na zakończenie w grę polegającą na jak najszybszym wykulaniu odpowiedniej ilości oczek na kostce i umeblowaniu swojego pokoju. Przedszkolaki wykonały pracę stolikową według podanego kodu.
„Sowy” uczestniczyły w zabawach ruchowych z kostką matematyczną, mierzyły różnymi miarami wybrane przedmioty, odzwierciedlały ruchem treść wierszyka, utrwalały kojarzenie cyfry z ilością elementów, wykonywały praktyczne działania na dodawanie i odejmowanie, układały kompozycje według wzoru, określały strony lewą i prawą, komponowały kształty z figur geometrycznych, segregowały według określonego kryterium, układały rytmy, rozwiązywały zadania tekstowe. Dzieci otrzymały nagrody dla mistrzów matematyki.
W grupie „Pszczółki” dzieci przeliczały elementy i utrwalały znaki graficzne cyfr, bawiły się kostką do gry, brały udział w zabawie ruchowo – matematycznej „Głodne ptaszki”, wykonywały przy stolikach „Matematyczne SUDOKU” oraz miały okazję zgłębić tajniki programowania podczas zabawy „Programujemy robota” a następnie programowały inne dzieci za pomocą samodzielnie narysowanych symboli. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał „Dyplom Mistrza Matematyki”.
Wszystkie zadania jakie wykonywały dzieci pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a wszystkie grupy poradziły sobie wspaniale!
Zredagowała: nauczycielka Edyta Smejkal
Obrazek kotka
W piątek, 17 lutego, obchodziliśmy Światowy Dzień Kota w naszym przedszkolu. Mruczki, Węgielki, Milusie, Łasuchy i wiele innych kocich imion przewinęło się w tym dniu we wszystkich grupach wiekowych.
„Są mięciutkie, milutkie, puszyste, wesołe i kochane” – to słowa naszych przedszkolaków. Lubią zabawy, myszki, mleczko i „fajnie” miauczą. A jakie dzieci rozpoznają koty? Oczywiście te domowe, dachowce, rasowe i dzikie.
Przedszkolaki oprócz utrwalenia wiadomości na temat sposobów opieki nad podopiecznymi pupilami, wzięły udział w wielu proponowanych przez nauczycieli działaniach. Nie zabrakło wśród nich zabaw ruchowych typu „Uciekaj myszko do dziury”, „Mały kotek”, „Kotki idą na spacer”, „Myszki do dziury”, „Kocie spacery”, „Kocia gimnastyka”, „Kotki piją mleko”, „Kotki i myszy”, zabaw na spostrzegawczość „Znajdź kotka” – szukanie ukrytej maskotki, zabaw zręcznościowych „Złap myszkę”, „Kto da zabawkę kotkowi?” – z wykorzystaniem kłębuszków włóczki, a także zabaw przy piosenkach „Kotki dwa”, „Kotek łapki myje”, „Kotek Puszek”. Dużo radości sprawiły dzieciom konkursy „Kocie przysmaki” – zlizywanie mlecznej przekąski z talerzyka oraz „Sprytne koty” – łapanie myszki na wyścigi.
Dzieci słuchały utworów literackich tj. „Chory kotek”, „W pokoiku na stoliku”, „Poranek kota Puszka”. Rozwiązywały również zagadki słuchowe „Wszystko o kotach”, wzrokowe „Z jakiej bajki uciekłem?”, paluszkowe „Kot”, jak również zadania matematyczne utrwalające orientację w przestrzeni „Kotek na płotek”. Z tej okazji obejrzały także bajki pt. „Przygody Kota Filemona”, „Kot w butach”. Wykorzystując różne techniki, dzieci wykonały śliczne prace prezentując swoje umiejętności plastyczne „Przesądy”, „Koty”, „Mój kotek”, „Kotki”, „Literkowy kotek”.
Wiele dzieci upodobniło się do kotków w tym dniu, chętnie uczestniczyły w sesjach zdjęciowych. Z każdej sali rozlegał się śmiech świadczący o dobrej zabawie. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci.
Podczas tych wesołych zabaw i zajęć nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta jest także niesienie pomocy bezdomnym kotom i uwrażliwienie dzieci na ich czasem trudne życie.
Zredagowała:
Anna Czernecka – Mac
Mikołaj na saniach z zaprzęgiem reniferów
Okres świąteczny to czas radości dla wszystkich dzieci. Poprzedza go spotkanie z Mikołajem, chyba najmilszym i najbardziej wyczekiwanym gościem.
Aby dobrze się na ten dzień przygotować, przedszkolaki przez cały czas oczekiwania starały się być najgrzeczniejsze, gdyż wszystkim wiadomo, że Mikołaj przychodzi z prezentami tylko do grzecznych dzieci.
Wszystkie dzieci potrafią rozpoznać sylwetkę Mikołaja pośród innych. Znają Pana w charakterystycznym czerwonym płaszczu, obszytym białym futerkiem, czerwonej czapie z białym pomponem i długą białą brodą. Jeśli zapytamy o to: „ kim był naprawdę Święty Mikołaj? Skąd pochodził? i dlaczego 6 grudnia obdarowujemy się prezentami ?” zaczynają się problemy.
To na nas, dorosłych, spoczywa obowiązek zapoznania dzieci z rodzinnymi tradycjami. Dlatego tak ważne jest zapoznawanie, przypominanie, uczenie dzieci od najmłodszych lat tradycji i zwyczajów rodzinnych i kultywowanie ich nie tylko w przedszkolu, szkole, ale także w domu.
Nasze przedszkolaki poznały już tradycje związane z historią naszego kraju w związku z obchodami „Święta Niepodległości”. Poznały również obrzędy związane z „Andrzejkami” czy „Dniem Wszystkich Świętych”.
6 grudnia, przedszkolaki, zanim spotkały się z Mikołajem, wzięły udział w zabawach pod hasłem: „Mikołajki na sportowo”, zorganizowanych na hali sportowej „ Goczuś”. W tym szczególnym dniu, dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zabawach i ćwiczeniach gimnastycznych, które polegały na pokonywaniu różnorodnych przeszkód. Przedszkolakom cały czas służyły pomocą „ elfy” – pomocnicy Mikołaja, aby dzieci czuły się bezpiecznie i pewnie w trakcie wykonywania zadań.
W dobie komputera, tabletów, smartfonów, wiemy jak ważne jest kształtowanie właściwych nawyków zdrowego trybu życia. Tego typu zawody, zabawy ruchowe, pokazują, że z ruchu i współzawodnictwa można czerpać radość oraz uczą one wytrwałości i systematyczności w dążeniu do celu.
Po zakończeniu konkurencji sportowych, na halę wmaszerował wyczekiwany przez dzieci – Mikołaj. Witając się z przedszkolakami powiedział, że szukał ich w przedszkolu, ale Pani Dyrektor skierowała go na halę sportową, gdzie dzieci biorą udział w zawodach sportowych, zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego szkoły podstawowej.
Podczas zawodów, dzieci wykazały się dużą sprawnością fizyczną, w prawdziwie sportowym duchu walczyły o zwycięstwo. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły, nikt nie stał z boku jako bierny obserwator, dlatego Mikołaj postanowił obdarować wszystkie dzieci pamiątkowymi dyplomami. Dzieci odwdzięczyły się Mikołajowi piosenką.
Niespodzianek w tym dniu nie było końca. Po powrocie do przedszkola, na wszystkie grzeczne dzieci, jak zaznaczył Mikołaj, czekały w salach upominki.
W tym dniu uśmiech cały czas gościł na twarzach przedszkolaków.
Spotkanie z Mikołajem, to spełnianie się ich wielkich całorocznych marzeń. Spróbujmy nauczyć dzieci cieszyć się tym, co dostaną. Cieszmy się magią Świąt, wzajemną bliskością , tym co niesie cudowny czas. Niech każda chwila będzie tą niezapomnianą.
Dzieci, wraz z nauczycielami, pragną bardzo podziękować Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej, Beacie Smolarek oraz nauczycielom: Joannie Dziedzic, Piotrowi Dąbkowskiemu oraz Sławoszowi Pękała, za zorganizowanie wspaniałej „imprezy mikołajkowej”. Podziękowania kierujemy również w stronę pana Pawła Kanika który, uwiecznił ten szczególny dzień na zdjęciach.
Przedszkolaki doskonale się bawiły. Impreza była bardzo udana, o czym świadczyły radosne i uśmiechnięte twarze dzieciaków.
Mamy nadzieję, że dzieci dzień ten będą długo pamiętały i mile wspominały.
Bożena Rak
Małgorzata Władarz
Anna Czernecka- Mac
Nauczycielki Przedszkola Nr 2
W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!
Bal maskowy, bal maskowy Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się…
Obrazek – kolorowe balony
Karnawał to niezwykle miła tradycja, to czas zabaw i balów, także dla tych najmłodszych. Jest to czas przepełniony muzyką i świetna zabawą. Dostarcza dzieciom wielu przeżyć i radości.
Dla dzieci, bal karnawałowy to dzień wyjątkowy, wyczekiwany przez wiele tygodni. To moment, kiedy można przebierać się do woli. Tak też było w naszym przedszkolu.
9 lutego, już od rana rozbrzmiewała wesoła muzyka, a w przedszkolu pojawiały się barwne postacie. Pomysłowość rodziców nie miała granic. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.
Kolorowe stroje, bajeczny wystrój sali balowej i skoczna muzyka, wprowadziły wszystkich w radosny nastrój i zachęciły do wesołej zabawy.
Podczas prezentacji wyjątkowych strojów, wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali przebrania kolegów i koleżanek, odgadując bajkowych bohaterów. Następnie, przy rytmach wesołej muzyki rozpoczęły się tańce, przeplatane zabawami i korowodami.
Kolorowe pociągi, tańce z balonami i pomponami, szalone pląsy przy muzyce, nauka tańca oraz układów tanecznych, wprawiły wszystkich w karnawałowy nastrój. Nikt nie mógł się nudzić i narzekać, a dzieci wspólnie ze swoimi paniami bawiły się wyśmienicie.
Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, spędziły czas w miłej, bajecznej atmosferze.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały balową salę.
Do domu wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.
Wspólna zabawa przyniosła nam wiele radości. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.
Zredagowała:
Małgorzata Władarz
„Przy wigilijnym stole
Łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny
W miłości jest poczęty”
Jan Kasprowicz, Przy wigilijnym stole
Choinka bożonarodzeniowa.
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas jest to dzień niezwykle radosny, spędzony w gronie najbliższych. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy, jemy świąteczne potrawy. Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończył się przedszkolną wigilią, która odbyła się 22 grudnia. Spotkanie rozpoczęły dzieci z grupy Wiewiórki i Misie przedstawiając dla wszystkich przedszkolaków, nauczycieli i personelu Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. Przygotowania do Jasełek trwały wiele dni, uczyliśmy się kolęd i pastorałek. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, recytowane wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni, a rodzicom za przygotowanie pięknych strojów.
Następnie wspólnie rozmawialiśmy o tradycjach związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Po wysłuchaniu wiersza „Wigilijny czas” poruszyliśmy temat 12 potraw, nakrycia stołu, wolnego miejsca przy stole, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, historii choinki i pierwszej gwiazdki.
Przedszkolaki, nauczyciele oraz personel wysłuchali życzeń złożonych przez panią Dyrektor. Odczytane zostały również życzenia przekazane przez Radę Rodziców dla całego przedszkola. Pod choinką na dzieci czekały prezenty w których, znajdował się sprzęt sportowy taki jak: kosz do koszykówki, bramki, pompony, chusty, rzutki do celu, piłki, pachołki, stoliki z ławeczkami – z których to dzieci będą korzystać podczas pobytu na placu zabaw. Później dzieci podzieliły się opłatkiem składając sobie życzenia i rozeszły się do swoich sal.
Przy pięknie udekorowanych stołach przedszkolaki spożywały tradycyjną zupę grzybową, rybkę z ziemniakami i kapustą oraz makówki. W tym dniu w przedszkolu dało się słyszeć tradycyjne kolędy i pastorałki. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy poczuli zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.
Opracowanie: Agata Bajbuła, Anna Wrzoł
Zdjęcie przedstawia dzieci oraz przedstawicieli Fundacji Łukasza Piszczka.
Jednym z założeń Planu Rocznego w bieżącym roku szkolnym jest edukacja zdrowotna naszych podopiecznych. W związku z tym podejmujemy szereg działań, aby propagować wśród dzieci zdrowy styl życia. Jednym z nich była organizacja spotkania z osobami, które na co dzień związane są ze sportem.
W dniu 2.12.2022r. gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli Fundacji Akademia Łukasza Piszczka: Pana Michała Zioło – dyrektora sportowego Akademii BVB im. Łukasza Piszczka, Panią Ewelinę Gawlak – pracownika Fundacji Akademia Łukasza Piszczka oraz trenerkę – Panią Karolinę Piesiur.
Przedszkolaki z każdej grupy wiekowej powitały gości przygotowanymi okrzykami sportowymi. Można było usłyszeć takie hasła jak: „Kiedy Pszczółki miód zbierają, to się dużo nalatają. Ruch to życie, ruch to zdrowie, każda Pszczółka ci to powie” lub „Sowa, Sowa, mądra głowa do zawodów jest gotowa. My się sportu nie boimy, na boisku zwyciężymy”, „W zdrowym ciele zdrowy duch, każdy Miś to mały zuch”, „Sport to bardzo ważna sprawa, są ćwiczenia i zabawa. My, Wiewiórki, sport kochamy i zawody wygrywamy!”, czy „My Jeżyki sport uprawiamy i zdrowo się odżywiamy. Wszystkich wkoło pięknie witamy i do ruchu zapraszamy. Hip hip hura, hip hip hura, hip hip hura, hura, hura!”. Aby dowiedzieć się, jaka będzie tematyka spotkania, dzieci wzięły udział w zabawie dydaktycznej – posegregowały przedmioty na te o charakterze sportowym i pozostałe. Następnie oddaliśmy głos przybyłym. Trenerzy wystąpili z prezentacją, podczas której zwrócili uwagę na wpływ uprawiania sportu na prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy dzieci, zachęcali przedszkolaki do aktywności ruchowej oraz zaprosili małych sportowców do wspólnych ćwiczeń. Nasi milusińscy biegali, podskakiwali, wykonywali skłony, przysiady, wymachy. Również przedszkolaki miały swoje 10 minut – mogły zadawać pytania gościom. Uczestnicy spotkania byli ciekawi, czy wygrali oni jakiś mecz, czy kochają to, co robią, dlaczego grają właśnie w piłkę?
W ramach podziękowań za odwiedzenie naszej przedszkolnej społeczności każda grupa zaśpiewała piosenkę o tematyce sportowej, a wybrani przedstawiciele udekorowali trenerów pamiątkowymi medalami. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała gościom za przyjęcie zaproszenia i propagowanie wśród najmłodszych wartości uprawiania sportu. Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia z gośćmi, po czym dzieci starsze udały się na zajęcia sportowe z trenerami na halę sportową „Goczuś”, natomiast młodsze mogły uczestniczyć w zorganizowanych ćwiczeniach sportowych w swoich salach.
Publiczne Przedszkole nr 2
Anna Czernecka – Mac, Aleksandra Kołodziejczak
Pluszowy miś.
Od bardzo dawna wizerunek misia był wykorzystywany zarówno w literaturze, jak i kinematografii. Każdy z nas na pewno kojarzy przygody Kubusia Puchatka, Misia Uszatka czy Misia Paddingtona. Popularna maskotka wzbudza pozytywne uczucia nie tylko u dzieci. Ten niepozorny przedmiot zaskarbił sobie bowiem miłość ludzi w każdym wieku. Pluszowy bohater jest również patronem wielu placówek, żłobków i przedszkoli, jak również wielu akcji charytatywnych i fundacji. Symbolizuje same pozytywne cechy, takie jak dobroć, ciepło czy opiekuńczość.
25 listopada wypada Dzień Pluszowego Misia. Jego tradycja nie jest długa, albowiem po raz pierwszy zaczęto świętować ten dzień w setną rocznicę powstania maskotki, tj. w 2002 roku. Ten dzień powstał prawdopodobnie dlatego, że każdy pokochał tego mięciutkiego pluszaka od pierwszego wejrzenia. Zapewne większość z nas będąc dzieckiem miało swojego ulubionego misia. Potem ta tradycja przeszła na następne pokolenie i trwa po dziś dzień. Posiadanie takiej zabawki w dzieciństwie uczy nas empatii i opiekuńczości. Dla niektórych jest również symbolem bezpieczeństwa w trudniejszych momentach.
W tym dniu przedszkolaki z naszego przedszkola, również uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim „milutkim przyjacielem”. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami i poznały historię ich święta.
W grupie „Jeżyki” uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków. Dzieci wysłuchały bajkę o „Misiu Tulisiu”. Nie zabrakło zabaw z misiem przy piosenkach „Mały Miś”, „Pluszowe niedźwiadki” i „Jadą misie”. Na zakończenie każde dziecko pomalowało gipsowego misia.
Przedszkolaki z grupy „Misie” oglądały ilustracje bajkowych misi odgadując tytuły bajek z których pochodzą, układały „Misiowe puzzle”. Wzięły udział w torze przeszkód ze swoimi pluszakami „Misie i miodki” oraz w zabawie ruchowej ze śpiewem „Stary niedźwiedź”. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną malując gipsowe figurki misia farbami.
Dzieci z grupy „Wiewiórki” rozpoczęły świętowanie od przedstawienia swojej ulubionej zabawki, a następnie wysłuchały bajkę „O małym szmacianym misiu”. Przypomniały sobie postacie misi z różnych bajek, które są idolami dzieci nie od dziś. Następnie obejrzały film edukacyjny „cioci Ani” pt. „Kim był miś Wojtek?” dzięki któremu, przedszkolaki poznały prawdziwą historię misia, który walczył w armii. Nie zabrakło zabaw ze swoimi pluszakami w misiowych opaskach, które zdobiły główki dzieci. Na zakończenie każde dziecko ułożyło „Misiowe puzzle” oraz otrzymało medal z okazji „Pluszowego święta”.
W grupie „Pszczółki” dzień ten rozpoczął się od prezentacji swoich maskotek, opowiadając krótko o swoich misiach. Po prezentacji nauczycielka zaprosiła dzieci do wspólnej gimnastyki ze swoimi pluszakami. Przedszkolaki maszerowały, biegały, podskakiwały, obracały się, stały na jednej nodze, a wszystkim tym ćwiczeniom towarzyszył miś. Podczas konkursu wiedzy o misiach dzieci miały możliwość wykazania się swoją wiedzą na temat charakterystycznych cech oraz sposób życia niedźwiedzi. Oglądając kolorowe ilustracje rozpoznawały i nazywały najpopularniejsze misie spotykane w bajkach. Dużą radość sprawił dzieciom taniec z misiem do piosenki „Pokochaj pluszowego misia”. Podczas pracy zespołowej każda grupa układała misiowe puzzle. Następnie przedszkolaki postanowiły sprawdzić, który miś jest największy, a który najmniejszy. W tym celu ułożyły misie po kolei według wielkości. Zwieńczeniem dziecięcych działań było wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój przyjaciel miś”.
Grupa „Sowy” rozpoczęła obchody Dnia Pluszowego Misia od wybudowania domków dla swoich pluszaków, wykorzystując do tego klocki różnego typu. Następnie przedszkolaki uczestniczyły w zabawach ruchowych do piosenek „Jadą misie”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Wzięły również udział w zabawach ruchowych pt. „Misiowa gimnastyka”, „Niedźwiadek”. Po części ruchowej dzieci obejrzały prezentację multimedialna o bajkowych misia, odgadując tytuły bajek z jakich pochodzą. Oglądając swoje misie dzieci postanowiły porównać ich wielkość układając je od najmniejszego do największego. Przedszkolaki układały także „Misiowe puzzle” oraz degustowały misiowy przysmak, jakim jest miód. Zwieńczeniem zabaw z misiami było wykonanie odprężającego masażyku dla zabawki „Wesoły Miś”. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Miś”.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grup
Zredagowała: Agata Bajbuła
Święty Andrzej Ci ukaże,
co Ci los przyniesie w darze
Andrzejkowe wróżby.
Jak co roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Andrzejki”, tradycję której geneza sięga zamierzchłych czasów. Dawniej po skończonych pracach rolnych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory dłuższe następował okres wróżb. Na początku Andrzejki i Katarzynki były osobnymi dniami wróżb dla chłopców i dziewcząt. Z biegiem lat Katarzynki odeszły w zapomnienie, natomiast pozostała wigilia św. Andrzeja, która przypada na dzień 29 października jako dzień wróżb, przepowiadania przyszłości i oczywiście świetnej zabawy. W dniach 23, 24 października w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, dzieci w tym dniu mogły przyjść w wyjątkowych przebraniach związanych z tradycją Andrzejek takich jak wróżki, czarodziejów, koty itp. Tajemnicza dekoracja sal wprowadzała przedszkolaki w magiczny klimat wróżb i przepowiadania przyszłości.
Przedszkolaki z grupy ,,Jeżyki” poznały znaczenie różnych kolorów, liczb oraz magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, rzucały pieniążek do miski wypełnioną wodą, aby spełniły się ich najskrytsze marzenia. Miały możliwość wylosowania zawodu, który będzie w przyszłości wykonywany. Kolorowe klucze i paski również zawierały przyszłościowe sentencje. A na koniec dzieci zakręciły magiczną butelką. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową. Całość spotkania dopełniły piękne i kolorowe przebrania dzieci.
Dzieciomz grupy „Misie” podczas zabawy Andrzejkowej towarzyszyła chustaKlanza na której to ustawiały buciki przesuwając do środka o tyle kroczków, ile oczek wyrzuciły na kostce, losowały swój przyszły zawód oraz tańczył z jej użyciem. Wybierały sobie również słodki poczęstunek z wróżbą oraz klucz przepowiadający przyszłość. Nie zabrakło też świetnej zabawy przy muzyce i zabaw ruchowych.
Przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” również chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka. Było wróżenie butelką, losowanie kluczy z przepowiednią, dzieci poznały znaczenie kolorów, odkrywanie kim zostaną w przyszłości, a także bawiły się w „wychodzenie bucików za próg”, aby poznać osobę, która pojedzie w daleką podróż. Wróżby przeplatane były zabawami ruchowymi oraz tańcami do skocznej muzyki. Na dzieci czekał również słodki poczęstunek – pyszne ciasteczka.
W grupie „Sowy” dzieci rozpoczęły zabawę od wrzucania monety do miski z wodą wypowiadając słowa „ Święty Andrzeju daj nam znać co się będzie z nami dziać”. Następnie przedszkolaki za pomocą kręcenia butelką mogły odczytać jaka czeka ich przyszłość. Dzięki wróżbą dzieci mogły dowiedzieć też jaki zawód czeka ich w przyszłości, jakimi są osobami czy też co czeka ich najbliższym czasie.
Grupa „Pszczółki” rozpoczęłam zabawę od wspólnego tańca, następnie dzieci wrzucały monetę do miski z wodą, kto trafił odczytywał przepowiednię wypisaną na gwiazdce. Odbyła się również zabawa z magiczną butelka, przepowiadająca przyszłość, a z worka dzieci losowały akcesoria charakterystyczne dla danego zawodu przez to dowiadywały się kim będą w przyszłości. Nie zabrakło również zabaw muzyczno- ruchowych jak „Tańczymy labada” oraz taniec ze zmianą partnera.
Wróżba to zabawa, nie należy traktować jej poważnie, chodź niewykluczone, że się nie spełni.
Opracowanie:
Nauczyciele Publicznego Przedszkola nr 2
Anna Wrzoł
„Dzisiaj wielka jest rocznica – Jedenasty Listopada!
Tym co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa.
I my przedszkolaki o tym pamiętamy
I dlatego dzisiaj, razem tu się spotykamy”
Polska flaga.
Znaczące miejsce w edukacji patriotycznej przedszkolaków zajmują obchody Narodowego Święta Niepodległości. Co roku 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Państwo Polskie niepodległości obchodzimy to ważne święto, które do kalendarza uroczystości państwowych zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989r.
Aby w sposób godny uczcić ten dzień, dzieci z grupy „Pszczółki” i „Wiewiórki” przygotowały dla wszystkich przedszkolaków Akademię Patriotyczną. Głównym celem spotkania było rozwijanie poczucia przynależności narodowej, poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny, rozumienie doniosłości świąt państwowych oraz wydarzeń historycznych z nimi związanych. Dnia 10.11.2022r. dzieci z wszystkich grup wiekowych, ubrane w stroje galowe, z przypiętymi na piersiach kokardami narodowymi spotkały się w sali starszaków.
Na początku akademii pani dyrektor powitała wszystkich obecnych oraz przypomniała, jak ważne jest to święto dla Polaków.
Następnie dzieci z grup prowadzących uroczystość zaprezentowały program artystyczny. Słowem i piosenką oddały cześć symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Przedszkolaki recytowały wiersze patriotyczne, opowiadające o historii Polski, ale także tłumaczące sens współczesnej polskości, a także namawiające do dostrzegania piękna Ojczyzny. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz wymowne: „Kto Ty jesteś? Polak mały…” Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność” cała społeczność przedszkolna odśpiewała hymn Polski – „Mazurek Dąbrowskiego” uczestnicząc tym samym w akcji „Szkoła do hymnu” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nie obyło również bez innych pieśni patriotycznych, które zostały zaprezentowane przez każdą grupę przedszkolną.
Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami wspaniałej publiczności.
Na zakończenie uroczystości nauczycielki przeprowadziły krótki test wiadomości na temat usłyszanych treści. Okazało się, że przedszkolaki mają bardzo bogatą wiedzę dotyczącą naszej ojczyzny. Bezbłędnie odpowiedziały na pytania: „Co jest godłem Polski?”, „Jakie są nasze barwy narodowe?”, „Jak nazywa się hymn Polski?”, „Jakim językiem się posługujemy?”, itp. Dzieci zobaczyły także film edukacyjny pt. „Karolek i 11 listopada”.
Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie w pamięci małych Polaków. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasi podopieczni uczą się miłości do Ojczyzny i kształtują pozytywne postawy patriotyczne.
Aleksandra Kołodziejczak, Anna Szmajduch
Dzieci stoją przed Muzeum w Pszczynie.
04.11.2022r. przedszkolaki z grup starszych „Sowy” i „Pszczółki” udały się na wycieczkę do Muzeum Zamkowego w Pszczynie, które swą nazwę nosi od roku 1946, kiedy to rezydencja stała się muzeum państwowym.
Udokumentowane początki pszczyńskiego zamku sięgają XV wieku, a dokładnie jego pierwszej połowy. Na przestrzeni wieków zamek w Pszczynie wielokrotnie zmieniał właścicieli oraz był przebudowywany. Od zamku obronnego z fosą i ogromnymi murami do pałacu reprezentacyjnego. Był on niegdyś rezydencją magnacką, wybudowaną w XI lub XII wieku przez książąt piastowskich, od XVI wieku siedzibą rodu Promnitzów, Anhalt-Kӧthen-Pless oraz Hochberg. Ostatni z właścicieli (od 1938 roku), Hans Heinrich XVII Hochberg, przyjął obywatelstwo polskie i walczył w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie. Ostatnia przebudowa, według projektu francuskiego architekta miała miejsce w latach 70. XIX wieku. Aktualny wygląd pałac w Pszczynie zawdzięcza rodowi Hochbergów, do których należał od 1847 do 1943 roku. Niedawno pożegnaliśmy wnuka i dziedzica ostatnich właścicieli Książa i Pszczyny, Jana Henryka XV i księżnej Daisy, urodzonego w 1936 roku, Bolka księcia von Pless, hrabiego von Hochberg
i barona na Książu. Był on wielkim przyjacielem Polski i Polaków.
Większość komnat zachowała swoje oryginalne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku. Meble, zegary, naczynia, lustra, dywany i dekoracje przetrwały burzliwą historię Polski. W trakcie II wojny światowej pałac zniszczono w niewielkim stopniu. Przetrwało 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu XIX i XX wieku. Powybijane szyby oraz kilka dziur w ścianach
i dachu to ewenement w porównaniu do skali zniszczeń, jakie przyniosła Polsce wojna.
W progu Muzeum zwiedzających przywitały Panie przewodniczki, które każdą z grup zaprosiły do zabawy w detektywów – poszukiwaczy zegarów w poszczególnych komnatach zamku. Każde dziecko otrzymało plan parteru i pierwszego piętra Muzeum. Zwiedzając poszczególne pomieszczenia dzieci odszukiwały i zaznaczały na mapie wszystkie znalezione zegary. Na końcu okazało się, że wszystkich zegarów w odwiedzanych pomieszczeniach jest 23.
Starszaki z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w zwiedzaniu przepięknych wnętrz Pszczyńskiego Muzeum. Ogromne komnaty, salony, gabinety, sypialnie, biblioteka, sala lustrzana wywarły na uczestnikach wycieczki duże wrażenie. Za sprawą Pań przewodniczek, które w barwny i interesujący sposób opowiadały, uczestnicy wycieczki poznali ciekawostki z życia książąt pszczyńskich. Z ogromnym zaciekawieniem oglądali bogato zdobione i wyposażone sale. Uważnie słuchali, ale również zadawali mnóstwo pytań dotyczących oglądanych eksponatów. Dla niektórych dzieci był to pierwszy taki kontakt z historią własnego regionu, część z nich była zdziwiona, że tak niedaleko żył sobie książę i księżniczka. A jesienna sceneria dodawała uroku zabytkowemu terenowi parku utrzymanego w stylu angielskim.
Zwiedzając Muzeum Zamkowe przedszkolaki poznały nowe słowa: dowiedziały się co to jest konsola, westybul, prawidła, parawan, balustrada, żyrandol. Znalazły tajne przejścia służące rezydującym do rychłego opuszczenia murów zamkowych w razie nagłej potrzeby, zagrożenia.
Po zwiedzaniu wnętrza Muzeum Zamkowego przedszkolaki, alejkami parku, udały się do Stajni Książęcych na warsztaty artystyczne. Podczas spaceru podziwiały piękno natury oraz pływające w wodzie dzikie kaczki. W pracowni miały okazję własnoręcznie zrobić tyle pocztówek z pozdrowieniami z Pszczyny, ile chciały. I trzeba przyznać, że z ochotą komponowały swoje dzieła.
Dziękując Paniom prowadzącym warsztaty dzieci w radosnych nastrojach powróciły do przedszkola, a wspomnienia i pamiątki z wycieczki każdy zabrał ze sobą do domu.
Dla naszych podopiecznych była to piękna lekcja historii.
Zredagowały: Aleksandra Kołodziejczak, Anna Czernecka – Mac
Wszyscy pięknie dziś ubrani, uśmiechnięci, uczesani,
Dzień ten w sercach nam zostanie, bo dziś będzie pasowanie.”
Kolorowy pociąg z dziećmi.
Dla dzieci i dla rodziców pierwszych kilka miesięcy po rozpoczęciu roku przedszkolnego jest zazwyczaj ogromnym przeżyciem. Nowy tryb dnia, nowi koledzy, nowe panie, a nawet zupełnie inne jedzenie i zabawki – wszystko składa się na silne przeżycia, do których dzieci muszą się przyzwyczaić.
Pasowanie na przedszkolaka jest kolejnym etapem okresu adaptacji kilkuletniego dziecka do nowych warunków. Od pierwszego dnia pobytu dziecka w przedszkolu, poczyniłyśmy wiele starań, aby pokonać stres i zapobiec negatywnym przeżyciom małego dziecka przy przekraczaniu progu przedszkola. Jesteśmy przekonane, że dzieci mają poczucie bezpieczeństwa, a rodzice pewność, że nasze przedszkole jest tym miejscem, gdzie bez obawy mogą pozostawić swoje dziecko.
28 października 2022 roku w naszym przedszkolu odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”- pierwsza ważna uroczystość w życiu naszych najmłodszych podopiecznych. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola, całej kadry oraz rodziców. Ich pierwszy występ na scenie. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Wystąpiły w nowej roli przedszkolaka- aktora, który tańczy, śpiewa i recytuje. Występ dzieci wzbudził ogromne emocje. Mali artyści spisali się na medal.
Po części artystycznej nastał czas na uroczyste naznaczenie dzieci „magicznym ołówkiem”. Wobec zebranych, dzieci zobowiązały się przestrzegać słów przyrzeczenia.
My maluchy przyrzekamy:
Po złożonej obietnicy, dokonano uroczystego pasowania. Dzieci, z powagą i w olbrzymim skupieniu oczekiwały na wypowiedzenie znaczących słów: „Pasuję Cię na przedszkolaka”. Po pasowaniu dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Nie zabrakło również wspólnej pamiątkowej sesji zdjęciowej. Po części oficjalnej, dzieci wraz z rodzicami, zostały zaproszone na poczęstunek.
Z pewnością był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i kadry pedagogicznej. Od dnia dzisiejszego oficjalnie zaczynamy przedszkolny rok wspaniałej zabawy i nauki w grupie : „ Misie” oraz „ Jeżyki”.
Wszystkim dzieciom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu
Zredagowały: Małgorzata Władarz, Barbara Dzida
Dzieci i policjant.
Nauka o bezpieczeństwie w ruchu drogowym zajmuje stałe miejsce w naszych codziennych działaniach. Celem edukowania przedszkolaków jest także uświadomienie różnych zagrożeń i popularyzowanie tej tematyki.
Nauka właściwego zachowania w ruchu drogowym to dla naszych dzieci nie tylko poszerzanie wiadomości o otaczającym je świecie, ale i pomoc, która może uratować życie.
W niezwykle szybkim tempie rośnie liczba wszelkiego rodzaju pojazdów. Dzieci wzrastają dziś w społeczeństwie zmotoryzowanym i w związku z tym muszą być przygotowane na wszystkie wynikające z tego zagrożenia. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodszych uczestników ruchu. Zadaniem dorosłych jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, eliminowanie zagrożeń wypadkowych i przygotowanie dzieci, krok po kroku, do uczestnictwa w ruchu drogowym.
Nikt nie ma wątpliwości, że dzieci naśladują dorosłych, a to zobowiązuje do przestrzegania wszelkich przepisów.
Dlatego:
W realizacji zajęć o bezpieczeństwie, działania nauczycieli corocznie wspierają przedstawiciele policji. W tym roku byli to sierżant sztabowy Adrian Psiuk i starszy aspirant Robert Sojka. Przedszkolaki z grupy Sowy, w obecności gości, zaprezentowały krótki program artystyczny. Wszystkie dzieci natomiast, wzięły udział w proponowanych zadaniach indywidualnych i grupowych – zagadkach, quizie. Z wielką uwagą śledziły i wykonały pozycję „żółwia”, którą należy przyjmować podczas ataku obcego psa. Ponadto dzieliły się wiedzą z zakresu rozpoznawania służb mundurowych i przyporządkowanymi im numerami alarmowymi.
Nasi milusińscy wiedzą, że nie wolno zaczepiać psów, jeździć bez karty rowerowej po drogach, rozmawiać i odchodzić z osobami nieznajomymi, a także nie można wchodzić na przejazd kolejowy przy zamkniętych barierach czy migającym czerwonym świetle. Wiedzą także, że chodzić należy po chodniku, przechodzić przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym oraz kiedy pali się zielone światło. W rozmowie z gośćmi powtórzyły wszelkie zasady poruszania się w ruchu lądowym, a policjanci starali się sprostać pytaniom zadawanym przez chętnych przedszkolaków, np. „po co mają kajdanki?”, „czy łapią dużo złodziei?”, albo „dlaczego mundury policjantów są takie granatowe?” Oczywiście nie mogło obyć się bez maskotki policyjnej, jaką jest pies Sznupek, z którym, między innymi, dzieci stanęły do pamiątkowego zdjęcia.
Na zakończenie przedszkolaki zaśpiewały przygotowane piosenki, wręczono gościom upominki, a dzieci wyszły do domu z odblaskami, które obowiązkowo powinien nosić każdy pieszy, by był bardziej zauważalny na drodze, szczególnie po zmroku.
Naszym gościom serdecznie dziękujemy za uświetnienie tego wyjątkowego dnia i już dziś zapraszamy za rok. A dzieciom życzymy bezpieczeństwa na drogach.
Zredagowały:
Bożena Rak i Anna Czernecka – Mac
Obiekty sportowe Goczałkowice – Zdrój
W ramach projektu „Wielkiej Pasji” we wszystkich placówkach oświatowych w gminie Goczałkowice organizowane są zajęcia sportowe z dziećmi. W każdy piątek dzieci 6 – letnie Publicznego Przedszkola nr 2 uczęszczają na halę sportową „Goczuś”, aby brać udział w zajęciach ruchowych, prowadzonych przez trenerów Akademii BVB.
7.10.2022 roku dzieci z grup starszych udały się na wycieczkę do kompleksu sportowego Akademii Łukasza Piszczka w Goczałkowicach-Zdroju, celem zwiedzenia obiektu, z którego korzystają wychowankowie Akademii BVB im. Łukasza Piszczka.
Akademia znajduje się przy ul. Krzyżanowskiego w Goczałkowicach-Zdroju, niedaleko ośrodka uzdrowiskowego. Obiekt składa się z dwóch pełnowymiarowych boisk hybrydowych oraz mniejszych boisk ze sztuczną trawą, a także budynku z szatniami, salką fitness, siłownią, sauną i pomieszczeniami biurowymi. To jedno z największych i najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych dla młodych piłkarzy w Polsce. Wzorowany na odpowiedniku z Dortmundu. Patronem akademii jest Borussia Dortmund, czyli były klub Łukasza Piszczka, w którym został legendą. W akademii trenuje kilkaset młodych piłkarzy prawie wszystkich roczników młodzieżowych i juniorskich. Młodzi sportowcy mogą szkolić tu swoje umiejętności.
Już w progu obiektu przywitała nas pani Ewelina, która czuwa nad prawidłowym zarządzaniem oraz organizacją działalności Akademii. Po przywitaniu przedszkolaki miały okazję zwiedzić cały kompleks. W budynku klubowym dzieci przemieszczały się korytarzem, gdzie niemałym zainteresowaniem cieszyły się koszulki zawodników, zawieszone na ścianach, dzieci zobaczyły szatnie dla zawodników i siłownie. Następnie udaliśmy się na przestrzeń otwartą, czyli boiska. Tu pod okiem trenerów odbyły się zajęcia sportowe. Przedszkolaki po krótkiej rozgrzewce podzielone na zespoły, brały udział w zabawach piłką, ćwiczeniach zręcznościowych i torze przeszkód. Następnie przyszedł czas na odpoczynek – podczas którego dzieci spożywały przyniesione zdrowe przekąski i soki. Na zakończenie nasi gospodarze obdarowali każdego uczestnika grą planszową a przedszkolaki podziękowały za gościnność i miłe spędzenie czasu.
Wycieczka sprawiła dzieciom wiele radości, mamy nadzieję, że stała się również zachętą do uprawiania sportu. Kto wie, być może wśród naszych małych podopiecznych znajdują się następcy Łukasza Piszczka, który jest wychowankiem naszej placówki przedszkolnej.
W dniu 11.10.2022r., również dzieci z grupy średniej „Wiewiórki”, oraz młodszych: „Misie” i „Jeżyki” realizując założenia rocznego planu pracy wybrały się na zwiedzanie obiektów sportowych znajdujących się na terenie naszej miejscowości przy ulicy W. Szymborskiej 1 zarządzanych przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Goczałkowicach-Zdroju. Odwiedziliśmy halę sportową „Goczuś”, basen i boisko „Orlik”, gdzie przedszkolaki uczestniczyły w zabawach na świeżym powietrzu. Dla większości młodszych przedszkolaków była to pierwsza wizyta w tego typu miejscu. Niektórzy natomiast opowiadali, że korzystają już z oferty sportowej naszej gminy. Była to okazja do ciekawej wymiany zdań i doświadczeń.
Mamy nadzieję, że takie praktyki jak opisane powyżej wycieczki do miejsc związanych ze sportem zainteresują dzieci i zaszczepią w nich zdrowe nawyki do podejmowania tak ważnego dla zdrowia wysiłku fizycznego.
Zredagowały: Edyta Smejkal, Anna Szmajduch
LOGOTYP CPCD
„Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” – to zdanie z popularnych niewielkich książeczek, których treść rodzice czytają dzieciom przed snem. O wartości takich chwil nie trzeba przekonywać tych, którzy już mają je we krwi i nie wyobrażają sobie innego spędzania wieczorów ze swoimi dziećmi.
Co niesie codzienne czytanie? Otóż daje możliwość wyciszenia dziecka po całym, intensywnym dniu, często przebodźcowanym wzrokowo i słuchowo. Pozwala na bardziej intymny, osobisty, kontakt z rodzicami zapewniającymi mu poczucie stałości, bezpieczeństwa, ciepła. Poprzez dobrze dobrane treści poznają otaczający je świat, wzbogacają słownictwo, potrafią odróżnić świat fikcji od rzeczywistego. Ale także próbują opowiadać, pytać, wyciągać wnioski.
Dzieci uczą się cierpliwości, uwagi, intonacji dźwięków, ćwiczą pamięć. Zaczynają zwracać uwagę na to, że książeczka to nie tylko obrazki, ale że to także takie małe czarne znaczki, na które dorośli zwracają baczną uwagę. Oswajają się z literami, które rodzice stawiają im przed oczami, i z którymi później (jako przedszkolaki, uczniowie) i tak się spotkają.
Korzyści z czytania dzieciom jest ogromnie dużo. Jednak korzystają obie strony, dlatego tak bardzo zachęcamy dorosłych do tego, aby mimo wszystko, w swoich codziennych, wiadomo, że ciężkich i wyczerpujących obowiązkach, znaleźli chociaż 10 – 15 minut na tę czynność.
„Cała Polska czyta dzieciom” to akcja, która każdego roku przewija się
w naszych działaniach. Dzieci poznają bajeczki, opowiadania, wiersze przeznaczone dla ich wieku. Poznają treści naukowe, baśniowe, humorystyczne i te wyciskające łezkę z oka. Ale czy warto?
Otóż właśnie takie dni, jak 20 czerwca 2022 utwierdzają nas, że oczywiście.
W tym właśnie dniu odbyło się podsumowanie działań akcji. Wszystkie dzieci razem przypomniały sobie treści, poznanych podczas całego roku, utworów
w przygotowanych dla nich zadaniach i zabawach, jak np. zagadki z okienkiem, pomieszane obrazki, puzzle. Pomogły krasnoludkom odnaleźć „zaginione” przedmioty, które „wysypały się” z baśni. Wysłuchały wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” i umieściły w wagonach odpowiednie elementy, kończąc za prowadzącym zdania. Wraz ze swoimi paniami, w zabawie integracyjnej, odjechały w podróż do stacji śmiechu, bicia brawa, tańca połamańca, wirowania. Pomogła nam w tym grupa muzyczna Maskotki ze strony internetowej.
Wybrane utwory do zaproponowanych dzieciom zadań nie były najłatwiejsze, a przedszkolaki poradziły sobie z nimi wyśmienicie. Trudno przełamać wrodzoną nieśmiałość podczas wypowiadania się na forum, a tutaj odpowiadały i chórem
i podnosząc rączkę w górę, chcąc się popisać własną wiedzą. Wszystkie panie były dumne ze swych podopiecznych.
Ja, jak co roku, zachęcam do takiego zakończenia dnia. Właśnie z książeczką, która otworzy dzieciom inny, niż komputer, komórka, czy laptop, świat. Książeczką, której te elektroniczne przedmioty będą dopełnieniem wrodzonej ciekawości poznawczej.
Opracowała: Anna Czernecka – Mac
Uśmiechające się dzieci.
Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń. W naszym przedszkolu tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Już od progu witał wszystkich wesoły klaun trąbiący na powitanie oraz puszczający bańki mydlane, co wprawiało w znakomity nastrój nie tylko dzieci ale i rodziców. Jeszcze przed śniadaniem zaprosiliśmy dzieci na spektakl pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu teatru „Blaszany Bębenek”. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem i w skupieniu oglądały kolejne sceny, chętnie brały udział w zabawach, oraz pomagały rozwiązać zagadki i zadania jakie miał do pokonania Czerwony Kapturek. To oczywiście nie była jedyna atrakcja tego dnia. W pięknie przystrojonej Sali dzieci wzięły udział w animacjach muzycznych, które poprowadziła dla nich pani Marzenka, wcielając się w super bohatera. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w animacjach muzycznych, zachwycały się bańkami mydlanymi, a także próbowały same stworzyć największą bańkę mydlaną. Były również kręcone balony dla każdego przedszkolaka, które wykonywała pani Gaża – mama z grupy maluszków. Towarzyszące temu okrzyki radości i uśmiechy na twarzach dzieci świadczyły o dobrej zabawie. W tym szczególnym dniu dzieci zostały zaproszone na pyszne lody oraz pamiątkowe zdjęcia w foto-budce. Na zakończenie tego wesołego i pełnego wrażeń dnia, każdy przedszkolak zabrał do domu kubek ze słodkościami.
Mamy nadzieję, że ten dzień pełen miłych wrażeń i atrakcji, dzieci zapamiętają na bardzo długo.
Agata Bajbuła
Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar,
płacze, a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska.
I. Kraszewski
Dzieci całują mamę z okazji jej święta.
Matka. To jedno słowo ileż kryje w sobie treści. Jest synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze, niczym nie zmącone wspomnienia z najwcześniejszego dzieciństwa, nasze pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że dała mu największy skarb- życie. Wdzięczność tę wyrażamy w różnych postaciach: miłości, codziennym szacunku i dowodach wiernej pamięci w dniu Jej święta. W tym dniu, wszystkie Mamy obdarzone są szczególnymi dowodami miłości. To właśnie Mamie należą się największe podziękowania za życie, za troskę, za poświęcenie, za każdy codzienny dzień. To dla niej ten dziecięcy trud. Każdy, jak umie, w tym dniu dziękuje swojej Mamie.
Z tej właśnie okazji, w naszym przedszkolu, w dniach 24-27maja 2022 roku odbyły się uroczyste spotkania. Sale przedszkolne stały się sceną, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Swój występ rozpoczęły przywitaniem gości.Przedszkolaki z wszystkich grup recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły tańce i przedstawiały inscenizacje.
Każda grupa przygotowała występ według innego, dostosowanego do możliwości dzieci scenariusza. Nasi podopieczni z pełnym przejęciem podziękowali Mamom za wprowadzanie ich w świat, troskę, miłość i odpowiedzi na tysiące pytań. Przybyli Goście z dumą i ze wzruszeniem słuchali swoich pociech oraz promieniowali radością.
Po zakończonej części artystycznej, Mamy otrzymały własnoręcznie wykonane upominki, słodkie buziaki oraz najserdeczniejsze życzenia płynące z małych serduszek swoich dzieci.Całusom i uściskom nie było końca.
Po prezentacji słowno-muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.
Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.
Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości oraz prawdziwą rodzinną atmosferę.
Zredagowała: Małgorzata Władarz
W maju obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto 18 maja.
Starszaki z grup „Pszczółki” i „Sowy” rozpoczęły zajęcia wyjaśnieniem pojęcia „dobry uczynek” oraz podaniem przykładów swoich dobrych uczynków w stosunku do bliskich sobie osób. Następnie wysłuchały wiersza Marzeny Szczepańskiej pt. „Dobre uczynki”. Podczas wypowiedzi zauważały, że mamusia nauczyła dziewczynkę z wiersza, aby zawsze była miła, dobra i kochała świat. Dużą radość sprawiła przedszkolakom zabawa orientacyjno – porządkowa „Szukamy przyjaciół”. W zależności od nastroju słuchanej muzyki (smutnej bądź wesołej) starszaki maszerowały ze spuszczonymi głowami lub dobierały się w pary i wykonywały radosne podskoki w małych kółeczkach. Po zabawie zaprezentowano piosenkę ilustrowaną ruchem pt. „Pomogę mamusi”. W czasie rozmowy kierowanej uczestnicy zajęć wypowiadali się na temat pomagania i pomocy innym członkom rodziny oraz tym wszystkim, którzy tego potrzebują. Zauważyły, że pomaganie przynosi radość, szczęście, zadowolenie i powinno być bezinteresowne. Aby to potwierdzić sprawiły przyjemność swoim rówieśnikom i wykonały na plecach kolegi bądź koleżanki wiosenny masażyk. Zaproszono również przedszkolaki do zabawy dydaktycznej „Prawda czy fałsz”, podczas której za pomocą wesołej lub smutnej „buźki” określano, czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. W zabawie kołowej z piłką „Co mi powiesz?” mówiły drugiej osobie coś miłego. Podsumowaniem działań przedszkolaków było wykonanie serduszka z przeznaczeniem dla kogoś smutnego lub dla ulubionej osoby.
Najmłodsze przedszkolaki z grupy „Misie” postanowiły przystąpić do działania i zrobić dobry uczynek. Przy organizacji obchodów święta Dobrych Uczynków poprosiły o pomoc rodziców i przyniosły do przedszkola na ten dzień słodycze… dużo słodyczy. Następnie wspólnie z paniami zapakowały: cukierki, ciasteczka, batoniki, lizaki, żelki, gumy do pudełka i poszły odwiedzić dzieci z Ukrainy, które mieszkają w naszej poprzedniej placówce przy ulicy B. Prusa 7. To była bardzo miła niespodzianka dla nich, a w ramach podziękowań mamy ukraińskich dzieci przesłały filmik, który można obejrzeć na naszym przedszkolnym Facebooku. Wszystkie dzieci spędziły ze sobą czas bawiąc się na placu zabaw. Bardzo dziękujmy rodzicom dzieci z grupy „Misie” za tak duże zaangażowanie się w inicjatywę świętowania Dnia Dobrych Uczynków.
Dobre uczynki nie mają żadnej definicji ani określonego celu, to co zrobimy zależy tylko i wyłącznie od naszej inwencji twórczej. Możemy pomóc innej osobie, zwierzętom, albo zrobić coś dla planety. Dobre uczynki nie zawsze wymagają nakładów finansowych – czasami możemy poświęcić swój czas dla kogoś kto tego potrzebuje, albo pomóc komuś dzięki umiejętnościom, które posiadamy. Dobre uczynki według niektórych uczonych powodują, że nasze życie będzie pełniejsze i szczęśliwsze, a nawet nie będą dotykać nas choroby, dlatego tak ważne jest propagowanie tego święta. Pamiętajmy! Dobro powraca!
Zredagowała: Anna Szmajduch
Kula ziemska trzymana w dłoniach.
Dzień Ziemi lub też Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.
Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.
W naszym przedszkolu od lat staramy się rozwijać u dzieci postawy proekologiczne organizując m.in. imprezę z okazji Dnia Ziemi. W tym rokU obchody tego święta zorganizowaliśmy w czwartek – 21.04.2022r.
Spotkanie wszystkich grup wiekowych rozpoczęły piosenką „Ziemia – zielona wyspa” dzieci z grupy „Pszczółki”. Wsłuchując się w tekst utworu przedszkolaki dowiedziały się, że Ziemia jest domem nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt i roślin, dlatego należy o nią dbać i ją szanować.
Następnie prowadząca odczytała uczestnikom list, który napisała do dzieci „Przyroda”. W liście skarżyła się na ludzi, którzy „niszczą rośliny i zwierzęta, wycinają lasy, zatruwają powietrze, wodę, glebę, śmiecą i hałasują…. To wszystko sprawia, że ja – Przyroda jestem coraz bardziej chora”. Podczas „burzy mózgów” przedszkolaki zastanawiały się, jak można pomóc Matce Naturze. Zakończeniem tych rozważań było skandowanie haseł ekologicznych tj. „Kiedy o przyrodę dbamy prąd i wodę oszczędzamy”, „Nie depcz trawy, szanuj zieleń, bądź dla zwierząt przyjacielem”, „Nie wyrzucaj w lesie śmieci, bo nie lubią tego dzieci”, itp.
W dalszej części uroczystości nasi ekolodzy zobaczyli inscenizację pt. „Sznurek Jurka”. Mali artyści w sposób obrazowy przedstawili, jak z poplątanego, starego sznurka „wnet urosła śmieci górka… Nie ma miejsca na boisko, lecz śmietnisko mamy blisko”. Dzieci stwierdziły, że „żyć nie można w takim bałaganie, więc się bierzmy za sprzątanie…” I w tym momencie pojawiły się kolorowe worki do segregacji śmieci. Przedszkolaki wspólnie przypomniały sobie, do jakiego koloru worka należy wrzucać poszczególne rodzaje odpadów. Dowiedziały się, co oznacza słowo recykling, po czym ochoczo zabrały się do pracy. Po sprawdzeniu zawartości worków okazało się, że dzieci wykonały zadanie bezbłędnie.
Ponieważ trwa wiosna i na drzewach pojawiły się młode listki, zaproszono podopiecznych do zabawy ruchowej „Taniec zielonych listków”. Powiewając zielonymi paskami krepy dzieci imitowały poruszanie się listków na wietrze, wirowały, tańczyły.
Podczas imprezy dzieci miały również możliwość zabawy gazetami do muzyki instrumentalnej. Poruszając papierami naśladowały wiatr, padający deszcz, parasol, trąbkę. Za pomocą wydychanego powietrza wprawiały w ruch kawałki papieru, formowały z gazet kule, bawiły się nimi, itp.
Duże zainteresowanie wzbudziła zabawa dydaktyczna „Wesołe i smutne drzewo”. Oglądając prezentowane obrazki przedstawiające zachowania pozytywne i negatywne tj. np. sadzenie drzew, przytulanie się do drzewa, rozpalanie ogniska, łamanie gałęzi, itp. przedszkolaki dopasowywały je do danego drzewa uzasadniając swój wybór. Dla każdej grupy przygotowano również Quiz ekologiczny. Wybierając właściwą odpowiedź spośród trzech możliwych nasi mali ekolodzy popisali się dużą wiedzą na tematy związane z ochroną środowiska.
Udziałem w uroczystości wykazały się wszystkie grupy śpiewając piosenki i deklamując wiersze o tematyce ekologicznej. Na zakończenie imprezy dzieci złożyły ekologiczne ślubowanie, w którym przyrzekły, że od dziś będą przyjaciółmi i strażnikami przyrody, że będą się o nią troszczyć i dbać.
Mamy nadzieję, że to spotkanie na długo pozostanie w pamięci uczestników, a w konsekwencji rozbudzi ciekawość światem, a także uzmysłowi nam wszystkim, że każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego kim jesteśmy, ile mamy lat, jak i gdzie żyjemy!!! Opracowanie: Aleksandra Kołodziejczak, Agata Bajbuła
Koniczynka
Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z dnia 12 czerwca 2012 roku, a na dzień jego obchodów wyznaczono 20 marca. Stwierdzono w niej, że „Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka.”
W naszym przedszkolu także chcieliśmy przekazać dzieciom, w jaki sposób mogą dostrzegać oraz samodzielnie kreować swoje szczęście, że jest ono bardzo blisko nas. Dlatego w dniach 7-8 kwietnia w każdej z grup odbyły się zajęcia, które zapoznały dzieci z tym tematem.
Zabawę rozpoczęliśmy grupową zabawą-stojąc w kole i trzymając się za ręce, przekazywaliśmy sobie Iskierkę Szczęścia, lekko ściskając swoje dłonie, tak aż iskierka doszła do osoby, rozpoczynającej rundkę. Następnie dzieci wysłuchały wierszyka:
„ Szczęście to
uśmiech taty i mamy,
spadające z drzew kasztany,
zimne lody w gorący czas,
udany rysunek,
i gdy ktoś pochwali nas.
Szczęście to wszystko, co jest dokoła: ludzie, drzewa, przedszkole
Szczęście mam – gdy nie jestem sam!
Szczęście, że jestem tu – na ziemi, pomiędzy ludźmi bliskimi.”
Był on okazją, by wspólnie zastanowić się nad tym: Co to jest szczęście? Jak się czujemy, gdy jesteśmy szczęśliwi? Po czym poznać, że ktoś jest szczęśliwy? Najważniejsze jednak pytanie, które zadałyśmy dzieciom brzmiało: „Kiedy czujesz się szczęśliwy/a?” Dzieci miały mnóstwo pomysłów, najczęstsze odpowiedzi, krążyły jednak wokół relacji -relacji w rodzinie, w przedszkolu, relacji z dorosłym oraz z rówieśnikami. Dzieci mówiły o wspólnym czasie, zabawie, przytulaniu, dzieleniu się, prezentach, rozmowie z rodzicami, rodzeństwem, z kolegami i koleżankami. Mówiły także o tym, jakie aktywności sprawiają im największą radość. Wszystkie odpowiedzi zostały napisane na dużej kartce, gdyż każda odpowiedź była ważna i potrzebna.
Następnie dzieci uczestniczyły w bardzo wesołej, zabawie ruchowej- jak wiadomo-zarówno uczucie radości oraz ruch- co także pojawiało się w wypowiedziach dzieci, powodują wydzielanie serotoniny i endorfin…..czyli dzięki nim czujemy szczęście! Dzieci bawiły się w Stonogę, mówiąc wierszyk poruszały się po sali, ustawione jedno za drugim, na słowo „bęc” stawały w rozkroku, a zadaniem ostatniej osoby było przejść pod „mostem” i stanąć na początku, wtedy to ona była prowadzącą. Zabawa wywołała u dzieci mnóstwo śmiechu, radości i rozluźnienia oraz wspierania się nawzajem. Na koniec zajęć każde dziecko zieloną farbą pomalowało czterolistną koniczynkę, którą mogło zabrać ze sobą do domu.
Myślimy, że niezwykle ważne jest, by codziennie pamiętać i przypominać sobie oraz dzieciom, że nie tylko w ten jeden dzień –w Międzynarodowy Dzień Szczęścia warto dbać o poczucie zadowolenia, wewnętrzny spokój, odpoczynek, o swoje pasje, marzenia, czas spędzany z tymi, których kochamy. Szczęście można poczuć wszędzie –nie tylko w niezwykłych chwilach, podczas wakacyjnych wojaży, czy emocjonujących przeżyć, ale może przede wszystkim w zwykłej codzienności, w uśmiechu swoim i innych, w przyrodzie, w ulubionych aktywnościach- trzeba być tylko bardzo uważnym i otwartym, a możemy się tego na pewno uczyć od dzieci.
Opracowanie: Anna Wrzoł, Weronika Stasicka
Lokomotywa.
„Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka…” Słowa tej starej dziecięcej piosenki radośnie wybrzmiały w poniedziałek, 4.04.2022r., podczas spotkania z pracownikami kolei we wszystkich grupach wiekowych. Dzieci z grupy starszej „Sowy”, piosenką i wierszykiem, przywitały gości w osobach Pań Julii Kloc-Kondrackiej i Bernadety Saletnik oraz Pana Przemysława Brycha – kierownika pociągu, który przybliżył dzieciom informacje związane z zawodem pracownika kolei oraz zachowaniem się na dworcu i w pociągu.
Z magicznej torby konduktora wyłaniały się kolejne jego atrybuty: chorągiewka, gwizdek, znakownik do biletów, radiotelefon, których przeznaczenie wyjaśniał nam gość. Dzieci najbardziej ciekawiły czapki, które mogły przymierzać i przez chwilę poczuć się jak konduktor. Dowiedziały się, że nie tylko chłopcy mogą uprawiać ten zawód. Damskie czapeczki dla konduktorek chętnie przymierzały dziewczynki.
Przedszkolaki, wspólnie z gośćmi, omówiły zasady bezpieczeństwa na kolei, dowiedziały się m.in. do czego służy linia przy krawędzi peronowej, jakie powinno być zachowanie kulturalnego pasażera pociągu, jak należy zachowywać się na przejeździe kolejowym. Dowiedziały się także, jak korzystać z rozkładu jazdy.
Przy znanej piosence dzieciom czas szybko mijał. Był śmiech i dobra zabawa. Przedszkolaki wcielały się w role kasjera, maszynisty, kierownika pociągu oraz pasażerów. Goście sprawili naszym pociechom niespodziankę i wręczyli każdemu drobne upominki w postaci kredek, smyczek i drewnianego jojo.
Na zakończenie, w podziękowaniu za mile spędzony czas, nasi milusińscy wręczyli przygotowane upominki w postaci książeczki składającej się z ilustracji wykonanych przez dzieci w przedszkolu oraz świątecznej pisanki.
Dalsza część dnia upłynęła dzieciom na zabawach w adekwatnej tematyce, przedszkolaki wybierały kolorowanki, układały pociągi z klocków różnego typu. Zawody, z którymi poznajemy naszych podopiecznych, dotyczą także ich krewnych. Utrwalamy je zatem podczas zajęć i spotkań okolicznościowych.
Gościom naszym serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas. W pamięci przedszkolaków dzień ten z pewnością na długo pozostanie w pamięci.
Opracowała: Anna Czernecka-Mac
Teatrzyk.
Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI (International Theatre Institute – ITI) na całym świecie. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.
W naszym przedszkolu Dzień Teatru obchodziliśmy w poniedziałek 28.03.2022r. W każdej grupie wiekowej odbyły się zajęcia związane z tematyką teatralną.
W grupie najmłodszej „Misie” zajęcia rozpoczęto od przeczytania wiersza Anny Bomby pt. „Świat Teatru”. Maluchy zobaczyły filmik edukacyjny pt. „W teatrze”. Wspólnie z nauczycielką ustaliły jak należy się zachowywać i w co wypada się ubrać do teatru. Przedszkolaki próbowały odpowiedzieć na pytania: – co jest najtrudniejsze w zawodzie aktora?; – kim jest sufler?; – wyrazem czego są oklaski?; – jaka jest różnica pomiędzy dramatem a komedią? Grupa najmłodsza zaznajomiła się także z rodzajami lalek teatralnych oraz krótką historyjką ich powstawania. Dzieci wykonały przy użyciu patyczka drewnianego, pianki, kleju, papieru kolorowego, farb, słomek i „oczek” kukiełkę rybki. Na koniec zabawiły się w zabawę dramową pt. „Kapelusz emocji i nastrojów”.
Podczas zajęć w grupie średniej „Wiewiórki” rozwijano twórczą ekspresję i wyobraźnię dzieci poprzez zabawy w teatr. Przedszkolaki z wykorzystaniem pacynek oraz innych rekwizytów wcielały się w różne role odgrywając tym samym przedstawienie dla kolegów. Utrwalały zasady kulturalnego zachowania się w teatrze. Podczas wypowiedzi poszerzały słownictwo o wyrażenia związane z teatrem tj.: przedstawienie, kurtyna, kulisy, scena, widownia, aktor, reżyser, rekwizyt itp. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zabawie ruchowej naśladując ruchem, mimiką i gestem różne zwierzęta oraz sytuacje. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną pt „W teatrze”.
W grupie „Pszczółki” zajęcie rozpoczęto „burzą mózgów” na pytanie „Co wiecie o teatrze?”, podczas której dzieci mogły podzielić się swoimi wiadomościami na temat teatru. Następnie zaprezentowano i omówiono ilustrację przedstawiającą scenę teatralną. Uczestnicy zajęć zapoznali się z takimi pojęciami jak: widownia, scena, kurtyna, aktor, sztuka teatralna, spektakl, przedstawienie, rola, rekwizyt, itp. W zabawie dydaktycznej „Quiz teatralny” starszaki rozwiązywały zagadki słowne związane z poruszaną tematyką. Mogły również same zamienić się w małych aktorów. W zabawie pt. „W teatrze pantomimy” pokazywały gestem i ruchem postaci ze znanych bajek. Przedstawiono również dzieciom ilustracje różnych lalek teatralnych. Omówiono wygląd kukiełki, pacynki, marionetki. Starszaki dostrzegły różnicę między tymi rekwizytami. W zabawie ruchowej „Lalka – marionetka” naśladowały sposób zachowania się marionetki. Następnie nauczycielka zaprosiła „Pszczółki” do zabawy w odgadywanie z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot. Z tym zadaniem podopieczni poradzili sobie bardzo dobrze. Na sam koniec zajęć zorganizowano teatrzyk – dzieci improwizowały dowolne scenki posługując się maskami zwierząt. Przedszkolaki mogły wykazać się również swoimi umiejętnościami plastycznymi wykonując z koperty i wyciętych elementów pacynkę kotka.
Grupa starsza „Sowy” zajęcia rozpoczęła się od zagadek słownych utrwalających podstawowe pojęcia związane z teatrem, a mianowicie: teatr, widownia, scena, aktor, rola, garderoba, charakteryzator, rekwizyt, kostium, aplauz, repertuar. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Chcę być aktorką!”, do treści którego ułożyły ilustracje, a następnie dopasowały cyfry zachowując kolejność od 1 do 8. Podczas burzy mózgów, przypomniały o zasadach zachowania się w teatrze: elegancki ubiór, wyłączenie telefonów, zachowanie ciszy podczas przedstawienia. Przypomniały o tym, że każdy ma prawo zdecydować kim chce zostać w przyszłości. Następnie podzieliły znane im teatry na kategorie: teatr żywego aktora, lalek, kukiełkowy, kamishibai, cieni. Z zaciekawieniem obserwowały otwieranie „skrzyni skarbów”, w której ukryte były różnorodne stroje i rekwizyty. Wielką frajdę sprawiło im przebieranie się i wcielanie w wybrane role. Wywoływały one salwy śmiechu oraz pokazały, że sześciolatki potrafią pomagać sobie wzajemnie, chociażby zasuwając koledze zamek kostiumu, czy podając wybrany rekwizyt. Przedszkolaki równie sprawnie posługiwały się kukiełkami w tradycyjnym teatrzyku i teatrze cieni.
Zabawy parateatralne wywołują mnóstwo radości i satysfakcji. Dlatego są tak żywo odbierane przez dzieci. Tutaj mogą być kim chcą, chętniej i swobodniej wypowiadają się na forum grupy. Każdy odnajduje tutaj swoją przestrzeń, przełamuje nieśmiałość, wstyd, czy nabywa odwagi w wystąpieniach przed rówieśnikami. Przedszkolaki uczą się koncentracji uwagi, kultury mówienia, odpowiedniego zachowania się. Teatr wspomaga rozwój dziecka, rozbudza fantazję, zainteresowania, sprawia, że odkrywane są naturalne predyspozycje i uzdolnienia.
Dlatego warto dzieciom pozwalać na swobodne zdobywanie jak największej ilości nowych doświadczeń.
Opracowanie: Aleksandra Kołodziejczak, Anna Czernecka-Mac
Napis – Wiosna
Wreszcie wiosna – to znaczy jej pierwsze zwiastuny. Każdy je zna, ale nie każdy w ciągłym pędzie zdąży je zauważyć. A szkoda, bo w takiej bieganinie gubimy własne emocje i tradycje. W nocy z 20 na 21 marca słońce wzeszło w znak barana i zaczęła się astronomiczna wiosna, która od zarania dziejów była oczekiwana z niecierpliwością i witana z radością. Oto kończy się zima czas chłodu i mroku, a zaczyna wiosna, która niesie ze sobą ciepło słonecznych promieni, ożywienie przyrody po zimowej martwocie, nadzieję na urodzaj i powstanie życia.
W pracy przedszkola wykorzystuje się naturalną chęć poznawania świata przez dzieci, szczególnie przy poznawaniu zjawisk przyrodniczych. Wychodząc z założenia, iż dziecko jest istotą ciekawą świata istnieje ogromna potrzeba poznawania przez dzieci świata przyrody, kształtowania w nich prawidłowych pojęć przyrodniczych oraz własnej postawy wobec niej. Poznając nowe zjawiska, zwierzęta, rośliny, czynności, tradycje i obrzędy dziecko poznaje nowe słowa, wzbogaca się zasób jego słownictwa, jasność i zdolność wyrażania myśli. Aby uczulić dziecko na piękno przyrody należy systematycznie zapoznawać je z cyklicznymi zmianami w ekosystemie i wywołanymi przez nie zjawiskami przyrodniczymi. Jedną z form zauważania zmian w przyrodzie jest kontynuowanie tradycji i obrzędów związanych ze zmianą pory roku.
Właśnie zgodnie z tradycją 21.03.2022 obchodziliśmy w naszej placówce pierwszy dzień wiosny. Wszystkie dzieci przyszły ubrane w tym dniu na zielono, a sama uroczystość była podzielona na dwa etapy. Nasze świętowane zaczęliśmy grupach, gdzie rozwiązywaliśmy zagadki, rebusy o tematyce wiosennej, a także układaliśmy puzzle z wizerunkami ptaków przylatujących do naszego kraju na wiosnę (bocian, jaskółka, skowronek, słowik). Przypomnieliśmy znaczenie przysłowia: „W marcu jak w garncu”, nie zabrakło zabaw z chustą animacyjną, a także sadzenia cebulek i siania nasion kwiatów i przypomnienia sobie przy tej okazji warunków niezbędnych do wzrostu roślin (ziemia, woda, słońce). Po wykonaniu zadań dzieci mogły się wykazać posiadaną już wiedzą i utrwalić zdobyte wiadomości poprzez uzupełnianie tekstu z lukami. Następnie wszystkie dzieci wyszły na korytarz, gdzie każda grupa zaprezentowała krótki wierszyk i odśpiewała piosenkę o tematyce wiosennej. Nie zabrakło również czasu na wspólne zdjęcia. Po tym występie przedszkolaki wyruszyły na spacer ulicami Goczałkowic-Zdroju z Marzanną i „gaikiem-maikiem”. Pogoda była naszym sprzymierzeńcem, słońce miło grzało i mogliśmy szukać podczas spaceru pierwszych oznak wiosny w ogrodach i słuchać śpiewu ptaków.
Na zakończenie spakowaliśmy „Marzannę”, która jest symbolem zimy i wysłaliśmy ją do krainy wiecznych śniegów, a jej miejsce zajął „gaik-maik” symbol wiosny. Pachnąca kolorowa wiosna pozostanie z nami do 23 czerwca.
Opracowanie: Bożena Rak, Anna Szmajduch, Anna Wrzoł
Dzień logopedy.
W dniach 8.03-11.03 w naszym przedszkolu, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Logopedy ( 6 marca), w każdej grupie przedszkolnej, odbyły się specjalne zajęcia logopedyczne.
Wspólnie z dziećmi zastanawialiśmy się, kim jest logopeda, co to za zawód, czym zajmuje się logopeda. I o ile najmłodsze grupy na pytanie „Kto to jest logopeda?” głównie odpowiadały: „Pani Weronika”, „Pani, która uczy w przedszkolu”, „Pani, która uczy mówić”, to już starszych grupach, oprócz podobnych pomysłów, pojawiały się bardziej precyzyjne wypowiedzi -w stylu „ Pani, która uczy wymawiać głoski”, „Pani, która uczy mówić sz, r….”, „Pani, która uczy czytać”, „Pani, z którą robimy różne zabawy. ” Dzieci dowiedziały się również, iż oprócz tego, że logopeda zajmuje się szeroko pojętymi zaburzeniami językowymi, to także pomaga niemowlętom czy małym dzieciom, które mają trudności w ssaniu- piciu mleka, czy to z piersi czy z butelki, mają trudności w jedzeniu, pomaga starszym osobom, które np. z powodu chorób albo wypadku, straciły zdolność mówienia czy dzieciom, które nie potrafią w ogóle mówić, dzieciom, które przejawiają różne trudności w całym rozwoju. Następnie wspólnie zastanawialiśmy, co jest nam potrzebne do mówienia- i tu już nie było problemów-dzieci świetnie już wiedzą, że to nie tylko wargi, język, zęby-i cały aparat artykulacyjny, ale także w skrócie: słuch, wzrok, myślenie oraz oddychanie.
Po tym wprowadzeniu przyszedł czas na zabawę. Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w czterech rodzajach zabaw, które usprawniały różne funkcje, a wszystkie wspomagają prawidłowy rozwój mowy.
Pierwsza zabawa -zabawa oddechowa wzbudziła w dzieciach wielki entuzjazm. Przedszkolaki ćwiczyły w niej długość oraz siłę wydechu, bawiąc się logopedycznymi dmuchajkami. Ich zadaniem było albo jak najdłużej utrzymać piłeczkę w powietrzu, czyli sprawić, aby „latała”, albo dmuchnąć szybko i krótko, aby poleciała wysoko i spadła na podłogę.
Zabawa ruchowo-słuchowo-artykulacyjna, cieszyła się nie mniejszym zainteresowaniem. Już pierwsze dźwięki piosenki „Mam tę moc” z bajki „Kraina Lodu” sprawiły dzieciom wielką radość. Zadaniem przedszkolaków były odpowiednie reakcje na umówione sygnały. Podczas grania muzyki należało naśladować jazdę na łyżwach, natomiast kiedy muzyka przestawała grać, należało się zamrozić- być lodowym posągiem, a także wykonać ćwiczenie, które było zaprezentowane przeze mnie oraz na specjalnym obrazkach: np. kląskanie, mycie zębów językiem, cmokanie, „łyżeczka”, Dzieci pięknie wczuwały się w muzykę, robiły niezwykłe piruety oraz dokładnie ćwiczyły swoje artykulatory.
Ostania zabawa- fonacyjna- wymagała skupienia oraz dobrej percepcji słuchowej. Czytałam dzieciom wierszyk o zwierzątkach, prezentując im sylwety zwierząt, a zadaniem przedszkolaków było dokańczać zdania-wypowiadając odgłos danego zwierzątka. Na koniec poćwiczyliśmy jeszcze pamięć oraz percepcję wzrokową- była to zabawa w parach, gdzie jedna osoba miała zamknięte oczy, podczas gdy druga chowała jedno z trzech zwierzątek położonych na dywanie, następnie pierwsza osoba otwierała oczy i musiała odpowiedzieć na pytanie „Czego nie ma?” Dzieci świetnie sobie poradziły.
Na koniec zajęć każde dziecko dostało pieczątkę za dobrą, zgodną, i miłą współpracę.:)
Mgr Weronika Stasicka
W dniu świętego Walentego
nic nie może dziać się złego,
nikt nie może się dziś złościć,
bo dziś nadszedł dzień miłości…
Mamy dzisiaj Walentynki
święto chłopca i dziewczynki.
Takich co to się kochają
no i sobie też ufają.
Serca
Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Również w naszym przedszkolu upłynął na wzajemnym okazywaniu sobie życzliwości, dobroci, przyjaźni i radości z przebywania z sobą nawzajem.
Popularne Walentynki obchodziliśmy nieco wcześniej, bo 10 i 11 lutego. W tym dniu, dzieci przypomniały sobie w jaki sposób okazywać bliskim miłość, jak być dobrym, pomocnym, przyjacielskim dla drugiej osoby, jak wyrażać swoje uczucia i dostrzegać je u innych. Był to czas przepełniony atrakcjami oraz pogadankami na temat znaczenia miłości i przyjaźni w naszym życiu.
Wpięknych strojach, pogodnej atmosferze i radosnym nastroju, dzieci spędziły ten dzień bardzo przyjemnie. Na początku poznały zwyczaje walentynkowe, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii w stosunku do innych ludzi.
Poznały słowo kocham w różnych językach, prawiły sobie komplementy i mówiły miłe słowa. Wypowiadały swoje zdania, co według nich znaczy kochać kogoś i jak można to pokazać drugiej osobie. Uczestniczyły w zabawach ruchowych. Nie zabrakło również wspólnych tańców przy dźwiękach najpiękniejszych piosenek.
W przerwach, między jedną, a drugą zabawą, wyklejały, rysowały i kolorowały serduszka, wykonywały laurki i prace plastyczne, by następnie wręczyć je jako walentynkę swoim kolegom i koleżankom.
Dzieci z tego dnia wyniosły przekaz, mianowicie to, iż kochać należy nie tylko od święta, ale także na co dzień. To, że nawet małe rzeczy i uczynki mogą sprawić drugiej osobie wiele radości. Umiejętność mówienia o swoich uczuciach i sprawianie radości innym będą doskonalić przez kolejne dni roku.
W Dzień Świętego Walentego, wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym ( tzw. walentynkę), albo też obdarowujemy się prezencikami. Wszystkie przedszkolaki otrzymały w tym dniu słodkie prezenciki, które z dumą zabrały do domów.
Dzień Walentynowy był dniem pełnym wrażeń i na pewno można zaliczyć go do bardzo udanych.
Zredagowała: Małgorzata Władarz
„Dbaj o język i mów poprawnie,
ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,
bo kto nie ćwiczy często języka,
ten się w mówieniu potem potyka”.
Książka
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Dzień ten obchodzony 7 i 8 lutego w naszym przedszkolu miał na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie. Język polski to wielki skarb. Ze względu na bardzo specyficzna wymowę uchodzi za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata.
Głównym celem naszych działań w przedszkolu było kształtowanie świadomości językowej małych Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Przypomnieliśmy sobie w jakim kraju żyjemy i jakie mamy symbole narodowe. Dzieci wzięły udział w zajęciach na temat stosowania zwrotów grzecznościowych, które ułatwiają wzajemne kontakty czyniąc je milszymi i prostszymi. Przedszkolaki poznały wiersze dla dzieci znanych polskich poetów tj Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Wanda Chotomska. Były również „łamańce językowe”, ćwiczenia logopedyczne dzięki którym gimnastykowały swój język, rebusy językowe, ćwiczenia oddechowe i słuchowe, a także zabawa ruchowa pt „Jedzie pociąg naładowany rzeczami na literę…” . Ponadto dzieci z grupy starczej „Sowy” zostały zapoznane z rozwojem i rodzajami pisma na świecie, układały imiona z rozsypanki literowej oraz rozpoznawały litery w „plątanince” tworząc podpisy do obrazków.
Przedszkolaki bardzo ochoczo brały udział w proponowanych zadaniach i zabawach językowych. Cieszymy się że ten dzień na stałe zagościł w naszym przedszkolu.
Opracowała: Agata Bajbuła
Dzień Bezpiecznego Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w całej Europie. Zainicjowany został przez Komisję Europejską. Głównym jego celem było i jest zwrócenie uwagi na rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów internetowych przez nieletnich. Wiemy, że Internet daje mnóstwo możliwości, dostarcza wielu ciekawych treści, pozwala na swobodną zabawę, rozwój zainteresowań, kontakty społeczne, ale też niestety sprawia, że właśnie ci najmłodsi narażeni są na różne zagrożenia. Dlatego rodzice i nauczyciele powinni tak kierować działaniami najmłodszych, aby dzieci mogły czuć się bezpieczne, a jednocześnie rozumiały zagrożenia w internetowej sieci i potrafiły szybko na nie reagować.
W naszym przedszkolu, w dniach od 2 do 4 lutego, nauczycielki przeprowadziły zajęcia poświęcone właśnie tej tematyce. W każdej grupie podopieczni mieli możliwość wypowiadania się na temat urządzeń komunikacji internetowej: telefon, komputer, laptop, czy tablet; omówiły funkcję ekranu komputerowego, klawiatury, myszki. Dzieci poznawały możliwości wykorzystania urządzeń ekranowych, odpowiadały na pytania „do czego one służą?”. Układały historyjki obrazkowe pokazujące samopoczucie dziewczynek, które w sposób nadmierny korzystają z Internetu, wyciągały wnioski. Przedszkolaki obejrzały filmiki ukazujące zagrożenia płynące z sieci, jak również pomagające je rozpoznać i prawidłowo zadziałać: „Mój przyjaciel Necio”, „Czerwony Kapturek” z serii „Bądź z innej bajki” pokazujący jak walczyć z cyberprzemocą, a także „Owce w sieci” – „Papla”. Dzieci wiedzą np., że nie wolno bezkarnie i bez wiedzy rodziców podawać swoich danych osobowych osobom, których nie znają, nie mogą ufać osobom nieznanym poznanym w Internecie, muszą niezwłocznie poinformować rodziców, kiedy na ekranie pojawią się niezrozumiałe i nie przeznaczone dla nich treści. Przedszkolaki poznały strony uczące rozpoznawania i radzenia sobie z zagrożeniami internetowymi: www.necio.pl, sieciaki.pl. W każdej grupie wiekowej przeprowadzono również gry i zabawy ruchowe, m.in. „Tworzymy sieć”, „Zabawa w roboty z panem Miłoszem”, „Sieć komputerowa”, „Podziel się”. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały prace plastyczne, które pozwoliły im na radosne dzielenie się pomysłami w realnych kontaktach z rówieśnikami oraz budowanie własnej wartości we współdziałaniu.
Na pamiątkę tego dnia wszystkie dzieci otrzymały bajeczkę „Mój przyjaciel Necio”, do przeczytania z rodzicami w domu.
Przygotowała Anna Czernecka-Mac
Smutna buzia.
Czy smutek jest nam potrzebny w życiu? Oczywiście, że tak-mimo, że nie jest przyjemnym uczuciem, to jednak pomaga nam pożegnać się z tym, co się skończyło, pokazuje za czym tęsknimy czyli co jest dla nas ważne, pozwala pogodzić się z tym, że niektórych rzeczy nie możemy mieć ani zmienić. O smutku tak, jak i o innych uczuciach warto rozmawiać….bo to, co znane, łatwiej oswoić….Dlatego też w dniach 17-18 stycznia 2022 r. w naszym przedszkolu w ramach projektu edukacyjnego „Pola i Gucio w podróży po krainie emocji -rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci w wieku przedszkolnym” odchodziliśmy Dzień Smutku. Dzień ten -po dwóch miesiącach podróżowania po krainach strachu i radości, rozpoczął kolejny miesiąc-tych razem podróży po krainie smutku. Był też nawiązaniem do Blue Monday (“blue” oznacza “niebieski”, ale też “smutny”) -dnia, który wypada co roku, w trzeci poniedziałek stycznia i jest uważany za najbardziej depresyjny dzień w roku. Głównym celem było pokazanie dzieciom, że każdy z nas-zarówno dorosły jak i dziecko-ma prawo przeżywać smutek, ma prawo płakać, czuć się źle i nie musi się tego wstydzić.
Starsze grupy zostały wprowadzone w tematykę tego dnia za pomocą opowiadania o smutnej Koko i rozbitym jajku-prezencie od przyjaciółki oraz oglądając filmik „Jak powstaje łza?” Dzieci w młodszych grupach oglądały bajkę o smutnym Murphle, który szukał swojej przyjaciółki Mili i bardzo za nią tęsknił, a gdy w końcu ją znalazł radości nie było końca. Przedszkolaki zastanawiały się jak wygląda, jak się zachowuje, co czuje smutny człowiek. A potem opowiadaliśmy sobie, kiedy czujemy się smutni. Najczęstsze odpowiedzi brzmiały: „gdy nie ma mamy”, „gdy nie ma taty”, „gdy nie ma koleżanki, kolegi”, „gdy ktoś mnie bije”, „gdy zepsuje mi się zabawka”, „gdy kończy się bajka”, „gdy nie mogę grać na telefonie”. Dzieci miały również za zadanie odgadnąć, czy osoby na obrazkach są smutne czy wesołe, uśmiechem albo smutna miną określały, jaka była sytuacja przeczytana przez terapeutów, określały także natężenie smutku, jaki odczuwają w danej sytuacji. Przedszkolaki kolorowały łzy, z których stworzyliśmy Jeziora Smutku. Zabawą, która dzieciom najbardziej przypadła do gustu była zabawa ruchowa, w której podczas wesołej muzyki dzieci tańczyły dokoła Jeziora Smutku-mogły się przytulać, skakać, uśmiechać się, a podczas smutnej muzyki-wchodziły do Jeziora i całym ciałem i mimiką pokazywały smutek. Wspólnie stworzyliśmy także Pudełka Smutku, które znajdą się w Kącikach Emocji i do których dzieci będą mogły włożyć zapisane przez nauczycieli na karteczkach, swoje duże i małe smuteczki.
Mamy nadzieję, że dzisiejsze zajęcia utwierdziły dzieci w przekonaniu, że czasem można się posmucić, że nie są sami, kiedy czują się smutni oraz że kiedy już nie chcą się smucić to jest parę sposobów, by sobie z tym poradzić. Warto pamiętać, że nie tylko przyjemne emocje są potrzebne w życiu .
Opracowanie: Anna Wrzoł, Weronika Stasicka
„A Koziołek wziął tobołek
i wędruje biedaczysko
po szerokim szukać świecie
tego co jest bardzo blisko”
Koziołek Matołek
8 stycznia obchodziliśmy 138 rocznicę urodzin Kornela Makuszyńskiego. W związku z tym wydarzeniem, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom poświęconych Kornelowi Makuszyńskiemu pod hasłem – „Zaczarowany świat Kornela Makuszyńskiego”, przybliżyliśmy naszym podopiecznym sylwetkę oraz twórczość tego znanego pisarza. W krótkiej prezentacji multimedialnej przedszkolaki poznały biografię autora. Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju, zmarł w 1953 roku w Zakopanem. Prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, autor znakomitych książek dla dzieci i młodzieży. Napisał m. in.: „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Panna z mokrą głową”, „120 przygód Koziołka Matołka”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Szaleństwa Panny Ewy”, „Awantury i wybryki małej małpki Fiki – Miki”. Wielki miłośnik Tatr i Zakopanego, od 1931 roku Honorowy Obywatel tego miasta. W 1966 roku, w dawnym mieszkaniu pisarza, otwarto Muzeum jego imienia, a od 1994 roku przyznawana jest Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego. Poeta jest patronem wielu szkół.
Dnia 10.01.2022r. podczas zajęć wychowawczo – dydaktycznych nauczyciele skoncentrowali się na zapoznaniu dzieci z najbardziej lubianą postacią książek Kornela Makuszyńskiego – Koziołkiem Matołkiem, który jest bohaterem aż 120 przygód opisanych przez tegoż autora a ilustrowanych przez Mariana Walentynowicza. Koziołek stał się sławny dzięki ciekawości świata, odwadze i niemałemu sprytowi. Z każdej niebezpiecznej przygody potrafił wyjść cało. Przedszkolaki poznały historię powstania komiksu. Dowiedziały się, że w 2003 roku zostały zorganizowane w Pacanowie obchody 70 urodzin Koziołka Matołka i od tego czasu Pacanów jest siedzibą Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. W centrum tym znajduje się muzeum, biblioteka z czytelnią, sala kinowa i teatralna, pracownia warsztatów, księgarnia, sklep z pamiątkami. Koziołek Matołek stał się tak znaną postacią, że doczekał się swoich pomników. Jego postać została uwieczniona na dwóch specjalnych znaczkach pocztowych wydanych przez Pocztę Polską. Nakręcono również serię filmów. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały wybranych fragmentów książki o przygodach dzielnego podróżnika. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i wiadomościami dotyczącymi krajów, jakie odwiedził główny bohater oraz przygód, jakie go tam spotkały. Wyszukiwały humorystyczne fragmenty utworów. W trakcie zabaw ruchowych, ruchowo – naśladowczych, oddechowych, sprawnościowych oraz opowieści ruchowych: „Łapiemy lisa”, „Pod piramidami – złóż chusteczkę”, „Żeby kózka nie skakała – zrób supełek i skacz na jednej nodze”, „Wesoła dżungla – przypnij ogon słoniowi”, „Małpi król”, „Smocza jama”, „Władca pustyni”, „Łakomy traper”, „Przygody Koziołka Matołka”, „Rogate kózki” oraz „Koziołek Matołek i niebezpieczny pies” utrwalano poznane treści przygód Koziołka Matołka równocześnie rozwijając szereg umiejętności oraz sprawności. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem śledziły na ekranie losy Koziołka Matołka podczas oglądania bajek pt.: „Dziwne przygody Koziołka Matołka – Żeby kózka nie skakała”, „Dziwne przygody Koziołka Matołka – Łapiemy Lisa”, „Dziwne przygody Koziołka Matołka – Złoty szlak”. Podczas „Konkursu śpiewu” zachęcano starszaki do popisów wokalnych na tle grupy; tworzenia własnych utworów na zgłosce „meee”. Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały postać Koziołka Matołka dorysowując wymyśloną przygodę lub miejsce, w którym aktualnie się znajduje – na tablicach z pracami można było podziwiać koziołka z Pacanowa ubranego w charakterystyczne czerwone spodenki, żółte rękawiczki, z tobołkiem na ramieniu. Starszaki z grupy „Sowy” wykonały pracę plastyczną „Szorty Koziołka Matołka”. W czasie dowolnym przedszkolaki miały możliwość przeglądania przyniesionych przez dzieci lub wypożyczonych z biblioteki książeczek.
Mamy nadzieję, że wprowadziłyśmy naszych podopiecznych w zaczarowany świat Kornela Makuszyńskiego i zachęciłyśmy naszych małych czytelników do poznawania innych historii bohaterów zawartych w książkach tego wybitnego literata.
Aleksandra Kołodziejczak
„To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimnym śniegiem dmucha
– w serca złamane i smutne,
cicha wstępuje otucha.
To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu już wieków,
pod dachem tkliwej kolędy,
Bóg się rodzi w człowieku”.
Choinka
Święta Bożego Narodzenia są czasem niezwykłym, na który z niecierpliwością oczekują dzieci oraz dorośli. Czas, gdy Dzieciątko Jezus znów się rodzi, dając nam nową wiarę i nadzieję, dla wielu jest czasem serdeczności, wybaczania, okazywania sobie miłości. Jest czasem oddechu, okazją do spotkań z bliskimi, śpiewania kolęd w blasku choinki i zapachu smakowitych potraw.
Coroczną tradycją w naszym przedszkolu są „Wigilijki przedszkolne”, czyli spotkania opłatkowe, które poprzedzone są przypominaniem sobie tradycji, związanych z całym okresem Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki śpiewają kolędy, wykonują łańcuchy, kartki świąteczne oraz inne świąteczne ozdoby, pieką lub dekorują pierniczki, słuchają bajek i opowiadań bożnarodzeniowych, stroją choinki, opowiadają o domowych zwyczajach i przygotowaniach do Narodzenia Jezusa.
W tym roku ten wyjątkowy dzień każda grupa obchodziła w swojej sali. Przedszkolaki już od rana były uśmiechnięte i z radością i niecierpliwością oczekiwały na wydarzenia tego dnia. Po śniadaniu rozpoczęliśmy świętowanie. W każdej grupie dzieci przypomniały sobie historię, związaną z narodzeniem Jezusa, wysłuchując opowiadań dostosowanych do wieku: „Przygoda małego kłoska”, „Dawno temu w Betlejem”, „Narodzenie Chrystusa, a czy wiecie co to za Święto?”, „Narodziny Jezusa w betlejemskiej stajence” oraz „Historia o Narodzeniu Jezusa Chrystusa” lub oglądając film pt. „Historia Bożego Narodzenia”.
Następnie dzieci odgadywały zagadki oraz bawiły się w skojarzenia, związane z Bożym Narodzeniem, utrwalały kolędy, uczestniczyły w zabawach integracyjnych, dydaktycznych i ruchowych np. „Jaka to zabawka?”, „Zabawa świątecznych aniołów”, „Łańcuszek”, „Gwiazdeczki”, „Ubieramy choinkę”, „Co schowałam?”.
W tym dniu został także rozstrzygnięty rodzinny konkurs na „Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową.” Wszystkie dzieci, które wraz z rodzicami wzięły udział w konkursie, otrzymały dyplomy i drobne upominki, natomiast nagrodzone i wyróżnione dzieci dodatkowo-nagrody rzeczowe. Zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcia, które można obejrzeć na stronie przedszkola.
Stałym elementem tego dnia, w naszym przedszkolu, jest oczywiście nakrywanie do świątecznego stołu- dekorowanie stroikami, układanie talerzy i sztućców, pozostawienie wolnego miejsca, sianko pod obrusem, nazywanie 12 potraw wigilijnych, a później dzielenie się opłatkiem. Na stole w każdej grupie znalazły się tradycyjne potrawy, przygotowane przez nasze panie kucharki: zupa grzybowa, kapusta zasmażana, ryba, ziemniaki, kompot z suszonych owoców, makówki, opłatek, orzechy. Podczas wspólnego kolędowania oraz składania sobie życzeń panowała uroczysta, serdeczna atmosfera, Pani Dyrektor odwiedziła każdą grupę, by także złożyć świąteczne życzenia oraz połamać się z dziećmi i nauczycielami opłatkiem. Wspólny, świąteczny obiad był wspaniałym zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia.
Wierzymy, że coroczne spotkania opłatkowe w naszym przedszkolu są dla dzieci miłym przeżyciem, że przyczyniają się do utrwalania przez nie bożonarodzeniowych tradycji oraz przygotowują do rodzinnego świętowania tego pięknego okresu Świąt Bożego Narodzenia w domach.
Opracowały: Edyta Smejkal
Weronika Stasicka
Idzie dobry święty , uśmiecha się wkoło,
Grzecznym dzieciom biją serduszka wesoło.
Niesie w dużym worku słodyczy bez liku,
Pełno dzisiaj wszędzie radości i krzyku.
Sanie Św .Mikołaja
Okres świąteczny to czas radości dla wszystkich dzieci. Poprzedza go spotkanie z Mikołajem, chyba najmilszym i najbardziej wyczekiwanym gościem.
Wszystkie dzieci potrafią rozpoznać sylwetkę Mikołaja pośród innych. Znają Pana w charakterystycznym czerwonym płaszczu, obszytym białym futerkiem, czerwonej czapie z białym pomponem i długą białą brodą. Jeśli zapytamy o to: „kim był naprawdę Święty Mikołaj? skąd pochodził ? i dlaczego 6 grudnia obdarowujemy się prezentami ?” zaczynają się problemy. To na nas, dorosłych, spoczywa obowiązek zapoznania dzieci z rodzinnymi tradycjami. Dlatego tak ważne jest zapoznawanie, przypominanie, uczenie dzieci od najmłodszych lat tradycji i zwyczajów rodzinnych i kultywowanie ich nie tylko w przedszkolu, ale także w domu.
Każdy z nas wie, i mały i duży, że Święty Mikołaj to jeden z najfajniejszych ludzi. Co roku, w grudniu pojawia się na świecie z wielkim workiem pełnym prezentów. Worek, jak można się domyślać, jest magiczny …………..dlaczego? ponieważ prawdopodobnie nie ma dna. No bo jak inaczej zmieściłyby się w nim tysiące, tysiące podarunków, na które czekają dzieci.
Wizyta świętego Mikołaja w przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Aby dobrze się na ten dzień przygotować, przedszkolaki przez cały czas oczekiwania starają się być bardzo grzeczne, gdyż wszystkim wiadomo, że Mikołaj przychodzi z prezentami tylko do grzecznych dzieci.
Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Różnorodne techniki sprawiają, że każda praca jest oryginalna i ciekawa. Już pod koniec listopada przedszkolaki, pod okiem swoich pań ,,piszą” listy do Świętego Mikołaja, w których rysują swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów. Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenkę lub wiersz, które mogą zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.
6 grudnia, mimo braku białego puchu ( jednak wśród wirujących płatków śniegu) Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Najpierw było słychać dzwoneczki, potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. W tym roku nie przybył sam. Towarzyszyli mu pomocnicy: Śnieżynka i Elf. Wszystkie przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie, szczególnie te, które pierwszy raz witały Mikołaja w przedszkolu. Dzieci z ogromną radością przywitały Mikołaja śpiewając mu piosenki i recytując wiersze.
Na zakończenie, św. Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Ale dzieci wraz ze swoimi „paniami”, również przygotowały podarunek dla Mikołaja i Jego pomocników. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.
Mikołaj chętnie zostałby dłużej w naszym przedszkolu, lecz na Jego odwiedziny czekały przecież inne dzieci. Żegnając niezwykłego gościa dzieci obiecały, że w przyszłym roku także będą grzeczne i zaprosiły do odwiedzenia naszego przedszkola. Dzieci długo wspominały to spotkanie, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą drogiego gościa i pomachają mu na pożegnanie.
Do widzenia Święty Mikołaju!
Opracowały:
Małgorzata Władarz, Bożena Rak, Anna Szmajduch.
W Wigilię świętego Andrzeja,
spełniona nich będzie Twoja nadzieja.
Niechby Ci się sprawdziło
to co kiedyś wymarzyło
Andrzejki
Andrzejki to tradycja ludowa, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Popularne Andrzejki znane też jako Jędrzejki to magiczny wieczór z odkrywającymi przyszłość wróżbami. Przypadają one w nocy z 29 na 30 listopada i są specjalną okazją do zorganizowania wspaniałych towarzyskich spotkań i dobrej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem.
Spotkania Andrzejkowe w naszym przedszkolu to zabawa połączona wspólnymi wróżbami dla chłopców i dziewcząt. Wszystkie grupy wiekowe miały okazję bawić się na andrzejkowej imprezie. Zaplanowano na tą okazję ciekawe propozycje wróżb i zabaw dla dzieci, a nasze przedszkolaki zjawiły się w przedszkolu w wyjątkowych przebraniach. Dekoracja sal, blask świec, zapach topionego wosku wywołały nastrój niezwykłego andrzejkowego dnia. Choć w każdej grupie uroczystości wyglądały trochę inaczej to zgodnie z tradycją święty Andrzej uchylając rąbka tajemnicy wszystkim dzieciom dał poznać swoją przyszłość poprzez lanie wosku przez klucz, aby z zastygłej masy doczytać przyszłość. Wszyscy bawili się w „wychodzenie bucików za próg”, aby poznać osobę, której but znajdzie się pierwszy poza progiem sali i tym samym ta osoba pojedzie w daleką podróż. Przedszkolaki „Losowały zawody”, aby dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywały w przyszłości. Wybierały „kolory”, które mówiły o ich wadach, rzucały również grosikiem i wypowiadały życzenia. Ponadto:
W grupie „Misie” zapłonęła magiczna świeczka a dzieci przygotowywały samodzielnie ciasteczko z wróżbą, które układały na blasze do pieczenia. Z czarodziejskiego worka wyciągały niespodziankę, a z cukierkowej wróżby dowiedziały się jaki prezent otrzymają w najbliższym czasie, odgadywały zagadki i wybierały klucz z wróżbą. Spożywały też słodki poczęstunek: ciasteczka przygotowane przez rodzica.
W grupie „Wiewiórki” przedszkolaki poznały przysłowia związane z Andrzejkami oraz bawiły się w „magiczne liczby”, które zdradzały cechy ich charakteru. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.
W grupie „Pszczółki” odbyła się rozmowa przy ilustracji na temat różnych sposobów dowiadywania się co nas czeka w przyszłości. Przewodnim hasłem spotkania było andrzejkowe zaklęcie – „Hokus- pokus, czary- mary niech się spełnią andrzejkowe czary”. Przedszkolaki wybierając „magiczne serce” poznały imię przyszłej żony/męża, podczas „Cukierkowej wróżby”, która stanowiła również słodki poczęstunek poznały nazwę prezentu, którego mogą się spodziewać w najbliższym czasie. Poszczególne wróżby przerywane były wspólną zabawą przy znanych dzieciom piosenkach a otrzymane wróżby w formie obrazkowej przedszkolaki wklejały do pamiątkowej książeczki.
W grupie „Sowy” przewodnikiem andrzejkowym był niezwykły gość „Kasztanowy żółw wróżbita”, który wprowadził dzieci w krainę wróżb. Wróżby kasztanowego wróżbity: „Magiczna butelka”, „Mowa kwiatów”, „Serca z imionami dziewcząt i chłopców”, „Co mówi zwierzątko” były pełne tajemniczości. Przedszkolaki otrzymały „Klucze z wróżbami” i poznawały „Swoje charaktery”. Na koniec każdy otrzymał gałązkę „wiśni japońskiej”, która jak mówi przepowiednia, jeśli zakwitnie do „Bożego Narodzenia” zagwarantuje spełnienie wróżb.
Wróżenie to bardzo ciekawe zabawy, które wymagają natężenia uwagi, skupienia i zastanowienia. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i choć wróżenie to tylko zabawa i nie powinniśmy traktować jej poważnie, jesteśmy ciekawi czy nasze wróżby spełnią się w przyszłości
Opracowanie: Edyta Smejkal. Bożena Rak, Anna Szmajduch
,,Dobre słowa nie kosztują dużo,
choć czynią wiele dobrego”.
Blaise Pascal
„ Znajdź się wśród życzliwych – 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień”
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Święto to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jego oryginalna nazwa brzmi Hallo World Day, co oznacza mówienie hallo (cześć) przynajmniej dziesięciu osobom dziennie. Obecnie głównym celem tego dnia jest promowanie idei pokoju na całym świecie przez okazywanie przyjaznych emocji. Przesłaniem akcji jest, abyśmy byli życzliwi codziennie, a nie tylko w specjalne dni.
W ramach prowadzonego w naszym przedszkolu projektu edukacyjnego „ Pola i Gucio w podróży po krainie emocji” w dniach 19.11.2021 oraz 22.11.2021 obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Podczas tego dnia dzieci, w każdej z grup wysłuchały wiersza „Życzliwość”, po czym odbyła się „burza mózgów”, dotycząca pojęcia „życzliwość” – pomysły dzieci były zapisywane na promieniach słońca, które jest symbolem tego święta. Następnie przedszkolaki przywitały się ze sobą na różne sposoby – ukłon, podaj rękę i powiedz „cześć”, uśmiechnij się, przywitaj się małymi paluszkami. Kolejną zabawą była wzajemna pomoc- przy dźwiękach muzyki dzieci spacerowały, natomiast, gdy muzyka ucichła zadaniem przedszkolaków było dobrać się w pary i pomóc koledze na różne sposoby: na przykład zrobić dla niego parasol, gdyż pada deszcz czy pomóc mu wejść pod górę – przekonały się, jak istotne jest wsparcie drugiej osoby w ciężkich chwilach. Nie zabrakło w tym radosnym dniu podkreślania, jak ważne jest powiedzenie drugiej osobie czegoś miłego, gdyż wtedy czujemy się przyjemnie, mamy dobre humory i radosne nastawienie. Przedszkolaki, rozwiązując zagadki, wykazały się również wiedzą, kiedy używać najważniejszych słów takich jak – proszę, przepraszam, dziękuję, proszę, dzień dobry, cześć! Wysłuchały także książeczek „Pomocy, mała żabko!” oraz „Kicia Kocia mówi dzień dobry”. Na koniec każdy z uczestników zajęć stworzył swój Order Uśmiechu, a do domu zabrał ze sobą kupon-dobre słowo na dobry dzień, które mógł przekazać dalej np. komuś z rodziny.
Dzień Życzliwości był dniem pełnym dobrych słów, czynów oraz radości. Mamy nadzieję, że przedszkolaki zaniosły do domów dobrą energię i szerokie uśmiechy.
Opracowanie: Anna Wrzoł, Weronika Stasicka
16 listopada w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty przyrodnicze pt „Z lotu ptaka”.
Ptak w locie.
W Polsce badacze doliczyli się 450 gatunków ptaków, a na całym świecie istnieje ich około 10 tysięcy! Mimo tego, że ptaki żyją tuż obok nas nie za bardzo im się przyglądamy. A wystarczy tylko na chwilę się zatrzymać, podnieść głowę do góry i rozejrzeć się dookoła. Z czasem ptaków widzi się coraz więcej, a ich obserwowanie staje się pasją. Podczas warsztatów zobaczyliśmy jak fascynujące są ptaki! Opowiadaliśmy o ich zwyczajach, sprycie, mądrości i niebezpieczeństwach czyhających na nie. Dzieci dowiedziały się gdzie śpią, po co budują gniazda, co jedzą i jak przystosowują się do życia blisko człowieka. Miały okazję zobaczyć najmniejszego ptaka Europy jakim jest mysikrólik. Świetnie też poradziły sobie z odpowiedzą na pytanie „Jaki ptak jest największy na świecie?” – zgodnie odpowiedziały że struś. Dużo śmiechu wywołało u przedszkolaków oglądanie kukabury chichotliwej, która charakteryzuje się wydawaniem głośnych odgłosów przypominających histeryczny, ludzki chichot, a niektórym dzieciom przypominał on odgłosy małpy.
W drugiej części warsztatów dzieci wykonały prace plastyczną wypełniając kontury wybranych ptaków kolorowym piaskiem.
Poprzez udział w warsztatach, dzieci poznały sposoby na łatwe „podglądanie” ptasich zwyczajów, dowiedziały się jak mądrze dokarmiać ptaki i jak postępować gdy podlot wypadnie z gniazda, a ponadto rozbudzano zainteresowania życiem ptaków przylatujących do naszego karmnika, czy budujących gniazdo na naszym balkonie.
opracowanie: Agata Bajbuła
Flaga Polski
Ważnym zadaniem placówek oświatowych jest rozbudzanie u dzieci przywiązania i miłości do małej i wielkiej Ojczyzny. Dla małego człowieka ojczyzną jest jego miejsce zamieszkania, wieś czy miasto, przedszkole, szkoła, koledzy, gdzie wszystko jest znajome i bliskie, gdzie czuje się bezpieczny. Kształtowanie postaw patriotycznych jest obowiązkiem każdego nauczyciela i rodzica, to oni przygotowują najmłodsze pokolenie Polaków, którzy w przyszłości wezmą w swoje ręce losy naszej kochanej Ojczyzny, pomogą jej się zmieniać na lepsze, sprawiać, że będzie coraz piękniejsza i bogatsza.
Zagadnień historycznych i narodowych nie jest łatwo wytłumaczyć maluchom, ale w naszym przedszkolu, takich tematów nie unikamy. Ważne jest, aby wszystko przekazać w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci.
11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. W roku 1918, po 123 latach niewoli pruskiej, rosyjskiej i austriackiej, Polska odzyskała niepodległość, powróciła na mapę Europy i świata. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci, w wielkim skrócie, poznały historię związaną z zaborami, próbami walki o wolność, dowiedziały się o czasach, kiedy nie można było rozmawiać po Polsku, wywieszać biało-czerwonej flagi, w żaden sposób manifestować tego, że jest się i chce się być Polakiem, o karach za to grożących, o wielkim smutku i tęsknocie za wolną Ojczyzną.
W rocznicę odzyskania niepodległości w całym kraju odbywają się uroczystości, akademie, parady wojska. 9 i 10 listopada również w naszym przedszkolu odbywały się zajęcia poświęcone tej tematyce. Jak w ubiegłym roku obchodziliśmy to święto w swoich grupach. Dzieci przyszły odświętnie ubrane, przypięły kokardy narodowe, odśpiewały hymn oraz utrwaliły symbole narodowe. Grupa Sowy przygotowała z tej okazji wiersz „Kto Ty jesteś? – Polak mały” Wł. Bełzy, w grupie Wiewiórki, Misie i Pszczółki dzieci samodzielnie wykonały piękne flagi. Prace plastyczne dzieci mogliśmy podziwiać na przedszkolnych gazetkach. Były prezentacje multimedialne, pogadanki, wiersze, zagadki i zabawy ruchowe. Wszystko po to, by utrwalić symbole narodowe, przybliżyć sylwetkę wielkiego wodza – marszałka Józefa Piłsudskiego, uczcić pamięć żołnierzy ginących za wolność kraju. Każda z grup, w tych dniach, uczestniczyła w przepięknym koncercie patriotycznym on-line, podczas którego dzieci, oprócz rozpoznawania symboli narodowych, czy spotkania z marszałkiem, mogły wysłuchać popularnych pieśni legionowych i wziąć udział w proponowanych zabawach integracyjnych.
To, jak bardzo chętnie o niej słuchają i dopytują o szczegóły upewnia nas, że warto rozmawiać i wyjaśniać dzieciom zawiłości historii – oczywiście na miarę ich predyspozycji rozwojowych.
Zredagowały: Anna Wrzoł, Anna Czernecka – Mac
Policjant
Bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym uzależnione jest od osobowości dziecka oraz rozwoju psychofizycznego. Odkrywanie prawdziwych tajemnic świata dzieci w wieku przedszkolnym odbywa się poprzez wrażenia, zwłaszcza wzrokowe i słuchowe. Dzieci bardzo często mają fałszywe pojęcie o wielu sprawach życia codziennego, a w tym także o zagadnieniach związanych z ruchem drogowym. Myślą np., że na przejściu oznaczonym zebrą są bezpieczne niezależnie od swojego zachowania, że kierowca zatrzyma pojazd w miejscu i nic im nie grozi.
Wiek przedszkolny, to wiek zabawy, dlatego dzieci przezywają życie jak rodzaj zabawy, są impulsywne, reagują żywo szczególnie wtedy, gdy są opanowane emocjami. Dzieci, pod wpływem radości, zdziwienia, zapominają o pojazdach na ulicy, o niebezpieczeństwie, jakie one stanowią, żyją chwilą, nie zdając sobie sprawy jakie konsekwencje może przynieść lekkomyślne zachowanie i chwila nieuwagi. Zadaniem nauczycieli, rodziców jest zainteresować dzieci ruchem drogowym, zwracając uwagę na te elementy, które decydują o bezpieczeństwie na ulicy lub drodze.
Mając na uwadze jak ważna jest znajomość podstawowych zasad ruchu drogowego, co roku w miesiącu wrześniu, nasze przedszkole podejmuje działania wpływające na podniesienie bezpieczeństwa dzieci. To, tak ważne i trudne, zagadnienie staramy się wprowadzać na zajęciach realizując tematy: „Wiemy, gdzie mieszkamy”, „Zebra na ulicy”, „Znamy zasady ruchu drogowego”, „Starszaki się nie zgubią” – znajomość swojego adresu”, „Znamy ważne numery telefonów”, „Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”.
Inną formą pozwalającą na utrwalanie podstawowych zasad ruchu drogowego i pieszego był spacer, podczas którego przedszkolaki miały możliwość wykazać się zdobytymi na zajęciach wiadomościami, jak również zastosowania ich w praktyce.
Podsumowując tematykę „Przedszkolaku bądź bezpieczny na drodze”, w październiku dzieci z naszego przedszkola miały spotkać się z przedstawicielem policji – dzielnicowym Goczałkowic. Niestety do spotkania nie doszło. Natomiast gość zawitał do nas 3 listopada. I to z kolegą! Dzielnicowi – Adrian Psiuk i Robert Sojka, opowiedzieli o pracy w policji, sprawdzili wiadomości dzieci z zakresu poruszania się po drogach (szczególnie wtedy, gdy nie ma chodnika), przypomnieli o konieczności noszenia odblasków, gdy robi się ciemno. Dowiedzieli się, że dzieci bardzo dobrze znają numery alarmowe, wiedzą, że obcym osobom nie wolno otwierać drzwi. Przedszkolaki wiedzą, że jeśli je zaczepia ktoś obcy, to muszą o tym powiadomić rodziców, a w razie potrzeby uciekać głośno krzycząc – na pomoc!
Każda grupa otrzymała od dzielnicowych pamiątkowy dyplom za tak rozległą wiedzę, a naszym gościom dzieci umiliły czas wesołą piosenką. I choć ogromną atrakcję stanowiły elementy wyposażenia, a mianowicie kajdanki, pałka, czy krótkofalówka, to nic nie zastąpi kontaktu z radiowozem. Możliwość wejścia do środka, poczucia się jak policyjny kierowca, włączenia sygnałów dźwiękowych, wywoływały radość na ustach naszych milusińskich. Na koniec dzieci z grupy starszej, w ramach podziękowania, wręczyły skromny upominek od wszystkich przedszkolaków, które z pewnością na długo zapamiętają ten wyjątkowy dzień.
A gościom naszym dziękujemy i zapraszamy za rok.
Opracowanie: Bożena Rak, Anna Czernecka – Mac, Anna Wrzoł
Pociąg z dziećmi.
“Wszyscy pięknie dziś ubrani, uśmiechnięci, uczesani,
Dzień ten w sercach nam zostanie, bo dziś będzie pasowanie.”
Pasowanie na przedszkolaka jest kolejnym etapem okresu adaptacji kilkuletniego dziecka do nowych warunków. Od pierwszego dnia pobytu dziecka w przedszkolu, poczyniłyśmy wiele starań, aby pokonać stres i zapobiec negatywnym przeżyciom małego dziecka przy przekraczaniu progu przedszkola. Jesteśmy przekonane, że dzieci mają poczucie bezpieczeństwa, a rodzice pewność, że nasze przedszkole jest tym miejscem, gdzie bez obawy mogą pozostawić swoje dziecko.
28 października 2021 roku w naszym przedszkolu odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”- pierwsza ważna uroczystość w życiu naszych najmłodszych podopiecznych. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Ich pierwszy występ na scenie. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Wystąpiły w nowej roli przedszkolaka- aktora, który tańczy, śpiewa i recytuje. Występ dzieci wzbudził ogromne emocje. Mali artyści spisali się na medal.
Po części artystycznej nastał czas na uroczyste naznaczenie dzieci „magicznym ołówkiem”. Wobec zebranych, dzieci zobowiązały się przestrzegać słów przyrzeczenia.
Ja przedszkolak dzielny,
Będę zawsze uśmiechnięty.
Będę słuchał swojej pani
I zjadał całe śniadanie.
Będę grzecznie się bawił,
I pilnie się uczył
Żebym mamy i taty
Nigdy nie zasmucił……
Po złożonej obietnicy, dokonano uroczystego pasowania. Dzieci, z powagą i w olbrzymim skupieniu oczekiwały na wypowiedzenie znaczących słów: „Pasuję Cię na przedszkolaka”. Po pasowaniu dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Nie zabrakło również wspólnej pamiątkowej sesji zdjęciowej. Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na poczęstunek.
Z pewnością był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i kadry pedagogicznej. Od dnia dzisiejszego oficjalnie zaczynamy przedszkolny rok wspaniałej zabawy i nauki w grupie :” MISIE”.
Wszystkim dzieciom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu!
Małgorzata Władarz, Anna Szmajduch
Dzieci czytają książkę.
Dzisiejszy świat zmienia się w bardzo szybkim tempie, a przeobrażenia dotyczą nie tylko techniki, ale także życia społecznego oraz rodziny. Dzieci, tak samo jak dorośli muszą się dopasowywać do nowych, często trudnych zadań, zmieniających się warunków, sytuacji, muszą wypracowywać nowe sposoby działania, radzić sobie z trudnościami w skuteczny sposób. To wszystko niejednokrotnie wywołuje u nich lęk. Świat, mimo wielu udogodnień, powszechnego dostępu do wysokich technologii, zabawek, atrakcji, nie zawsze jest dla dziecka przyjazny-często jest źródłem niepewności, samotności, braku poczucia bezpieczeństwa, zrozumienia, braku akceptacji ze strony rodziny czy rówieśników.
Jednym ze sposobów pomocy dzieciom w ich codziennych zmaganiach z lękami jest czytanie im bajek terapeutycznych. Bajka terapeutyczna stanowi swoistą terapię dla dziecka. Bohaterowie mają zwykle podobne lub takie same problemy, jak dzieci w wieku przedszkolnym; boją się ciemności, burzy, rozstania z rodzicem, obcych, rówieśników, głośnych dźwięków, zwierząt, przebierańców, śmierci. Dzieci, przeżywając przygody wraz z postaciami z bajek, mierzą się tym samym z problemami i dylematami, z którymi często borykają się każdego dnia. W ten sposób, bajka oddziaływując na wyobraźnię dziecka, spełnia swoją terapeutyczną rolę. Umożliwia dzieciom poznanie i rozumienie cudzych, a potem, dzięki temu, własnych motywów działania, własnych reakcji. Dzięki niej dziecko uczy się komunikować swoje potrzeby, pragnienia, marzenia, uczy się odróżniać dobro od zła, wyrażać emocje i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Bajka potrafi także uspokoić dziecko, wprowadzić je w pogodny nastrój, wyciszyć przed snem. Wspiera, pomaga znosić porażki, redukuje napięcie. Jednym słowem bajka terapeutyczna wpływa na osobowość dziecka, wyposażając je w nowe zasoby, stymulując jego rozwój.
Podczas tygodnia bajek terapeutycznych, który odbywał się w naszym przedszkolu pod nazwą „Uczucia zaklęte w bajkach”, wszyscy wychowawcy prezentowali dzieciom bajki terapeutyczne oraz prowadzili zajęcia związane z emocjami, starając się dostosować przekazywane treści do wieku i możliwości rozwojowych swoich podopiecznych.
W grupie najmłodszej przedszkolaki z uwagą i wielkim zainteresowaniem oglądały bajki: „Mój przyjaciel Necio” oraz „Psi Patrol”. W ciągu dnia słuchały bajek czytanych przez nauczyciela: „Bajka o Pieseczku”, „Bajka o mróweczce”, „O misiu Karolku”, „O misiu, który bał się ciemności”. Nauczyciel poprzez literaturę, której głównymi bohaterami były zwierzęta zachęcał dzieci do okazywania swoich uczuć, do bycia sobą i akceptacji siebie takimi, jacy jesteśmy. Podjął tematykę związaną ze strachem, który jest dla małego dziecka naturalnym odczuciem i jedną z najbardziej nieprzyjemnych emocji.
W grupie średniej dzieci miały okazję wysłuchać bajek terapeutycznych autorstwa Anety Konefał. Bajki: „Nie bój się misiu”, „Nieśmiałość”, „Po deszczu zawsze wychodzi słońce”, „Gdzie mieszka złość”, „Radość” stały się inspiracją do rozmowy na temat podstawowych uczuć, zarówno przyjemnych, jak i nieprzyjemnych.
W grupie „Pszczółek” podstawą tygodnia pt. „Uczucia zaklęte w bajkach” była lektura książki „Bajki pomagają dzieciom”, którą napisała Cornelia Nitsch. Dzieci rozpoznawały i nazywały emocje bohaterów poszczególnych tytułów: „Opowieść o jednym takim, co wstawał lewą nogą” – kiedy dziecko wstaje rano z trudnością, „Opowieść o Tomku Tralala i o księżycu” – jeśli dziecko boi się rówieśników, „Opowieść o oskubanym kurczaku” – kiedy dziecko rozpacza z powodu zepsutej zabawki, „Opowieść o małym tchórzu” – kiedy dziecko jest lękliwe, „Opowieść o motylach w brzuchu” – kiedy dziecko tęskni za domem. Książka czytana była podczas poobiedniego odpoczynku, następnie odbywała się rozmowa na temat wysłuchanego utworu. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami, w których doznawały podobnych emocji np.: złości, strachu, rozpaczy, lęku, tęsknoty. Ulubionym elementem działań było pokazywanie omawianej emocji przed lustrem.
W grupie najstarszej przedszkolaki codziennie na zajęciach popołudniowych słuchały, a następnie omawiały emocje ukryte w postaciach bajek terapeutycznych Marii Molickiej: „Lisek Łakomczuszek”, „Wesoły Pufcio”, „Zuzi buzi”, „O laleczce, która była klaunem”, „Duch Krecik”. Wysłuchały również bajek terapeutycznych w teatrze kamishibai „O zajączku, który nie chciał się dzielić” i „O borsuku, który na cały świat się obraził” oraz wszystkim nam znanej baśni „Brzydkie kaczątko”. Na podstawie tych treści dzieci prowadziły rozmowy, wykonywały prace praktyczne, plastyczne, brały udział w zabawach dydaktycznych, integracyjnych, tanecznych. Podsumowaniem tygodnia uczuć była wspólna praca plastyczna „Księga emocji”.
Tydzień bajek terapeutycznych pozwolił nam-nauczycielom zaobserwować, jak pozytywny jest wpływ bajek terapeutycznych na rozwój dzieci. Jak świetnym są sposobem na rozmawianie z dziećmi o ich emocjach, o ich trudnych przeżyciach, ich lękach. A o emocjach warto, a nawet należy rozmawiać, bo są one częścią naszego życia. Zarówno te przyjemne, jak i nieprzyjemne, jeśli nie są wyrażane w prawidłowy sposób, mogą prowadzić do sytuacji konfliktowych. Dlatego musimy uczyć dzieci rozpoznawać, nazywać oraz wyrażać we właściwy sposób uczucia. Wszystko to bowiem pozwoli im na łatwiejsze nawiązywanie relacji międzyludzkich oraz radzenie sobie w różnych codziennych, często trudnych sytuacjach w sposób, który pozwoli im czuć się dobrze i myśleć dobrze o sobie i innych. Wychowanie emocjonalne jest bardzo trudne i tego trudu podejmujemy się w tym roku szkolnym, wprowadzając do „Planu Rocznego” także projekt edukacyjny pt. „Pola i Gucio w podróży po krainie emocji-rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci w wieku przedszkolnym”.
Warto pamięć, iż bajki terapeutyczne są ważne także dla nas dorosłych, gdyż pozwalają nam wejść w świat dzieci, próbować je rozumieć, razem z nimi przeżywać ich smutki i radości. Są także świetnym sposobem na tworzenie relacji między dzieckiem a dorosłym, są przestrzenią, w której możemy przekazywać dzieciom nasze wartości, są miejscem, w którym możemy się spotkać i po prostu być razem. Bajki terapeutyczne potrafią uzdrawiać, warto na co dzień korzystać z ich dobroczynnego wpływu.
Edyta Smejkal, Weronika Stasicka
Ucha nadstawiam, słucham jak gra. Muzyka we mnie – w muzyce ja.”
Każdego dnia, w naszym przedszkolu, rozbrzmiewa różnorodna muzyka. Dzieci tańczą, śpiewają, grają na instrumentach oraz odpoczywają przy dźwiękach różnorodnych utworów. Muzyka łagodzi obyczaje, rozwesela i relaksuje. Muzyka ma nawet swoje święto………. Święto, obchodzone na całym świecie, 21 czerwca- pierwszego dnia lata.
Dlatego, właśnie dzisiaj, tej wspaniałej muzyki nie mogło zabraknąć również w naszym przedszkolu. Nasze przedszkolaki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Było więc rozpoznawanie instrumentów, tworzenie muzyki i jej słuchanie, zabawy przy muzyce, granie na instrumentach, tworzenie orkiestry. Każdy przedszkolak znalazł coś dla siebie i świetnie się bawił.
Keyboard, bębenek czy gitara, to tylko niektóre instrumenty, które dzieci mogły poznać i usłyszeć na żywo. Każde dziecko, miało możliwość spróbowania samodzielnej gry na instrumentach, odkrywając przy tym swój talent muzyczny. Przedszkolaki nie tylko uważnie słuchały utworów muzycznych, ale również aktywnie brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych.
Dzieci z grup starszych, swoje spotkanie rozpoczęły od swobodnej rozmowy na temat muzyki, próbując odpowiedzieć na pytania: co to jest muzyka? co to są dźwięki ? czy muzyka jest wszędzie? i wreszcie- jakie dźwięki otaczają nas w przyrodzie? Następnie wzięły udział w zabawie ruchowej do muzyki: „Jestem muzykantem – konszabelantem”, przypominając i utrwalając nazwy instrumentów muzycznych oraz ich wygląd. Rozwiązywały również zagadki słuchowe, jednocześnie poznając podział instrumentów. Nie zabrakło rozmów na temat emocji, jakie może wywołać muzyka. Podczas spotkania przypomniano o sławnych kompozytorach – Mozarcie, Chopinie, Bachu.
W grupach młodszych, dzieci zostały powitane wierszem Juliana Tuwima: „O Panu Tralalińskim”. Podczas zabawy dydaktycznej: „Nazwij instrument”, przedszkolaki rozpoznawały i nazywały instrumenty przedstawione na obrazkach oraz zgromadzone na dywanie. Dzieliły ich nazwy na sylaby, słuchały wydawanych dźwięków, „grały na sobie samym” naśladując rytmy podane przez nauczycielkę. Nie zabrakło także zagadek słuchowych – dzieci rozpoznawały instrumenty po odgłosie oraz z płyty CD. Rozwiązywały również zagadki o tematyce muzycznej. Podczas zabawy słuchowej „Jaka to melodia?” rozpoznawały poznane w przedszkolu piosenki po usłyszanej melodii. Dużym powodzeniem cieszyła się zabawa: „Przedszkolne hity”, w czasie której chętne dzieci mogły indywidualnie zaprezentować swoją ulubioną piosenkę. Przerywnikiem zabaw dydaktycznych było słuchanie muzyki różnych rodzajów oraz zabawy naśladowcze przy muzyce klasycznej, rockowej, disco – uczestnicy zajęć naśladowali grę na skrzypcach, na gitarze, dowolnie tańczyli przy muzyce disco. Podsumowaniem zajęć było rysowanie instrumentów muzycznych po wykropkowanym śladzie.
Na zakończenie imprezy, dzieci w każdej grupie, bawiły się przy wybranej muzyce . Zabawa była wyśmienita, a dzieci radosne i zadowolone.
Zredagowały nauczycielki :
Małgorzata Władarz
Anna Czernecka- Mac
Aleksandra Kołodziejczak
„Dajmy dzieciom słońce,
dajmy dzieciom miłość,
dajmy dzieciom radość,
żeby łez nie było”
Wanda Chotomska
Dzieci.
„Dzień Dziecka” to bardzo radosny dzień dla dzieci i wyjątkowe wyzwanie dla ich opiekunów. W tym wyjątkowym dniu dzieci oczekują zwiększonej dawki przyjemności, łakoci, prezentów i organizacji imprez. W naszym przedszkolu staraliśmy się jak tylko to możliwe w czasie trwającej pandemii umilić przedszkolakom czas. Wszyscy pracownicy naszej placówki zaangażowali się w to niełatwe przedsięwzięcie. Z racji zbliżającego się turnieju Euro 2021 zaproponowaliśmy strój sportowy i zawody sportowe, które sprawiają dzieciom dużo radości.
Tak więc, wczesnym rankiem 1 czerwca 2021 roku na naszym podwórku przedszkolnym pojawiły się biało – czerwone balony, a przybywające przedszkolaki wchodziły do sal ubrane na sportowo w barwach narodowych – białe koszulki z orłem i nadrukiem Polska oraz czerwone spodenki. Wszystkie dzieci wzięły udział w zabawach zorganizowanych na świeżym powietrzu, choć z racji covidowych obostrzeń zmuszeni byliśmy podzielić przygotowane propozycje na dwie tury (niski i wysoki budynek). Dzieci bawiły się wspaniale, bo zabawa była świetna a spotkanie obfitowało w liczne atrakcje. Na przedszkolnym placu zabaw czekała pani dyrektor, aby złożyć dzieciom życzenia z okazji ich święta i życzyć przyjemnej zabawy. Rozpoczęliśmy od pokazu baniek mydlanych, unoszone przez lekki wietrzyk kolorowe banieczki spowodowały istne szaleństwo pogoni, podskoków i odgłosów śmiechu. Następnie pod okiem instruktora przedszkolaki wzięły udział w aerobiku, czyli ćwiczeniach w rytmie muzyki. Nasi podopieczni naśladowali dokładnie wszystkie proponowane ruchy, które stanowiły rozgrzewkę przed przystąpieniem do pokonania kolorowego toru przeszkód. Dzieci pod okiem nauczycieli i opiekunów z wielkim zaangażowaniem i dokładnością pokonywały każdą napotkaną przeszkodę. Podczas całego pobytu na świeżym powietrzu towarzyszyli nam klaun i Pipi Langstrump, tańce i wesołe zabawy z bajkowymi postaciami to dla każdego dziecka wyjątkowe wydarzenie.
Nauczyciele również zadbali o wyjątkową atmosferę w salach przedszkolnych. Na gazetkach pojawiły się kolorowe, wesołe dekoracje. W oczekiwaniu na wyjście na dwór opiekunowie rozmawiali z dziećmi na temat historii „Dnia Dziecka”. Również w salach odbyły się ćwiczenia gimnastyczne: przeskakiwanie przez przeszkodę, przejście przez tunel, bieg z woreczkami na głowie, rzut do celu, przechodzenie stopa za stopą po skakance, podanie piłki nad głową. Nikogo nie trzeba przekonywać jak wiele radości sprawiają dzieciom wszelkie ćwiczenia gimnastyczne czy zabawy ruchowe: „Samoloty”, „Samochody”. Przedszkolaki tańczyły do skocznej muzyki, rozwiązywały zagadki słowne i słuchowe. Dzieci z niecierpliwością czekały na obiecaną przez panie kucharki niespodziankę – lody „Zielona Budka”.
Na zakończenie tego tak radosnego dnia wszystkie przedszkolaki otrzymały upominki zachęcające do czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz akcesoria do kibicowania naszym piłkarzom w czasie trwania Euro i sportowcom rywalizującym na Olimpiadzie w Tokio. Dzieci każdego dnia otrzymują wiele miłości i serca od rodziców i nauczycielek, jednak w dniu ich święta było widać, że czuły się naprawdę wyjątkowo. Można było to zauważyć po minach, gdyż uśmiech nie schodził z ich twarzy. Mamy nadzieję, że te wyjątkowe chwile pozostaną w wspomnieniach na długo.
Nauczyciele Edyta Smejkal, Bożena Rak
Międzynarodowy Dzień Rodzin.
Międzynarodowy Dzień Rodziny jest dorocznym świętem na cześć wszystkich rodzin obchodzony 15 maja. W rodzinie tkwi prawdziwa siła każdego człowieka. Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas. To w rodzinie wychowują się i dorastają dzieci, czerpiąc z niej wyznawane w dorosłym życiu wartości, wzorce zachowań i styl życia.
W naszym przedszkolu również obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Rodziny we wszystkich grupach wiekowych. W tym dniu nauczycielki rozmawiały z dziećmi nt rodziny, co to jest rodzina, kto należy do rodziny, a także wzmacniano poczucie przynależności do rodziny. Szczególną uwagę zwracano na miłość i szacunek do wszystkich jej członków, a także na aktywne spędzanie razem czasu. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się jak spędzają razem czas, co lubią robić z najbliższymi. Przypomniano również dzieciom ich podstawowe prawo „Do życia w rodzinie”.
Starszaki z grupy „Sowy” rozpoczęły ten dzień zabawą ruchową do piosenki „Moja wesoła rodzinka” oraz „Figury” – prawidłowo reagując na sygnał dźwiękowy. W tym dniu przedszkolaki rozmawiały na temat swoich członków rodziny tworząc drzewo genealogiczne swoich przodków, a także nawiązały do rodzin różnych zwierząt, porównując ich rodziny do ludzi. Na zakończenie wykonały „Drzewo genealogiczne” ukazując swoją najbliższą rodzinę.
W grupie pszczółki dzieci zaprezentowały swoje rodziny na zdjęciach przyniesionych z tej okazji. Każdy bardzo chętnie opowiadał kto znajduje się na wspólnej rodzinnej fotografii. Przeliczały członków swojej rodziny i porównywały ich ilość. Z uwagą wysłuchały humorystycznych opowiadań pt. „Ala” oraz „Adam”. Następnie wzięły udział w zabawie ruchowej do piosenki „Zwariowana rodzinka”. Na zakończenie przedszkolaki wykonały ilustrację swojej rodziny, co zostało wyeksponowane na gazetce ściennej w korytarzu.
W grupie średniej „Wiewiórki” zajęcie rozpoczęto wysłuchaniem piosenki pt. „Moja wesoła rodzinka”. Na jej kanwie dzieci wypowiadały się, co to znaczy „rodzina”, kto do niej należy, jakie zasady panują w rodzinie, co jest najważniejsze w rodzinie. Prezentując przyniesione zdjęcia własnych rodzin opowiadały, z ilu osób składa się ich rodzina, jakie imiona noszą rodzice, dziadkowie, brat, siostra. Przypomniały sobie poznany wcześniej wierszyk pt. „Rodzinka”, który opowiada o tym, że każdy palec dłoni to inny członek rodziny. Opisywały ilustracje przedstawiające rodzinę, wskazywały jej poszczególnych członków, przeliczały, dzieliły wyrazy na sylaby, układały zdania z wyrazami: mama, tata, babcia, dziadek, siostra, brat, itp. W zabawie ruchowej ćwiczącej równowagę zamieniły się w „ kelnerów”, którzy podchodząc do „rodziców” wręczali tacę z „tortem”. Bawiły się również w zabawy słowne, gdzie za zadanie miały dokończyć rozpoczęte zdania dotyczące pokrewieństwa. Na zakończenie zajęć wykonały pracę plastyczną na temat „Moja rodzina”.
W grupie „Misie” przedszkolaki na podstawie wysłuchanego wiersza „Moja rodzina” oraz fotografii opowiadały o swoich rodzinach. Wymieniały ich członków, mówiły czym się zajmują i co lubią razem robić. Następnie wzięły udział w zabawie ruchowej „Rodzinki” dobierając się tak aby stworzyć taką samą rodzinę jaką przedstawia ilustracja. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną pt „Moja rodzina”, którą można podziwiać na wystawie w korytarzu przedszkolnym.
Dzień ten był dla wszystkich zarówno małych jak i dużych bardzo szczególny. Wiemy jak ważna jest w życiu każdego człowieka rodzina. Aktywne formy spędzania wolnego czasu z rodziną to najlepszy sposób na zacieśnianie wspólnych więzi. Warto więc codziennie spędzać ze sobą czas na wspólnych zabawach i rozmowach, aby odkrywać radość z bycia razem.
Agata Bajbuła
Majowe Święta.
Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny i kraju, w którym żyjemy. Z racji Świąt Państwowych w dniach 29.04.2021 r. oraz 4.05.2021 r. w naszym przedszkolu w każdej grupie wiekowej odbyły się zajęcia poświęcone świętom majowym: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Narodowej oraz 3 maja – Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W ten sposób staraliśmy się uczcić te wyjątkowe dla każdego Polaka święta.
W dniu zaplanowanych zajęć przedszkolaki przyszły do przedszkola ładnie ubrane a nauczyciele zadbali o odświętny wystrój sal i przygotowali ciekawe propozycje działań, aby w przystępny i zrozumiały sposób przybliżyć dzieciom treści patriotyczne. W każdej grupie wiekowej podejmowane aktywności były zróżnicowane i dostosowane do możliwości rozwojowych przedszkolaków.
Rozpoczęliśmy od tematyki najbliższej sercu każdego dziecka. Utrwalaliśmy więc nazwę naszej miejscowości, spacerowaliśmy ulicami Goczałkowic obserwując budowle, konstruowaliśmy popołudniu z różnego rodzaju kloców wybrane obiekty. Przedszkolaki zastanawiały się nad rolą pracy w życiu człowieka oraz co, by było, gdyby ludzie nie pracowali. Opowiadały o zawodach swoich rodziców i przedmiotach, które potrzebne są podczas wykonywania różnych zawodów.
Dzieci omawiały poszczególne regiony Polski szczególnie Śląsk. Dowiadywały się o bogactwach naturalnych takich jak węgiel czy sól kamienna. Podczas prezentacji multimedialnej poznawały ludowe stroje i słuchały utworów regionalnych wykonywanych przez zespół Śląsk i Mazowsze. Brały udział w dziecięcych tańcach ludowych: „Poszło dziewczę po ziele”, „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Zajoncek”, „Nie chcę Cię”. Podczas omawiania mapy Polski, dopasowywały pocztówki krajobrazów znajdujących się w Polsce: morze, góry, jeziora, rzeki, łąki i lasy, parki narodowe, miasta i wsie. W zabawie ruchowej „Jedzie pociąg z daleka” podróżowały do naszej pięknej stolicy. Nie zabrakło inspiracji zaczerpniętej z literatury dziecięcej: wierszy „Kim jesteś?” E. Stadmuller, „Katechizm polskiego dziecka” – Władysława Bełzy, „Barwy Ojczyste” – Czesława Janczarskiego, „Majowe święta” opowiadania Barbary Szelągowskiej na podstawie których dzieci mogły wzbogacić swoją wiedzę i wypowiadać się pięknym ojczystym językiem. Przedszkolaki zobaczyły film edukacyjny „POLSKA – maja Ojczyzna”. Utrwalały symbole narodowe: Flaga biało – czerwona, Godło Polski z białym orłem w koronie na czerwonym tle. Poznały tradycję wywieszania flagi z okazji świąt państwowych, flagi, która podkreśla charakter, niezależność i jest dumą wszystkich Polaków. Nasi podopieczni w postawie na baczność i z zachowaniem powagi odśpiewały Mazurek Dąbrowskiego – Hymn Polski. Dzieci wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem różnych technik: orła białego, dom ozdobiony flagą, Karolinkę, flagę narodową, kontur mapy Polski. Podsumowaniami działań były najczęściej zagadki, które przedszkolaki bardzo lubią, zabawy słowne „Prawda czy fałsz”, zabawa „Głuchy telefon” – wszystkie powiązane z omawianą tematyką oraz „Quiz” – wiedzy o Polsce.
Maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku dla własnego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. Zainteresowanie dzieci historią od najmłodszych lat jest niezbędne dla nauki patriotyzmu, kształtowania pozytywnych postaw i uczuć patriotycznych. Obchody świąt majowych miały na celu modelowanie tychże postaw. Dni poświęcone świętom majowym były dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.
Nauczyciele PP nr 2
Dziewczynka z Marzanną.
Staropolskim zwyczajem ludowym, symbolizującym pożegnanie mroźnej zimy i powitanie barwnej i wesołej wiosny, jest topienie Marzanny. Panna Marzanna to słomiana kukła odziana w stare ubrania. Jej topienie ma spowodować odejście złego, zimnego i ciemnego czasu, a także przebudzenie się przyrody do nowego życia, nadejście dni ciepłych, potrzebnych do uprawy roślin a co za tym idzie, do hodowli zwierząt. Marzannę palono, topiono w najbliższej rzece. Dziś, w związku z ochroną powietrza i wód, zwyczaj ten polega głównie na pożegnaniu i odstawieniu kukły w ciemny, głęboki kąt, aby zima do nas nie wróciła.
22.03.2021r. wszystkie przedszkolaki żegnały zimę i witały wiosnę w pięknie udekorowanych wiosennymi akcesoriami i elementami salach. Podczas zajęć poznały zwyczaje związane z nadejściem wiosny – robienie i topienie Marzanny – symbol odchodzącej zimy, chodzenie z Gaikiem – Maikiem – symbolem budzącej się do życia przyrody. Wysłuchały treści „Listu od Wiosny”. Odnajdywały w różnych miejscach sali znaki pozostawione przez Panią Wiosnę. Przypomniały sobie i utrwaliły wiadomości dotyczące zmian zachodzących wiosną w przyrodzie. Segregowały przedmioty związane z porami roku – zimą i wiosną. Rozwiązywały zagadki na temat wiosennych oznak
i nazywały pierwsze wiosenne kwiaty tj. przebiśnieg, pierwiosnek, krokus, sasanka. Układały obrazki z części ilustrujące ptaki powracające na wiosnę oraz zwierzęta budzące się z zimowego snu, a także kwiaty wiosenne. Słuchały
i odgadywały odgłosy związane z nadejściem wiosny. Podczas improwizacji ruchowej do muzyki z wykorzystaniem pasków zielonej bibuły naśladowały taniec listków na wietrze. W czasie zabawy ruchowej dzieci naśladowały również ptaki powracające z ciepłych krajów oraz „wicie gniazdka”. W zabawie „Pada deszczyk” naśladowały wiosenne zjawiska atmosferyczne. Tworzyły wiosenny ogródek siejąc nasiona rzeżuchy i umieściły go w „Kąciku przyrody”, by prowadzić swoje obserwacje. Do „kącika” trafiły również pierwsze wiosenne kwiaty w postaci żonkili, krokusów i hiacyntów. Śpiewały piosenki tj. „Wiosna wita nas”, „Witaj Wiosenko”, „Śpiący miś”, „Maszeruje wiosna”. Nie zabrakło również wspólnie recytowanego wiersza „Zielony sen”, a także inscenizacji w wykonaniu dzieci „Zwierzęta witają Wiosnę” oraz „Wiosenne spotkanie motylka z bocianem”. Starszaki z grupy „Pszczółki” podsumowały swoje wiadomości tekstem z lukami oraz układając i opowiadając historyjkę obrazkową. Średniaki za aktywny udział w zajęciach w nagrodę otrzymały kolorowego motylka.
Po zajęciach wychowawczo – dydaktycznych w salach przedszkolaki z wszystkich grup wiekowych spotkały się w przedszkolnym ogrodzie, by wspólnie pożegnać Marzannę i przywitać wiosnę piosenką. Mamy nadzieję, że zimę pożegnaliśmy na dobre, a wyczekiwane ciepłe dni szybko nadejdą i będziemy mogli cieszyć się nimi na spacerach i w przedszkolnym ogrodzie.
Opracowanie:
Nauczyciele Publicznego Przedszkola nr 2
Aleksandra Kołodziejczak, Anna Czernecka – Mac
Ziemio,
Nie chcemy, abyś była zniszczona
chcemy żebyś była cała zielona,
więc przysięgę Ci składamy,
że zniszczyć Ciebie nie damy!!!
Plakat – Dzień Ziemi
Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Jest to najbardziej znane i najhuczniej obchodzone święto ekologiczne, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W tym, jakże ważnym dniu, pragniemy uświadomić wszystkim ludziom, jak ważna jest nasza planeta, jak cenna i piękna jest przyroda: lasy, łąki, parki. Pragniemy przypomnieć, że należy o nią dbać: oszczędzać wodę, prąd, segregować śmieci, nie palić traw, nie wycinać drzew. Powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę, pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Każdego roku, właśnie tego dnia, organizowane są rozmaite akcje, imprezy, wydarzenia, także w przedszkolach, mające na celu zwrócić uwagę na globalne problemy Ziemi.
Międzynarodowy Dzień Ziemi w obecnych czasach zyskał całkowicie nowe znaczenie. Problematyka ekologii i jej zagrożeń stała się obecna w codziennej rzeczywistości. Dlatego też niezwykle istotne jest uświadamianie dzieciom, jak ważne są działania człowieka podejmowane dla dobra naszej planety.
Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie.
W środę 21.04.2021r. szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny.
Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem: „Ziemio, Nie chcemy, abyś była zniszczona, chcemy żebyś była cała zielona”. W tym dniu towarzyszył nam kolor zielony. Zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele zabaw z ekologią w tle. Podczas zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Czytaliśmy edukacyjne wierszyki, śpiewaliśmy piosenki i rozwiązywaliśmy quizy. Była prezentacja multimedialna i ciekawe zagadki. Uczyliśmy się również segregować śmieci. Przy okazji przypomnieliśmy sobie, jakie prace plastyczne z materiałów recyklingowych można wykonać.
U starszaków w ramach zabawy sprawdzaliśmy też, na jakim poziomie są ich umiejętności czytania. Przedszkolaki świetnie wiedzą w jaki sposób dbać o naszą planetę, więc znały odpowiedzi na wszystkie pytania.
Dzieci, w poszczególnych grupach, wykonywały również prace plastyczne. Na koniec spotkania, zabrały do domu ulotkę, gdzie wspólnie z rodziną mogły zapoznać się z jej treścią.
Pamiętajmy:
Przyroda to nieodłączny element naszego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Dlatego od najmłodszych lat uczmy dzieci zasad recyklingu oraz kształtujmy w nich postawę ekologiczną. To my jesteśmy odpowiedzialni za naszą Planetę Ziemie, bo to my jesteśmy jej mieszkańcami. Od nas zależy jak będzie ona wyglądać. Troszczmy się o nią!!
Opracowanie- nauczyciele grupy “Pszczółki” i “Sowy””: Małgorzata Władarz i Bożena Rak
15.03.2021r. wszystkie dzieci obecne w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Goczałkowicach-Zdroju wzięły udział w wojewódzkiej akcji edukacyjno-informacyjnej pod hasłem “Wirusoochrona”. Jej celem była: promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy, w tym: budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyków dbania o higienę rąk, nauczenie dzieci prawidłowego mycia rąk, zachęcenie i zwrócenie uwagi na rolę szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych, oraz zachęcenie do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Nauczyciele w grupach wykorzystali materiały do realizacji przesłane przez Państwową Inspekcję Sanitarną, w tym, m.in.: plakat informacyjno-edukacyjny, materiały edukacyjne (tablica edukacyjna
z krzyżówką, kolorowanka), plakat „Szkoła czystych rąk”, plakat „Grypo nie chcemy Cię w naszym domu”, ulotka „Grypa czy przeziębienie?”, ulotka “Koronawirus. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny”.
Ponadto dodatkowo nauczyciele:
Rodzicom rozdano ulotki informacyjne zawierające omawianą tematykę.
Każdego roku, rejestruje się wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą kropelkową – choroby wirusowe i bakteryjne. W ostatnim czasie, kiedy społeczeństwo zmaga się z epidemią koronawirusa szczególną uwagę należy zwrócić na rolę higieny w profilaktyce chorób zakaźnych oraz na podnoszenie świadomości w zakresie podstawowych czynności higienicznych związanych z zabezpieczeniem przed zarażeniem, postępowaniem w przypadku zachorowania, jak również zmniejszeniem ryzyka powikłań. Działania edukacyjne przeprowadzone w naszym przedszkolu w ramach akcji: wzbogaciły wiedzę dzieci z dziedziny zdrowia i higieny, wykształciły u nich postawę prozdrowotną, służyły nabyciu określonych umiejętności, oraz przyswojeniu prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych.
Realizowana w 2021 roku na terenie woj. śląskiego akcja informacyjno-edukacyjna pt. „Wirusoochrona” powstała ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną
w Polsce i znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów (ze szczególnym zwróceniem uwagi na koronawirusa i grypę). Przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych w placówkach przedszkolnych pozwoli na ograniczenie zachorowań wśród dzieci i przenoszenia wirusów na członków rodzin.
Koordynator przedszkolny akcji: Anna Szmajduch
Dzień Psa został ustanowiony w Polsce stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku. Celem tego święta jest przede wszystkim poszerzanie świadomości o roli psa w życiu człowieka i odpowiedzialności, jaką bierze na siebie każdy opiekun czworonoga. Co roku w czasie wakacji wiele psów trafia do schronisk lub jest wyrzucanych na ulice. Święto to postanowiły również uczcić wszystkie dzieci z naszego przedszkola uczestnicząc w zajęciach dotyczących czworonożnych pupili.
Zajęcia w grupie „Sowy” odbyły się pod hasłem „Czworonożni przyjaciele z nimi w domu jest weselej”. Aby dowiedzieć się jaki będzie dokładny temat zajęć dzieci miały za zadanie rozwiązać cztery zagadki i odkryć ukrytą pod czterema kawałkami kartki ilustrację psa. Następnie zastanawiały się dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i jaką rolę odgrywa w jego żuciu. Podpowiedzią do tych pytań były ilustracje, które dzieci opisywały. Stwierdziły, że psy są: przewodnikami dla niewidomych, ratują ludzi spod śniegu, czy gruzu zawalonego domu, pilnują stada owiec, albo domu, pomagają myśliwym w polowaniach, pracują w policji, biorą udział w dogoterapii (praca z chorymi dziećmi), pomagają niepełnosprawnym. Słuchając opowiadania D.E. Sobiesiak pt. „Prezenty” uświadomiły sobie jak ważna i cenna jest przyjaźń ludzi i zwierząt, jakiej pomocy mogą udzielić psy ludziom, a przede wszystkim osobom niepełnosprawnym. W zabawie pt. „Jakie imię dla psa” dzieci 6-letnie układały wyrazy z podanych przez nauczyciela liter – rozwiązanie było imię dla psa: „Burek”, „Reksio”. W tej zabawie dzieci utrwalały poznane litery. W wierszu D. Wawiłow pt. „Dziwny pies” przedszkolaki zostały zaproszone do liczenia, a przy okazji utrwalały przeliczanie w zakresie 10 pokazując na palcach liczebniki, które recytowały. Ważną częścią zajęcia było przypomnienie dobrych rad, czyli jak bezpiecznie i prawidłowo zachować się, gdy spotkamy nieznajomego psa – przypomnienie o przyjęciu bezpiecznej postawy „żółwia”. Podczas burzy mózgów dzieci zastanawiały się nad odpowiedzią na hasło: „Kogo można nazwać przyjacielem psa?”. Dużą atrakcją dla dzieci była zabawa pt. „Zaczarowany worek” w którym ukryte zostały różne akcesoria należące do psa, m.in.: smycz, sucha karma, ubranko zimowe i takie, które ubieramy pieskowi po operacji, zabawka dla psa. Następnie słuchały piosenki N. Kukulskiej pt. „Puszek Okruszek”, a śpiewając piosenkę pt. „Popatrzcie na jamniczka” naśladowały jednocześnie ruchem i gestem jej treść. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną z szarego papieru pt. „Mój pies”.
Zajęcia w grupie „Pszczółki” dzieci rozpoczęły od opowieści ruchowej pt. „Psi spacer”. Następnie wysłuchały opowiadania A. Giełczyńskiej – Jonik, pt. „Kasia chce pieska” i rozmawiały na temat właściwego zachowania się względem zwierząt. Dowiedziały się, że można zaadoptować psa ze schroniska i będzie to na pewno kundelek jedyny w swoim rodzaju, który odwdzięczy za przygarnięcie go do swojego domu. Poznały także kilka ras psów o których była mowa w przeczytanym tekście: rottweiler, maltańczyk, owczarek staroangielski, owczarek niemiecki, jamnik, kundelek. Po tej części zajęć nastąpiła bardzo oczekiwana chwila przez dzieci, czyli wspólne tworzenie galerii ze zdjęć psów przyniesionych przez przedszkolaków. Każde dziecko, które przyniosło podobiznę swojego pupila opowiadało o nim i przyczepiało zdjęcie z imieniem pieska do tablicy, którą wystawiliśmy do wglądu w szatni. Następne zadanie postawione przed grupą „Pszczółki” dotyczyło odpowiedzi na pytanie: „Jak pies może pomagać człowiekowi?”. Dzieci wyróżniły kilka obszarów, gdzie zwierzęta pomagają nam ludziom: w myślistwie – psy myśliwskie, w policji i wojsku – psy tropiące, w ratownictwie – pies ratownik, w trudno dostępnych rejonach – pies zaprzęgowy, przy hodowli zwierząt – pies pasterski, w pomocy ludziom niepełnosprawnym – pies przewodnik, w pracy z chorymi dziećmi – pies terapeuta. Kolejno przedszkolaki przypomniały psich bohaterów literackich utworów i bajek. Nie zapomnieliśmy w grupie “Pszczółki” odtworzyć sobie, jak należy zachować się w sytuacji ataku agresywnego psa – przyjąć bezpieczną pozycję “żółwia”. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną z papierowego talerzyka pt. “Mój kundelek”.
W grupie “Wiewiórek” wstępem do “Światowego Dnia Psa” było rozwiązanie na ranku zagadki oraz zabawy: dramowa i ruchowa w której dzieci wcielały się w role psa. Na zajęciu przedszkolakom zostały zaprezentowane ilustracje różnych psich ras, dzieci omawiały wygląd i budowę nazywały kolejne części ciała, określały wielkość i zwracały uwagę na barwę sierści psów. „Przyjaciel ze schroniska” – L. Łącz to wiersz, na podstawie którego dzieci uczyły się empatii do zwierząt. Potrafiły bez problemu podać propozycje poprawnych i negatywnych zachowań w stosunku do psa. Z przedmiotów przygotowanych przez nauczyciela z łatwością wskazywały te, które są potrzebne tylko i wyłącznie psu. Nauczyciel przeprowadził zabawę dydaktyczną podczas której dzieci utrwalały umiejętność liczenia w zakresie do 5, poprzez wkładanie do miseczek odpowiedniej ilości pokarmu dla psa. Dzieci wspólne zastanawiały się nad tematem – „dlaczego mówimy, że pies jest przyjacielem człowieka”. Oglądały obrazki przedstawiające psa, który pomaga osobom niewidomym czy na wózku inwalidzkim, psa pasterskiego, psa pilnującego obejścia gospodarskiego, psa – terapeutę pracującego z chorymi dziećmi, psa policyjnego czy pasącego owce. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną „Szczęśliwy piesek”. Podczas poobiedniego odpoczynku dzieci słuchały opowiadania E. Szelburg – Zarębiny „Do zbłąkanego pieska”, następnie lepiły psy z plasteliny. Przypomniały sobie „pozycję żółwika” w razie ataku psa, bawiły się w kole do piosenki „Puszek Okruszek” oraz próbowały pocieszać pieska podczas zabawy w parach
Najmłodsza grupa “Misie” również obchodziła “Światowy Dzień Psa”. Tego dnia przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę na temat psów, opowiadając o swoich pupilach oraz utrwaliły wiadomości dotyczące pielęgnacji i żywienia zwierząt. Omawialiśmy wygląd i budowę ciała naszych czworonożnych przyjaciół. Dzieci dowiedziały się, że psy mają doskonały węch i słuch, dlatego pracują w policji, jako terapeuci, ratują ludzi, a także pomagają niewidomym w codziennym życiu. Następnie maluszki podzielone na grupy składały bajkowe pieski z puzzli. Wcieliły się także w psich przewodników, których zadaniem było poprowadzenie kolegi z zamkniętymi oczami. Na zakończenie przedszkolaki wykonały psie opaski na głowę oraz bawiły się do piosenki o jamniczku.
Zajęcie miało na celu uświadomić dzieciom, że psy to stworzenia żywe, które czują, myślą i przywiązują się do człowieka. Nie należy wyrzucać lub oddawać jak niechcianej zabawki, która nam się znudziła. Przygarniając psa musimy pamiętać, że opieka nad zwierzęciem to też obowiązki takie jak: karmienie, wychodzenie na spacer, wizyty u weterynarza, szczepienia. Dobry właściciel pamięta, że pies zasługuje na właściwe traktowanie przez cały rok, a nie tylko od święta, wszystkim psom życzymy, aby do końca swoich dni były najlepszymi przyjaciółmi swoich opiekunów.
Nauczyciele Publicznego Przedszkola nr 2:
Anna Szmajduch, Bożena Rak, Edyta Smejkal, Agata Bajbuła
Świat dziecka jest dość skomplikowany. To huśtawka emocji towarzysząca odkrywaniu świata. Dla nas dorosłych niektóre problemy wydają się dość błahe, a z perspektywy naszych pociech niestety rosną do rangi olbrzymiej katastrofy. Każdy z nas jest inny i w różny sposób reaguje emocjonalnie na sytuacje, jakie napotyka na swojej drodze. Wyrazem smutku są łzy i przygnębienie. Nie mamy ochoty na nic, świat jest szary, nieciekawy, a smutek odbiera nam radość życia. Gdy bliska osoba ma problemy, jest smutna, w złym stanie psychicznym chcemy koniecznie jej pomóc podnieść się.
22 lutego w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień pocieszania się”. W tym dniu już od rana przedszkolaki zastanawiały się, co to znaczy pocieszać się i co sprawia że jesteśmy smutni. Dzieci pięknie odpowiadały, że to znaczy wprowadzać kogoś w lepszy nastrój, poprzez mówienie mu miłych słów, przytulenie, wysłuchanie, wręczenie laurki, kiedy ktoś jest smutny i się czegoś boi.
Podczas zajęć starszaki z grupy Sowy wysłuchały wiersza A. Kownackiej pt „Pierwszy dzień w przedszkolu”, który opowiadał jak ważna jest przyjaźń, jak dobrze jest mieć dobrych kolegów, którzy pocieszą i nie pozwolą czuć się źle w grupie. Następnie w zabawie pt „Pocieszenie przyjaciela”, przykładając do twarzy ramkę jak na zdjęcia, prezentowały różne minki, które miały rozweselić przyjaciela. W zabawie prawda czy fałsz odpowiadały na pytania kto jest prawdziwym przyjacielem, a kto fałszywym podnosząc zieloną lub czerwoną dłoń. Brały również udział w zabawie „Zaufaj przyjacielowi” pokonując tor przeszkód z zawiązanymi oczami z pomocą kolegi, który prowadził go bezpieczną drogą. Uczestnicząc w zabawie ruchowej „Nie chcę cię znać” uświadomiły sobie, że nie wolno tak mówić nikomu, gdyż sprawia to, że czujemy się smutni i odrzuceni. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną „Emocje” rysując dwie buzie – jedna ukazywała radość, a druga smutek.
Dzieci z grupy „Wiewiórki” na początku zajęć również wysłuchały wiersza pt. „Pierwszy dzień w przedszkolu”, który opowiadał o Oli, która po raz pierwszy w życiu została w przedszkolu sama. Rozmawiając na temat utworu przedszkolaki zastanawiały się nad tym, co powinniśmy zrobić, gdy widzimy, że jakieś dziecko płacze albo jest smutne. Stwierdziły, że należy je pocieszyć, przytulić, rozśmieszyć, zaprosić do zabawy. Następnie średniaki oglądały sylwety różnych emocji tj. radość, smutek, gniew, strach i omawiały je oraz pokazywały dany nastrój mimiką twarzy. Podczas „burzy mózgów” zastanawiały się, które emocje wymagałyby pocieszenia. Podczas zabawy integracyjnej w parach, na plecach koleżanki lub kolegi rysowały uśmiechniętą buzię, słonko, samochód, lub coś, co chciały by dać tej osobie. Drugie dziecko miało za zadanie odgadnąć, co to jest. W czasie zabawy w skojarzenia „Czy potrzebujesz pocieszenia?” omawiały różne sytuacje i reagowały na pytania nauczyciela wesołą bądź smutną buzią. Na koniec zajęć składały obrazek z części pt. „Pocieszamy” oraz kolorowały go.
W grupie starszej „Pszczółki” przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt „Kto pocieszy Maciupka”, z którego dowiedziały się jak pokonać własne lęki i ograniczenia, jak zjednywać sobie przyjaciół. Podczas „burzy mózgów” zastanawiały się jak można pocieszyć kolegę, czy koleżankę kiedy jest jej smutno i źle i w jakich sytuacjach tak się czujemy.
Następnie uczestniczyły w zabawie pt „Lustro” naśladując nastój kolegi lub koleżanki. W zabawie w parach z balonami „Jest nam wesoło” wprowadzały się w radosny nastrój. Na zakończenie dzieci ozdabiały swój balon tworząc wesołą minkę, a następnie wykonały radosne buźki z wykorzystaniem talerzyków i plasteliny.
Dzieci z grupy „Misie” wysłuchały bajki pt „Franklin ma zły dzień”. Franklin od samego rana ma muchy w nosie. Do wszystkich ma pretensję o wszystko co go spotyka złego. Pod koniec dnia Franklin był już tak nieznośny, że rodzice kazali mu iść do swojego pokoju. Okazało się, że Franklinowi jest po prostu smutno i żal, bo wczoraj wyprowadziła się jego przyjaciółka wydra. Jak zawsze rodzice mają wspaniały sposób, jak pokonać odległość. Maluszki oglądały sylwety różnych emocji tj. radość, smutek, gniew, strach i omawiały je oraz pokazywały dany nastrój mimiką twarzy. Podczas „burzy mózgów” dzieci zastanawiały się w jaki sposób można kogoś pocieszyć. Pięknie odpowiadały że należy kogoś smutnego przytulić, powiedzieć mu coś miłego albo można wręczyć własnoręcznie wykonaną laurkę. Następnie bawiły się wesoło w parach do piosenki „Podajmy sobie ręce”, co sprawiło im dużo radości.
W tym dniu przedszkolaki uświadomiły sobie, że możemy odczuwać różne emocje i to żaden wstyd być smutnym, bać się, czy się złościć, a także że nie należy przechodzić obok smutnego kolegi obojętnie, tylko należy go pocieszyć zapraszając np. do wspólnej zabawy, czy dotrzymując towarzystwa. Nie ma nic cenniejszego niż wzajemnie wsparcie, zrozumienie, które z pewnością przełoży się na lepsze samopoczucie. Bywają smutki małe i duże, ale najważniejsze jest to, żeby znaleźć przyczynę tego samopoczucia i sposób jak temu zaradzić.
Opracowanie: nauczyciel Publicznego Przedszkola nr 2
Agata Bajbuła
Niemalże wszystko, co nas otacza, może być inspiracją do tego, by zaszczepiać w dzieciach ducha ekologii. Celem edukacji przyrodniczej jest zbliżenie dziecka do świata, ukształtowanie opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt, doprowadzenie do zrozumienia miejsca i roli człowieka w przyrodzie.
Dzięki edukacji ekologicznej dzieci zdobywają niezbędną wiedzę, która stanowi podstawę ich działania, poznają środowisko przyrodnicze takie, jakie naprawdę jest, ze wszystkimi elementami pozytywnymi i negatywnymi, ponadto umacniają poczucie odpowiedzialności za przyrodę. Edukację ekologiczną powinno się rozpocząć od najmłodszych lat, gdyż dziecko w wieku przedszkolnym charakteryzuje się dużą chłonnością wiedzy, a ukształtowane wtedy predyspozycje odznaczają się wysokim stopniem trwałości.
Od początku roku szkolnego, w ramach realizacji projektu edukacyjnego: „Okna Ziemi”, dzieci poznawały zagadnienia związane z przyrodą je otaczającą, zagrożenia powodujące degradację środowiska naturalnego – gleby, wody i powietrza, a także sposoby zapobiegania im. Gromadziły wiedzę, poszerzały swoje słownictwo.
W środę, 17.02.2021r., wszystkie grupy wzięły udział w konkursie ekologicznym, stanowiącym część projektu, podczas którego mogły wykazać się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami. Celem konkursu było uwrażliwianie dzieci na problemy związane z dbałością o środowisko naturalne, kształtowanie świadomości ekologicznej, motywowanie ich do ciągłego poznawania przyrody i chęci jej ochrony.
Podczas przygotowanych i proponowanych przez nauczycielki zadań, przedszkolaki rozwiązywały krzyżówki i zagadki, układały puzzle, dzieliły się wiedzą z zakresu segregacji i recyklingu, sprawdziły się w quizie ekologicznym, a także świetnie naśladowały odgłosy i poruszanie się zwierząt podczas zabaw ruchowych. Pracowały indywidualnie i grupowo, wzajemnie z sobą współdziałając.
Pokazały także własne rozumienie pojęcia recykling w prezentowanych podczas wystawy prac plastycznych, podczas której wykorzystane uprzednio przedmioty z plastiku, papieru, czy szkła zyskały nowe życie w postaci zabawek, doniczek, postaci zwierzątek, ozdób czy też wazoników, pojemniczków na drobiazgi, instrumentów itp. Ciekawość dorosłych w szatni, którzy obserwowali, dotykali, dopytywali, nawet fotografowali, stanowiła nagrodę dla twórców. Widać było, że rodzice odczuwają radość i satysfakcję z kreatywności swoich pociech.
Na zakończenie konkursu, po przeliczeniu punktów i podsumowaniu wyników, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i kwiaty cebulowe, które będą mogły obserwować w domu, ale również uczyć się systematyczności i opiekuńczości, bo regularnie należy podlewać roślinkę, cierpliwości, bo konieczny jest czas, żeby kwiatek zakwitł.
Aktywny kontakt z przyrodą pozwoli wykształcić u dziecka właściwy stosunek do wszystkiego co żywe, stopniowo doprowadzając do zrozumienia przez nie stanowiska i roli człowieka w przyrodzie.
Opracowanie:
Nauczyciele Publicznego Przedszkola nr 2
Małgorzata Władarz, Anna Czernecka – Mac
Walentynki to święto zakochanych, kochanych, podkochujących się, kochliwych… Początki Walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. Walentynki szczególnie sprzyjają nieszczęśliwie lub niefortunnie zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć, ponieważ są nieśmiali i wstydzą się. W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Obchodzi je każdy bez względu na to, ile ma lat. Walentynkowe wyznanie, czyli laurki, liściki, kwiaty, drobne upominki nazywamy „Walentynką”. Można je ukradkiem włożyć do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. W ten sposób okazujemy miłość, przyjaźń, serdeczność. Wręczamy je najczęściej osobom, których darzymy ciepłym uczuciem: przyjaciołom, kolegom, znajomym.
Ponieważ w tym roku 14 lutego – dzień św. Walentego przypada w niedzielę, w przedszkolu, we wszystkich grupach wiekowych obchodziliśmy go w piątek 12.02.2021r.
Dzieci z grupy najmłodszej „Misie” bawiły się w specjalnie przystrojonej na tę okazję sali. Odświętnie ubrane wysłuchały legendy o św. Walentym. Następie dobierały się w pary, składając połówki serc w całość. Tak dobrane maluszki zatańczyły w parach taniec z balonami w kształcie serduszek. Wykonały również pracę plastyczną – walentynkowe drzewko.
Średniaki z grupy „Wiewiórki” w dniu Walentynek przyszły do przedszkola ubrane w czerwoną garderobę, gdyż symbolem tego dnia jest serce. Już „na ranku” bawiły się w zabawę kołową z wykorzystaniem serca przy piosence „Mam serduszko”. Na początku zajęć uczestniczyły w pogadance na temat zwyczaju walentynkowego, historii i tradycji obchodzenia „Dnia św. Walentego”. Dowiedziały się, że jest to dzień ludzi którzy się kochają, poznały imię świętego, który jest patronem zakochanych oraz sposoby okazywania sobie uczuć miłości, przyjaźni, serdeczności. Wymieniały osoby, które kochają oraz nazwały organ, którym kochamy i który jest niezbędny do życia. Następnie nauczycielka zaprosiła dzieci do zabawy. Siedząc w kole, w rytm muzyki przekazywały sobie serce, które krążyło z rąk, do rąk. Na przerwę w muzyce, to dziecko, które trzymało walentynkowe serce, odpowiadało na pytanie dotyczące bajek i postaci darzących się w nich miłością czy przyjaźnią. W zabawie „Mowa kwiatów” dzieci losowały obrazek z kwiatem. Zamknęły oczy i myślały o osobie, którą bardzo lubią i chcieliby jej wręczyć taki kwiat. Nauczyciel odczytał symboliczne znaczenie kwiatów. Bardzo podobała się dzieciom zabawa „Tańczące balony”. Chętni tańczyli w parach w środku dużego koła, tak aby balon ułożony na wysokości brzucha nie wysunął się. W kolejnej zabawie przedszkolaki swobodnie tańczyły, na przerwę w muzyce wykonywały określone ruchy czy gesty w stosunku do jak największej liczby dzieci: ściskały rękę, spoglądały w oczy, głaskały po plecach, uśmiechały się. Na zakończenie średniaki układały serca z czerwonych plastikowych zakrętek. Przygotowały również Walentynkę dla swoich rodziców w formie laurki.
Dzieci z grupy „Sowy” w miłej oprawie utrwalały znajomość praw i obowiązków, w tym równego prawa do miłości wszystkich ludzi. Próbowały wyjaśnić, co to znaczy kochać kogoś. Starszaki stwierdziły, że kochać do znaczy być dobrym, troskliwym, opiekuńczym, życzliwym, serdecznym, miłym, przyjacielskim, koleżeńskim. Wysłuchały opowiadania pt. „Serduszko małego misia” czyli dziecięce rozważania na temat odwagi, dobroci, szacunku. Rozwiązywały zagadki dotyczące zakochanych par czy pięknej przyjaźni ze znanych utworów literatury dziecięcej: Kopciuszek, Calineczka, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka, Pszczółka Maja, Kubuś Puchatek. Układały serduszkowce puzzle – szukając swych sercowych par /drugiej połowy/. Określały w zabawie ruchowej kierunki położenia serduszka w przestrzeni. Układały z paska czerwonej krepy „Serduszko dla przyjaciela”. Nauczyły się krótkiej rymowanki: „Masz ode mnie Walentynkę – byś wesołą miał dziś minkę”. Następnie wykonały Walentynki dla swoich rodziców, które wręczyły im wychodząc z przedszkola. Na pytanie „Czy tylko w Walentynki należy okazywać sobie serdeczność?’ odpowiedziały „Nie”. Bo zawsze kochamy mamę, tatę, dziadków, siostrę, brata, a bliscy kochają nas – opiekują się nami. Na zakończenie bawiły się do piosenki „Gdy szczęśliwy jesteś, to z Kubusiem skacz!”
Dzieci z grupy “Pszczółki” przyszły w tym dniu również ubrane na czerwono. Plan zajęć na ten uroczysty dzień obejmował cztery punkty. Na samym początku starszaki obejrzały prezentację multimedialną i poznały tym samym historię św. Walentego, który żył w III wieku i był rzymskim biskupem. Następnie otwarły skrzynkę z pocztą walentynkową i rozdały kartki, które dzieci przygotowywały już od środy dla siebie nawzajem. Skrzynka okazała się być pełna po brzegi, a niektóre przedszkolaki dostały nawet kilka kartek. Trzecim punktem na grupowej liście działań, który najprawdopodobniej przysporzył najwięcej śmiechu, była walentynkowa fotobudka – zrobiono dużo zdjęć, które można zobaczyć na stronie internetowej naszego przedszkola. Na koniec przedszkolaki wykonały w grupach plakaty walentynkowe w rozmiarze XXL. Wszystkie zadania dzieci wykonywały z wielkim zaangażowaniem i zapałem.
To był wspaniały dzień okazywania sobie uczuć i sympatii, każdy przedszkolak wrócił do domu w doskonałym humorze ze słodkim lizakiem w kształcie serca, kolorową książeczką „Franklin i walentynki” lub „Prezent od serca” i oczywiście kartką walentynkową, przygotowaną przez kogoś bardzo ważnego dla kogoś bardzo wyjątkowego.
Nauczyciele Publicznego Przedszkola nr 2:
Aleksandra Kołodziejczak, Bożena Rak, Agata Bajbuła, Anna Szmajduch
23 stycznia to dzień, w którym szczególnie zwracamy uwagę na wszechogarniający nas plastik. Coraz więcej krajów widzi problem w zagospodarowaniu tego produktu. Według badań tylko 10% tych opakowań trafia do recyklingu.
Ponad pół wieku temu, szwedzki inżynier Gustav Thulin Sten, stworzył pierwsze torebki foliowe. Jego produkcja jest szybka, łatwa, jednak służy człowiekowi niewspółmiernie krótko do rozkładu w środowisku. Korzystamy z niego średnio 10 – 20 minut, a rozkłada się 400 – 500 lat.
Dlatego tak ważna jest edukacja. Powstają filmy uświadamiające zagrożenie dla życia zwierząt lądowych i morskich spowodowane tonami plastiku zalegającymi w ich naturalnym środowisku. Ma to oczywisty wpływ na zdrowie i życie ludzi. Na szczęście obserwujemy coraz większą świadomość społeczną i liczbę konsumentów przejawiających proekologiczne postawy. Badania z roku 2019 pokazują, że 40% badanych wybiera na zakupy własne torby i pojemniki na żywność, a prawie 42% stara się ograniczać korzystanie z jednorazowych reklamówek. Są sieci supermarketów, które całkowicie zrezygnowały z foliowych toreb, a część wprowadziła reklamówki z materiałów biodegradowalnych, które mają krótki czas rozkładania. Wiele państw UE wprowadziło ograniczenia w stosowaniu foliowych toreb, opłaty za jednorazówki, rezygnację z jednorazowych opakowań typu: słomki, sztućce, tace, talerzyki i inne w placówkach gastronomicznych.
Realizując w przedszkolu projekt edukacyjny poświęcony ekologii, prowadzimy między innymi cykle zajęć uświadamiające najmłodszym rangę segregowania odpadów, możliwości recyklingu, dbałości o środowisko wokół nas, rozumnego i świadomego wyboru produktów i ich opakowań. 21 i 22 stycznia, w ramach realizacji programu Czytające Przedszkola w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, nasze przedszkole włączyło się do obchodów Dnia bez Opakowań Foliowych. Przedszkolaki poszczególnych grup mogły obejrzeć filmy edukacyjne poświęcone omawianej tematyce, m.in. „Zwierzęta dla dzieci – morskie zwierzęta dla dzieci – Podwodny świat zwierząt”, „Recykling”, „Drugie życie PETulki”, „See How It Feels to Be an Ocean Animal Stuch in a Plastic Bag” prezentowany przez National Geographic, „Rady na odpady”, ukazujące z jak wielkim problemem i zagrożeniem przychodzi się nam dziś borykać.
Nauczycielki, stosując metodę „burzy mózgów”, zachęcały dzieci do dzielenia się własnymi doświadczeniami dotyczącymi okoliczności, w których spotykają się z opakowaniami z tworzyw sztucznych, jak również szukania sposobów recyklingu opakowań czyli ponownego ich użycia w gospodarstwie domowym.
Podczas zajęć dzieci rozwiązywały zagadki, słuchały wierszy, oglądały prezentowane ilustracje i zdjęcia zdegradowanego środowiska wodnego – wyciągały wnioski, segregowały elementy, brały udział w zabawach ruchowych. Trzeba przyznać, że świadomość ekologiczna naszych podopiecznych jest imponująca. Kiedy szukano rozwiązania na foliowe jednorazówki, dzieci wskazały wykorzystanie artykułów wielokrotnego użytku, jak koszyki wiklinowe, płócienne i lniane torby, siatki na zakupy, torby ekologiczne – biodegradowalne, a także ponowne wykorzystywanie reklamówek jako worków na śmieci.
Inne przykładowe propozycje ponownego wykorzystania pojemniczków to: osłonki do kwiatów, pojemniczki na przybory szkolne, doniczki do sadzenia i siania młodych roślin, instrumenty perkusyjne, wazoniki, zabawki typu kręgle, pachołki do slalomu, czy ciężarki do dbałości o tężyznę fizyczną, z nakrętek – obrazki, pchełki, wyścigi, z woreczków foliowych – pompony dla kibiców i sznurki, ponadto prace plastyczne – kwiaty dla bliskich, smoki, biżuteria i wiele innych.
Dzieci grup starszych miały również możliwość przygotowania dla siebie tekstylnych toreb na zakupy z własnym oznaczeniem: kolorową ozdobą lub imieniem. Mamy nadzieję, że zostaną niejednokrotnie wykorzystane. Małymi kroczkami uda się nam zredukować ilość plastikowych śmieci ze środowiska naturalnego dla zdrowia zwierząt i ludzi.
Anna Czernecka – Mac
nauczyciel Publicznego Przedszkola nr 2
„Podzielić się opłatkiem
powiedz mi, co to znaczy?
To dobrze życzyć innym
i wszystko im przebaczyć.
Przy wigilijnym stole
niech obcy gość zasiądzie.
W Twoim rodzinnym kole
przy opłatku i kolędzie”.
Świąt Bożego Narodzenia, najpiękniejszych świąt w roku nie było by, gdyby nie pewna historia, którą każdy zna. Czekają na nie, nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Zwyczaj „Wigilijki przedszkolnej” jest kultywowany w naszym przedszkolu od zawsze, a poprzedzony utrwalaniem tradycji i zwyczajów świątecznych. Przedszkolaki chętnie i aktywnie uczestniczą we wszystkich proponowanych przez nauczycieli działaniach. Wychowawcy zachęcają dzieci do udziału w przygotowaniach świątecznych we własnych domach, a w przedszkolu: słuchają opowiadań nauczycieli, wierszy, śpiewają piosenki i kolędy, kolorują świąteczne obrazki, wykonują kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, łańcuchy, stroją choinki, pieką pierniki.
W tym roku naszej „przedszkolnej rodzince” nie udało się upiec pierników, wspólnie spotkać, kolędować, połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzeń. Każda grupa przedszkolna w swoich salach obchodziła ten wyjątkowy, tradycyjny dzień w swoim gronie.
Miła i świąteczna atmosfera udzielała się naszym podopiecznym już od samego rana. Przedszkolaki wchodziły do sal z uśmiechem na ustach i w odświętnych strojach. Odczuć dało się wyjątkowy nastrój, oczekiwania na niecodzienne wydarzenia. Po śniadaniu w blasku kolorowych świateł i magicznego wystroju sal rozpoczęliśmy świętowanie. Nauczyciele zachęcali dzieci do wysłuchania opowiadań, wierszy, legend nawiązujących do zbliżających się świąt („Legenda o choince”, „Wigilijny wieczór”) bądź obejrzenia prezentacji multimedialnej zapoznającej dzieci z różnymi tradycjami i zwyczajami panującymi na świecie. Dzieci śpiewały kolędy i tańczyły do piosenki „Wokoło choinki”. Przedszkolaki z zainteresowaniem przypomniały sobie historię narodzin Jezusa i utrwalały rodzime tradycje tak bliskie naszemu sercu (choinka, stajenka, pierwsza gwiazdka, biały obrus, sianko – symbol narodzenia Jezusa w ubogiej stajence, stroik ze świecą, krzyż, dodatkowe nakrycie, opłatek, wigilijne potrawy, śpiewanie kolęd, prezenty od Aniołka, pasterka). Nie zabrakło też nakrywania do stołu, na którym znalazły się tradycyjne w naszym regionie potrawy przygotowane przez panie kucharki: zupa grzybowa, ryba, zasmażana kapusta, ziemniaki, kompot z suszonych owoców, makówki, opłatek, orzechy – symbol zdrowia, miód – symbol pracowitości, jabłko – żeby nasze drogi zawsze prowadziły do domu, suszone jabłko – lek na chore gardło. Przy wspólnym kolędowaniu i podczas składania życzeń poczuliśmy atmosferę Świąt Bożego Narodzenia a wizyta pani dyrektor, która składała dzieciom i pracownikom przedszkola najlepsze bożonarodzeniowe życzenia, dała nam poczucie wspólnoty ze wszystkimi na naszej placówce przedszkolnej. Największą ciekawość wśród dzieci budziła kolorowa choinka, a pod nią barwne prezenty, mandarynki, pamiątkowe książeczki z kolędami i kolorowanką pozostawione przez „Aniołka”. O godzinie 12.00 zasiedliśmy do przepięknie nakrytych stołów, gdzie wszystkie dzieci spożyły wigilijny obiad. Podczas posiłku cicho rozbrzmiewały kolędy.
Wierzymy, że wspólne przedszkolne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego, najpiękniejszego okresu w roku. Wigilia w przedszkolu, to tylko wprowadzenie do chwil pełnych radości, oczekiwania, miłości i wiary w lepszą przyszłość.
Zredagowały: Edyta Smejkal, Bożena Rak,
Anna Szmajduch, Agata Bajbuła, Anna Wrzoł
Dzień Ryby organizowany jest w Polsce od 2003 roku 20 grudnia przez Stowarzyszenie Empatia I Fundację Viva! W dniu tym podczas akcji ulicznych zorganizowanych w polskich miastach uczestnicy próbują przekonać społeczeństwo, że ryby nie są przedmiotami i czują ból. Protesty często mają formę marszów milczenia lub happeningów. Data obchodzenia tego dnia w okolicach Wigilii ma nakłonić do zastanowienia się nad niehumanitarnym traktowaniem żywych karpi w punktach sprzedaży.
Ponieważ Dzień Ryby w tym roku przypada w niedzielę, w naszym przedszkolu obchodziliśmy go w piątek 18.12. 2020r. oraz w poniedziałek 21.12.2020r. W tych dniach w poszczególnych grupach wiekowych odbywały się interesujące zajęcia, których tematem przewodnim były zwierzęta zamieszkujące podwodne głębiny.
I tak w grupie młodszej „Misie” odbyła się rozmowa prowadzącej z maluszkami na temat zagrożenia dla różnych gatunków ryb z powodu zanieczyszczenia mórz i oceanów. Dzieci bawiły się w tworzenie fal z wykorzystaniem chusty animacyjnej, kołysały pluszowe ryby. Wykonały również grupową pracę plastyczną pt. „Podwodny świat” techniką stemplowania i naklejania na karton kolorowych rybek.
W grupie średniej „Wiewiórki” zajęcie rozpoczęło się zagadką, po rozwiązaniu której dzieci dowiedziały się, o czym będziemy dzisiaj rozmawiali. Następnie nazywały akweny wodne, w których bytują ryby tj. morza, oceany, jeziora, rzeki, stawy. Słuchały nagrania z szumem morza. Dużą radość sprawiła średniakom zabawa kawałkiem materiału imitującego wodę. W rytm muzyki relaksacyjnej przedszkolaki naśladowały małe i duże fale, burzę na morzu. Kolejnym punktem zajęć było wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy pt. „Ryby”. Dzieci wymieniały nazwy ryb występujące w wierszu oraz inne zwierzęta mieszkające w wodzie. Oglądając obrazki przedstawiające ryby zapoznawały się z budową ciała ryb, ich wyglądem Zauważyły, że wszystkie ryby mają głowę, tułów oraz ogon, jednak różnią się od siebie kształtem, kolorami. Na pytanie nauczycielki czy ryby są zdrowe i należy je jeść, padła twierdząca odpowiedź. A ponieważ nie wszystkie przedszkolaki przepadają za rybami nauczycielka zachęciła dzieci do skosztowania tej tradycyjnej potrawy podczas zbliżającej się Wigilii. Następnie zaprosiła uczestników zajęć do zabawy ruchowej pt. „Rekin i ryby”. W rytm melodii wygrywanej na trójkącie „rybki” pływały, po usłyszeniu dźwięku bębenka – pojawieniu się „rekina” chowały się w muszelkach. Podczas zajęć nie zabrakło także ćwiczeń artykulacyjnych usprawniających aparat mowy. W czasie burzy mózgów na temat „Czy ryby są bezpieczne ?” średniaki zastanawiały się nad zagrożeniami dla różnych gatunków ryb z powodu zanieczyszczenia mórz i oceanów. Podczas zabawy „Wędkarze” , mali rybacy łowili rybki i dobierali je w pary. Zajęcie zakończyła aktywność plastyczna – wyklejanie konturu rybki kolorowymi łuskami.
Dzieci z grupy starszej „Sowy” przyszły do przedszkola w większości ubrane na niebiesko – kolor czystej wody i na głowy założyły opaski stając się morskimi zwierzątkami. Podczas zajęć porannych zbudowały łódkę z klocków potrzebną do dalszej części zajęć oraz samodzielnie wykonały gazetkę tematyczną „Życie w oceanie”. Dzieci kolorowały przygotowane wcześniej szablony zwierząt morskich różnymi przyborami, a następnie starannie je wycinały i nazywały. Zajęcie rozpoczęto zabawą ruchową z reakcją na sygnał „Rekin i ryby”, podczas której ćwiczyły cierpliwość w zastyganiu w bezruchu. W zabawie ortofonicznej „Rybki” przećwiczyły aparat mowy. Starszaki wysłuchały fragmentu „Baśni o rybaku i złotej rybce”, opowiedzianej przez nauczycielkę, a następnie chętne dzieci interpretowały fragmenty baśni za pomocą elementów dramy. Podczas tego etapu zajęć dowiedziały się o rodzajach akwenów wodnych /wody słone, słodkie/, a także o rybach je zamieszkujących. Poznały wartość czystych wód dla organizmów żywych oraz skutki zanieczyszczeń spowodowanych przez człowieka. Samodzielnie starały się znaleźć sposoby rozwiązań problemu zanieczyszczenia wód. Przeprowadziły zabawę badawczą „Filtrowanie wody” połączoną z obserwacją szybkich wyników założenia filtra. Odczytywały globalnie przygotowane wyrazy związane z tematyką: woda, ryba, karp, sum. Nie zabrakło także ćwiczeń matematycznych, które dzieci wykonywały podczas zabawy klamerkowej. W czasie zabawy „Wędkarze”, dzieci łowiły rybki, na których umieszczone były zagadki dotyczące stworzeń morskich. Starały się uważnie słuchać i wypowiadać się pełnymi zdaniami. Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna techniką orgiami „Złota rybka”.
Przedszkolaki z grupy „Pszczółki” z okazji Dnia Ryby przyszły ubrane na zielono. Obchody rozpoczęto od wywiadu z Panią Intendent na temat właściwości odżywczych ryb. Starszaki przypomniały sobie, dlaczego to tak ważne, aby nasza dieta obfitowała w produkty rybne. Następnie zobaczyły filmy edukacyjne poruszające tematykę budowy ryby, gatunków ryb, wpływu człowieka na środowisko /w tym rzeki, jeziora, morza i oceany/, a także prześledziły drogę jaką kropla wody musi pokonać, aby z zanieczyszczonej na nowo stać się zdatną do użycia. Na koniec wykonały pracę plastyczną – rekina, według filmiku instruktażowego na stronie Super Sipmle Learning.
Dzień Ryby obchodziliśmy w naszym przedszkolu po raz pierwszy, ale z pewnością przyczyni się ono do poszerzenia wiadomości przez dzieci na temat ryb, ich ochrony, środowiska, w którym żyją oraz zagrożeń, jakim jest dla nich prowadzona przez człowieka zła gospodarka, w tym np. przeławianie łowisk.
Opracowanie: Aleksandra Kołodziejczak
Jeśli w czasie przedświątecznym zapytamy dzieci: „Na kogo czekacie?” to z pewnością odpowiedzą: „Na Mikołaja!”. Dzieci na całym świecie, zgodnie potrafią rozpoznać Mikołaja pośród innych postaci i z pewnością jest on najbardziej wyczekiwaną osobą w całym roku. 7 grudnia, zgodnie z coroczną tradycją, odpowiadając na zaproszenie dzieci, zawitał do naszego przedszkola właśnie Mikołaj. Każda grupa już wcześniej przygotowała się na spotkanie z dobrym staruszkiem. Dzieci dowiedziały się, gdzie znajduje się Laponia, kraina Mikołaja i poznały jej charakterystyczne cechy. Czytały wraz z Paniami mnóstwo bajek, dotyczących Mikołaja, a potem omawiały jego wygląd, sposób podróżowania, to, jak dostaje się do naszych domów, w jakim celu przychodzi. Dzieci poznały także historię Św. Mikołaja- biskupa z Miry, uczyły się piosenek oraz wierszyków, by godnie przywitać Mikołaja. Wykonały również list w formie rysunków oraz różne prace plastyczne, które stanowiły dekorację sal.
Kiedy nadszedł długo wyczekiwany dzień, przedszkolaki w pięknych czerwono-białych strojach, z mikołajkowymi czapkami albo rogami reniferów, z niecierpliwością i podekscytowaniem czekały na Mikołaja w swoich salach. Zanim jednak zawitał do grup, dzieci musiały poradzić sobie z zadaniami, o których wykonanie Mikołaj prosił we wcześniej zostawionym liście. Dzieci z pomocą Pań, świetnie sobie poradziły i dostały mikołajkowe medale. W końcu, w przedszkolu rozległ się upragniony dźwięk dzwonków- to Mikołaj, wraz ze swoim przedszkolnym pomocnikiem- p. Mikołajkową, rozpoczął swoją wędrówkę- i dzielnie chodził od sali do sali, odwiedzając każdą grupę. Po długiej podróży został przywitany mlekiem i pierniczkami, z czego bardzo się ucieszył. Każda grupa zaśpiewała piosenkę oraz powiedziała wierszyk, których Mikołaj z radością wysłuchał. Potem przyszedł oczywiście czas na prezenty. Dzieci podchodziły do Mikołaja, on chwilę z nimi porozmawiał-znał nawet ich imiona!, a potem wręczył prezent. Oczywiście każda grupa zrobiła sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie.
Jednak nie tylko dzieci otrzymały podarki, na zakończenie. Także Mikołaj od naszych przedszkolaków dostał prezenty – był naprawdę wzruszony. To była niezapomniana wizyta, a dzieci już czekają na spotkanie z Mikołajem w przyszłym roku.
Bożena Rak
Małgorzata Władarz
Weronika Stasicka
Tradycje zajmują znaczące miejsce w życiu każdego człowieka. Droga przekazu tradycji wiedzie zwykle od pokoleń starszych ku młodszym, czyli od rodziców do dzieci. Kształtowanie tradycji dokonuje się w domu rodzinnym, ale ważną funkcję w kultywowaniu tradycji spełnia również przedszkole. Tradycje nie rodzą się z dnia na dzień. Składają się na nie całe długie lata wspólnych przeżyć i działań. Tradycyjne obrzędy wytwarzają u dzieci określone oczekiwania, przynoszą przeżycia, na które przedszkolaki czekają. W naszym przedszkolu kultywuje się wiele tradycji. Jedną z nich jest coroczne obchodzenie „ Andrzejek”.
„Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Dawniej, wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.
Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej całkiem poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić.
I tak 23, 24 i 25 listopada, każda z grup przedszkolnych obchodziła „Andrzejki”. Sale przedszkolne powitały wszystkich przekraczających ich próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Stosowne rekwizyty, świece oraz zapach topionego wosku wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Przedszkolaki przeniosły się w krainę czarów i wróżb. Nie zabrakło tych najbardziej popularnych. Dzieci poznały znaczenie kolorów, magicznych przedmiotów i liczb, koła fortuny oraz innych przepowiedni. Wróżby przeplatane były zabawami ruchowymi, pląsami i tańcami przy muzyce.
Jednak najwięcej radości i wrażeń dostarczyła dzieciom ostatnia wróżba – czyli lanie wosku.
„Oj darze, oj darze, niechaj przyszłość się ukarze. Czary – mary, wosku lanie co ma stać się, niech się stanie. Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą”.
Po tych słowach przedszkolaki kolejno podchodziły do stolika, na którym stała miska z wodą i z pomocą nauczycielki- przelewały wosk przez symboliczny klucz, który według tradycji zamyka i otwiera wszelkie tajemnice i sekrety. Z powstałych kształtów, dzieci wspólnie z nauczycielką odczytywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości.
Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zaproszono na słodki poczęstunek.
I tak dni magii i czarów dobiegły końca. Z całą pewnością można je uznać za bardzo udane. Mamy nadzieję, że dzieci będą je mile wspominać, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale.
Opracowała:
Małgorzata Władarz
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta. W 1902 roku wybrał się on z przyjaciółmi na polowanie. W trakcie wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent stanął w obronie zwierzątka i nakazał jego uwolnienie. Całą historię zilustrowano komiksem w dzienniku “Washington Post”. Historia zainspirowała Morrisa Mitchoma, producenta zabawek i właściciela sklepu z zabawkami w Nowym Yorku. Stworzył on nową zabawkę dla dzieci w formie pluszowego misia. Autor nazwał go Teddy’s Bear, nawiązując do imienia prezydenta USA. Tym samym pierwszy miś maskotka powstał 118 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Również w naszym przedszkolu świętowaliśmy “Dzień Pluszowego Misia”. Ze względu na panująca sytuacje epidemiczną, nie mogliśmy świętować tak jak zazwyczaj, kiedy to dzieci mogły przynosić do przedszkola swoje ulubione maskotki, nie zabrało jednak w tym dniu atrakcji. Grupa “Pszczółki” uczestniczyła w spotkaniu czytelniczym on-line na Facebook z Misiową Mamą, czyli panią Anetą Konefał, autorką projektu “Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Podczas tego spotkania przedszkolaki wysłuchały czytanego przez panią Anetę opowiadanie jej autorstwa pt. “Bruno i szary miś”, odpowiadały na zadane przez autorkę pytania oraz wykonały zadanie, które polegało na ułożeniu z kloców misia. Zdjęcie naszego misia umieściliśmy w komentarzach i otrzymaliśmy certyfikat ze spotkania. To było z pewnością bardzo ciekawe doświadczenie.
Pluszowy miś od wielu lat jest bohaterem wielu bajek i filmów dla dzieci. Zdecydowanie do najpopularniejszych należy Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Colargol czy zwariowany miś z filmu „Ted”. W każdym przypadku pluszowa postać jest pozytywna i dostarcza oglądającemu wiele uśmiechu. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.
Z pewnością spotkanie z okazji “Dnia Pluszowego Misia” z panią Anetą Konefał zostanie w pamięci dzieci na długo. Anna Szmajduch
Nie ma dzieci – są ludzie
Janusz Korczak
Gdyby nie wyzysk, przemoc fizyczna i psychiczna, poniżanie, wykorzystywanie, wykluczanie ze społeczeństwa, uprzedmiotowienie dzieci, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka nigdy nie musiałby powstać. Jednak bezsilność najmłodszych, których głos jest bardzo słabo słyszalny, spowodowała, że już w 1924 roku w Genewie ujęto prawa dzieci w tzw. Deklaracji Genewskiej. Długo trzeba było czekać, bo aż do1989 roku, aby pełną listę praw dzieci spisano
w dokumencie o nazwie Konwencja o Prawach Dziecka. Są one zagwarantowane przez państwo. Konwencja, inaczej międzynarodowa umowa opisująca prawa najmłodszych, została przygotowana przez ONZ. Jest to dokument obowiązujący w niemal wszystkich państwach świata. W Polsce ratyfikowano ją w roku 1991. W 2019 roku obchodziliśmy 30 rocznicę podpisania tego ważnego dokumentu.
Prawa zawarte w Konwencji można podzielić na:
Prawa wymienione w Konwencji mają wszystkie dzieci, bez wyjątku, bez względu na to, kim jest dziecko, gdzie mieszka, czym zajmują się jego rodzice, jakim mówi językiem, jaką wyznaje religię, jakiej jest płci, jaka jest jego kultura, czy jest w pełni sprawne, czy też nie, bogate czy biedne. Żadne z dzieci nie może być traktowane niesprawiedliwie. Obowiązkiem państwa jest dopilnowanie tego, aby ich prawa były przestrzegane.
Podstawowe prawa dziecka określone w Konwencji o Prawach Dziecka to między innymi:
Na straży ich przestrzegania stoi organizacja zwana UNICEF. A w przedszkolu? Codziennie zwracamy uwagę na równe prawa wszystkich dzieci do jednakowego traktowania, zabawy, odpoczynku, okazywania emocji, do swobody wypowiadania własnych myśli, nauki, a także
do wolności od przemocy.
20 listopada to dzień, w którym kraje obchodzą Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Nie inaczej było w naszym przedszkolu. Dzieci, z tej okazji, dowiedziały się o istnieniu tak ważnego dla nich dokumentu. Poprzez treść przytoczonych i recytowanych wierszy, np. „Prawa dziecka”
M. Brykczyńskiego, „W kraju Baju-Baju” T. Kubiaka poznawały kolejno własne prawa. Ponieważ każde dziecko ma prawo do zabawy, i w tym dniu nie zabrakło zabaw integracyjnych, kołowych, ruchowych, dydaktycznych. Wymienić można chociażby „Podróż do stacji PRAWA – WAŻNA SPRAWA”, „Posągi”, „Ramię przy ramieniu”, „Mały człowiek”, „Ping-pong pod hasłem Masz prawo”, „Pokaż mi, co czujesz”. Dzieci rozwiązywały zagadki słowne i obrazkowe, dopasowywały ilustracje do haseł opisujących ich prawa ale też obowiązki, wypowiadały się na zadany temat „Co oznacza prawo do …?”, „Lubię, gdy …”, „Nie lubię, gdy …”. Podczas zajęć śpiewały piosenki „Każde dziecko chce być kochane”, „Wszystkie dzieci nasze są”, „Podajmy sobie ręce”, akompaniowały do piosenki „Mam prawo żyć, mam prawo być”, współpracowały i współdziałały.
Na zakończenie zajęć nauczycielki zaproponowały m.in. zabawę „Dziękuję Ci (Haniu, Wiktorku) za mile spędzony czas”, pracę plastyczną utrwalającą prawa rysowane w płatkach kwiatu, a także prace zebrane w postaci „Księgi Praw Dziecka”.
Przedszkolaki coraz sprawniej wyjaśniają i rozumieją swoje prawa, ale znają także swoje obowiązki. Mamy nadzieję, że dzień ten na długo zapadnie w ich pamięci.
Anna Czernecka-Mac
nauczyciel Publicznego Przedszkola n 2
Święto Niepodległości obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę suwerenności to dzień szczególny w kalendarzu państwowych świąt naszego kraju.
W 1918 roku po 123 latach okupacji i zniewolenia dzięki zawziętości i zaangażowaniu „Wielkich Polaków” odzyskaliśmy wolność i możliwość stanowienia o własnym narodzie.
Słowa POLAK – PATRIOTA – POLSKA – OJCZYZNA to słowa, które należy przybliżać dzieciom możliwie prostymi sposobami i metodami. Trzeba pamiętać, że dzieci obserwują co się dzieje w ich najbliższym otoczeniu, a potem przez całe życie pamiętają to, czego nauczyły się w dzieciństwie: zwyczaje, gwarę, obyczaje kultywowane w ich rodzinie i środowisku. W procesie wychowawczo-dydaktycznym przedszkola obejmującym całość wpływów i oddziaływań kształtujących rozwój dziecka, oraz przygotowujących go do życia w społeczeństwie bardzo ważną rolę odgrywa tu strona działalności, która kształtuje uczucia patriotyczne i przywiązanie do ojczyzny.
Człowiek, który jest dumny ze swojej ojczyzny, który ją kocha i walczy o jej dobro to patriota. Patriotyzm nie musi oznaczać tylko bohaterskich czynów w boju, ale może się przejawiać jako sumienne uczenie się i zdobywanie wiedzy, rzetelne wykonywanie zwykłych obowiązków, jak również uczciwe postępowanie w codziennym życiu.
Najważniejszym miejscem, w którym dziecko poznaje pierwsze informacje o świecie, uczy się zasad moralnych, którymi będzie się kierowało w dalszym życiu jest dom rodzinny. Małe dziecko uczy się przez naśladowanie dorosłych – głównie rodziców i nauczycieli. To właśnie od nich zależy, czy obudzą się w dziecku szacunek, miłość do otaczającego go środowiska – do ojczyzny. Wiedza o najbliższym otoczeniu stanowi wstęp do powstania więzi z ojczyzną.
W naszym przedszkolu nauczyciele starają się wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do kształtowania poczucia przynależności do społeczności tak lokalnej jak i narodowej. Elementami nierozerwalnie związanymi z pojęciami OJCZYZNA są bajki i legendy, z których dzieci dowiadują się o przeszłości naszego kraju. Nauczycielki na zajęciach starają się w przystępny sposób opowiedzieć dzieciom o tamtych dawnych i trudnych czasach – kiedy to władcy trzech państw podzielili Polskę i zniknęła ona z mapy świata na długi czas, ale nie z serc Polek i Polaków.
11 Listopada to bardzo ważny dzień – święto wszystkich Polaków. Mając na uwadze ważność tej tematyki przedszkolaki poszerzały i utrwalały wiedzę omawiając następującą tematykę: „Nasza Ojczyzna”, „Święto Niepodległości”, „Drużyna zuchów”, „Odwiedzamy miejsca pamięci narodowej”, „Legendy o Polsce”.
W tym roku nie odbyła się wspólna uroczystość, jednak każda grupa obchodziła święto w swojej sali. Aby uczcić Święto Niepodległości, dzieci 10 listopada przyszły do przedszkola odświętnie ubrane. Każda grupa na tę uroczystość wykonała kotyliony w barwach narodowych, które zdobiły pierś każdego wychowanka naszej placówki. Wspólnie z nauczycielem o godzinie 11.11 w ramach akcji #szkoladohymnu dzieci odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Utrwalaliśmy również wiadomości z zakresu wychowania patriotycznego; symbole narodowe, barwy ojczyste, nazwę stolicy Polski, opowiadały o ważnych dla Polaków znakach w wierszu pt. „Katechizm polskiego dziecka”.
Dzięki tego typu zajęciom i uroczystościom dzieci uczą się patriotyzmu, kształtują postawę i uczucia patriotyczne.
Opracowanie:
Nauczyciele Publicznego Przedszkola nr 2
Bożena Rak
Anna Szmajduch
„Pasowanie na przedszkolaka”, które odbyło się 27 października, to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Uroczystość ta w dużym stopniu stanowi zakończenie procesu adaptacyjnego dzieci do warunków i zasad panujących w przedszkolu. Podczas uroczystości pasowania maluchy swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w przedszkolu. Odświętny strój, a także wystrój sali podkreśliły doniosłość wydarzenia. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki, których nauczyły się od początku roku szkolnego. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromna kredką przez panią dyrektor Beatę Migacz oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów i kolorowych poduszek z postaciami z bajek.
Z uśmiechem na buziach, w atmosferze radości i przyjaźni minął kolejny, ale jak ważny dla maluszków dzień w przedszkolu.
Dzieciom z pewnością na długo utkwi ten dzień w pamięci i życzymy maluszkom, aby nowy rozdział w ich życiu, w roli przedszkolaka przyniósł im wiele radości, samych pogodnych i przyjemnych chwil w gronie kolegów oraz ciekawych doświadczeń.
Agata Bajbuła
“ZAJĘCIA SPORTOWE Z AKADEMIĄ BVB
IM. ŁUKASZA PISZCZKA
…daj(MY) z siebie wszystko !!!”
Fundacja Akademia Łukasza Piszczka została założona z inicjatywy Fundatora – Łukasza Piszczka w dniu 4 grudnia 2017 roku. Ideą, która przyświecała założycielowi było stworzenie fundacji, która będzie przyciągać dzieci i młodzież, promować aktywne działanie na rzecz zmiany otaczającej rzeczywistości poprzez sport oraz wspierać i inspirować swoich podopiecznych w odważnej walce o swoje marzenia. Celem działalności jest wspieranie, promowanie i propagowanie czystych wartości, które powinniśmy czerpać z uprawiania sportu oraz zakorzenianie ich w podopiecznych.
Główne cele Akademii im. Łukasza Piszczka to:
Ø wychowanie poprzez sport
Ø propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku
Ø kształtowanie silnego charakteru młodych sportowców
Ø wspólna zabawa.
11.09.2020r. wszystkie starszaki z naszego przedszkola z rocznika 2014 wzięły udział w pierwszych zajęciach sportowych z trenerami Akademii BVB im. Łukasza Piszczka. Łącznie w zajęciach uczestniczy 25 dzieci. Cotygodniowe treningi trwają 45 minut, a dzieci podzielone są na zespoły około 10 osobowe, każdy zespół ćwiczy pod okiem swojego trenera. Przedszkolaki bardzo chętnie biorą udział w zajęciach, mają tym samym świetny kontakt z trenerami, są ciekawe nowych gier i zabaw. Każdorazowo dzieci wracają do przedszkola pozytywnie zmęczone wysiłkiem fizycznym, ale jednocześnie szczęśliwe i radosne.
Anna Szmajduch
Okres przedszkolny to czas, w którym kształtujemy osobowość dziecka oraz jego samodzielność. Zadaniem rodziców i nauczycieli jest wyposażyć dziecko w umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie w zaistniałych sytuacjach. Nigdy nie wiadomo, co może zdarzyć się w domu, czy na podwórku. Dlatego tak ważne jest uświadomienie dzieciom rangi znajomości chociażby numerów alarmowych.